سه شنبه 23 آبان1391

جنین آگاه است.

یکی از مباحث جدید و جالب در تحقیقات سلامت جنین، بررسی حالت عاطفی مادر و تاثیرات آن بر جنین در حال رشد است.
خوشبختانه در چند دهه اخیر، به واسطه پیشرفت تکنولوژی بخصوص در دنیای پزشکی این امکان را داریم که به قلمرو زندگی پیش از تولد دست پیدا کنیم. ورود به حیطه دنیای جنینی، امروزه با استفاده از ابزارها و روش های پیشرفته قابل ترسیم شده و ما شاهد تصاویر قابل درکی از مراحل رشد و تمامی سیستم های بدن جنین هستیم. این دانش تا آنجا پیش رفته است که تحقیقات و پژوهش های عصب شناسان ، بیوشیمیست ها و محققان این حوزه این موضوع را که تاثیرات محیطی و تجارب جنین در دوران بارداری و حتی هنگام زایمان بر روند تکامل و رفتارهای آتی فرد موثر می باشد را تایید می کند.
با ورود «اولترا سوند» به دنیای مامایی دریچه نوینی به سوی شناخت و رفتارهای جنین گشوده شد و این اجازه را داد تا با مشاهده چگونگی حرکات و واکنش های جنین در این دوران طلایی به چگونگی تکامل جنین پی ببریم.
این مشاهدات این امکان را می دهد که تصویری از زندگی داخل رحمی داشته باشیم و از تاثیرات عوامل محیطی بر رفتار جنین دریافت بهتری داشته و بتوانیم آنها را مورد سنجش قرار دهیم . نتایج مطالعات حاکی از وجود حافظه در دوران جنینی است،هرجا که حافظه است یادگیری هم وجود دارد در ضمن یادگیری جنینی شباهت زیادی به کیفیت یادگیری بزرگسال دارد.
حتی اگر در روان شناسی اعتقاد بر این بود که عنصر حافظه در جنین و یا حتی نوزاد متولد شده وجود ندارد، پدر و مادر خصوصاً مادر این ارتباط با آشیانه کودکش را (رحم مادر) همیشه احساس می کرده است.
راز ارتباط با این آشیانه و صاحب آن(جنین) آگاهی از چیزی است که به آن می پردازیم.
امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی بوجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت.
تجربه های سازنده در طول بارداری سبب پیدایش اندام ها و ذهن سالم می شود، حال آنکه تجربه های مخرب، اندام ها و ذهن بیمار را می آفریند.
یکی از مباحث جدید و جالب در تحقیقات سلامت جنین، بررسی حالت عاطفی مادر و تاثیرات آن بر جنین در حال رشد است.به نظر می رسد نگرانی مداوم مادر در طول بارداری موجب ترشح هورمون هایی می شود که عامل فشار روحی هستند و در اثر نفوذ این هورمون ها به درون جفت این حالت نیز از مادر به کودک منتقل می شود، زیرا اجزای اصلی سیستم عصبی جنین که شامل هسته اولیه مغز، طناب نخاعی و گیرنده های حسی هستند در 5 هفته اول بارداری پدید می آیند و به تدریج تکامل پیدا می کنند و از این طریق جنین با دنیای بیرون خود رابطه برقرار می کند. برای مثال کودک خیلی پیش تر از به دنیا آمدن با صدای مادرش آشنا می شود، او یاد می گیرد که با صداهای محیط ارتباط حسی برقرار کند:احساس خوشایتد یا ناخوشایند!!؟
جوانه های چشایی از هفته پانزدهم شروع به فعالیت می کنند و تحقیقات نشان می دهد که اگر مایع شیرینی وارد مایع آمنیوتیک شود عمل بلع در جنین افزایش پیدا می کند و در صورت وارد کردن مایع تلخ عمل بلع کاهش می یابد.
نه ماه پیش از تولد می تواند از تمامی سال های عمر یک انسان تاثیرگذارتر باشد و حوادث و لحظات عظیم تری را در بر داشته باشد به گونه ای که بعضی از نظام های سلامت در دنیا از همین دوران در جهت نابغه پروری آیندگان فردای کشور خود هستند.
دانشمندان این حیطه ثابت کرده اند که همه افراد خاطرات قبل از تولد و زمان تولد خود را ثبت می کنند ولی چون بعد از تولد نوزاد قادر به حرف زدن نیست بازگو کردن این مسایل را به زمانیکه توانایی تکلم را پیدا کرد موکول می کند، که البته ممکن است تا آن زمان کودک دیگر علاقه ای به بازگو کردن آن نداشته باشد ولی بعدها از طریق رفتارهای حرکات و نقاشی هایش آن ها را بیان می کند.
اگر ذهن جنین و نوزاد می توانست بلند فکر کند مطمئناً سخنان گلایه آمیز در رابطه با نوع ارتباط والدین و حتی مراقبانش مثل ماما و پزشک بیان می کرد!! و البته در شرایط مطلوب این سخنان آکنده از محبت و سپاس خواهد بود . پس انسان در همه ابعاد از زمان انعقاد نطفه، شکل می گیرد و از ابتدای شکل گیری جسم، لایه های ظریف تر بدن او که شامل بدن احساسی، ذهنی و روانی است نیز پدید می آید و تک تک سلول های این موجود اعجاب آور دارای شعور و آگاهی است.
بنابراین به پدران و به خصوص به مادران توصیه می شود که مراقبت های دوران بارداری را فقط محدود به معاینات و آزمایش های روتین نکنند. اطلاع رسانی به مادران و پدران می تواند به مسیر رشد شخصیتی و توانمندی آینده سازان فردای کشور به بهترین وجه ممکن کمک کند.
در دنیای پیشرفته امروزی دامنه این فعالیت آن قدر گسترده گردیده که دانشگاه های پری نتال(علم دوران بارداری)با استفاده از توانمندی های جنین، برنامه هایی تحت عنوان «پرورش هوش جنین» در دوران بارداری را آموزش می دهند. در مورد زایمان نیز باید بدانیم که:برنامه و روش زایمان باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بدون مداخله به کودک اجازه دهد تا گذری آرام و خوشایند از محیط رحمی- به عالم خشکی داشته باشد و امنیت که مهمترین عامل رشد متعادل کودک است شکل گیرد.
مشکلات،افسردگی ها، حال بد داشتن!! دال بر از دست دادن تعادل بین جسم ، ذهن و روان است و این از دست دادگی اغلب در مراحل آغازین زندگی پیش از تولد و هنگام تولد و البته ماه های اولیه زندگی شکل می گیرد.
همه این موارد نشان می دهد که جنین آگاه است پس اجازه دهیم که کلاس درس این انسان کوچک ، تغذیه عاطفی و جسمی او بر اساس نیازهایش باشد.
پس پدر و مادر آینده باید بدانند که اولین کلاس درس آموزش انسان در دوران بارداری است و روند بارداری و نوع زایمان نقش بسیار مهمی در سلامت جسم و روان و ذهن انسان دارد .
دانشمندان ثابت کرده اند که همه افراد خاطرات قبل از تولد و زمان تولد خود را ثبت می کنند ولی چون بعد از تولد نوزاد قادر به حرف زدن نیست بازگو کردن این مسایل را به زمانیکه توانایی تکلم را پیدا کرد موکول می کند، که البته ممکن است تا آن زمان کودک دیگر علاقه ای به بازگو کردن آن نداشته باشد ولی بعدها از طریق رفتارهای حرکات و نقاشی هایش آن ها را بیان می کند.


منبع مطلب :http://niniplus.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=42:جنین-آگاه-است&Itemid=64

فیروزه روستا / دانشنامه مامایی از فرانسه و مدرس کشوری آمادگی برای زایمان

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:19 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 30 اردیبهشت1388

برای جنین ، کتاب بخوانید.

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يك متخصص گفتاردرماني گفت: صحبت با جنين در دوران بارداري، كتاب خواندن با صداي بلند و گوش دادن به راديو موجب افزايش قدرت تكلم نوزادان مي‌شود.

دكتر مريم جلالي‌پور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خوزستان، اظهار داشت: جنين از پنج ماهگي به بعد قادر به شنيدن صداي اطراف است و صداي مادر خود را نيز تشخيص مي‌دهد.

وي تصريح كرد: نوزادان به طور معمول در محدوده سني 9 تا 18 ماهگي آغاز به صحبت مي‌كنند و نوزداني كه مادران آنان در دوران بارداري با آنها حرف مي‌زنند پيش از 10 ماهگي نخستين كلمه معنادار را بيان مي‌كنند.

اين متخصص گفتار درماني خاطرنشان كرد: براي افزايش قدرت تكلم نوزاد، مادران بايد از بدو تولد با نوزادان خود به صورت رو در رو صحبت كنند. زيرا تعامل انساني بهترين روش افزايش قدرت تكلم است.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1341385&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 18:7 |  لینک ثابت   • 

جمعه 25 اردیبهشت1388

تاثیر مصرف امگا 3 در کاهش افسردگی بعد از زایمان

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

مصرف اسيدهاي چرب امگا 3 با مقادير مشخص باعث کاهش شدت افسردگي پس از زايمان مي‌شود.

دکتر مهدي اخبارزاد، متخصص تغذيه باليني در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران گفت: افسردگي پس از زايمان از شايع‌ترين مشکلات زنان در سنين باروري است. در ساليان گذشته درمان‌هاي دارويي جديد براي درمان اختلال افسردگي معرفي شده‌اند ولي با توجه به عوارض جانبي داروهاي ضد افسردگي و پذيرش بيشتر ما در دوران شيردهي براي مصرف مکمل‌هاي تغذيه‌اي نسبت به داروهاي شيميايي تحقيقي با هدف بررسي اسيدهاي چرب امگا 3 بر افسردگي پس از زايمان صورت گرفت.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1337566&Lang=P

وي افزود : اين بررسي بر روي زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني و آموزشي دانشگاه علوم پزشکي تبريز انجام شده است.

دكتر اخبارزاده تصريح کرد: نتايج نشان داد مصرف کپسول امگا 3 با دوز يک گرم در روز به مدت 8 هفته باعث کاهش شدت افسردگي پس از زايمان مي‌شود.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:55 |  لینک ثابت   • 

شنبه 12 بهمن1387

فشار روانی در دوران بارداری یکی از عوامل کم وزنی نوزاد ، هنگام تولد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

بر پايه يافته‌هاي يك بررسي، در صورتي كه از هر 100 پيامد منفي تولد، 20 مورد با فشار رواني مادر در دوران بارداري مرتبط باشد، بهره‌گيري از برنامه‌هاي مداخله‌اي براي كاهش تنش، سبب كاهش مرگ و مير و آسيب‌هاي نوزادي مي شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا- دفتر منطقه‌اي علوم پزشكي تهران ، دكتر حسين مولوي، دكتراي تخصصي روانشناسي از دانشگاه اصفهان و همكارانشان مطالعه‌اي با هدف بررسي رابطه فشار رواني مادر در هنگام بارداري با پيامد‌هاي تولد در نوزاد انجام داده‌اند.

در اين پژوهش 100 مادر و نوزاد از ميان زنان باردار شهرستان اصفهان انتخاب شدند و داده‌هاي مربوط به پيامد‌هاي تولد با بهره‌گيري از مقياس درجه‌بندي آپگار و پرونده‌هاي پزشكي مادران و نوزادان گرد‌آوري شد.

نتايج پژوهش نشان داد: رابطه‌ معنا‌داري بين فشار رواني مادر در دوران بارداري و وزن نوزاد، نمره آپگار دقيقه اول، طول مدت بارداري، قد و اندازه دور سر نوزاد وجود دارد. اما بين فشار رواني مادر هنگام بارداري و نمره آپگار دقيقه پنجم نوزاد رابطه معني‌داري ديده نشد
http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1024905

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:20 |  لینک ثابت   • 

جمعه 19 بهمن1386

پژوهشگران هشدار دادند كه استرس مادر در هنگام بارداري براي كودك وي مضر است.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

پژوهشگران هشدار دادند كه استرس مادر در هنگام بارداري براي كودك وي مضر است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، نتايج يك تحقيق نشان داده است؛ نوزادان مادراني كه در دوران بارداري با استرس و تنش زياد مواجه هستند، بيشتر در معرض ابتلا به اختلالات مغزي از قبيل شيزوفرني (جنون جواني) قرار دارند.

پژوهشگران دانشگاه منچستر اطلاعات لازم براي اين تحقيق را از 38/1 ميليون مورد تولد در دانمارك بين سال‌هاي 1973 تا 1995 بدست آوردند.

اين متخصصان دريافتند كه خطر ابتلا به شيزوفرني كه يك اختلال مزمن، شديد و مختل كننده مغزي است و بيماريهاي مربوط به آن در كودكاني كه مادران آنها حين 3 ماه آخر حاملگي يكي از بستگانشان را از دست مي‌دهند 67 درصد افزايش مي‌يابد.

البته اين تاثير منفي در ساير ماه‌هاي بارداري يا 6 ماه قبل از بارداري مشاهده نشده است.

اين بيماري مي‌تواند باعث شود كه بيمار از مردم و فعاليت‌هاي دنياي اطراف خود جدا شود و به دنياي هذيان پس رفت كند يا از واقعيت دور شود.

جنون جواني نوعي از جنون است كه يك اختلال تفكر محسوب مي‌شود و در آن تفسير واقعيت غيرطبيعي است.

جنون نشانه‌اي از يك مغز آسيب ديده است. اين بيماري حدود يك درصد از جمعيت دنيا را مبتلا مي‌كند. شايع‌ترين سن ظهور آن بين 13 تا 25 سالگي است و در مردان زودتر از زنان بروز مي‌كند.

غالباً درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد، اما با كار مداوم با يك روانپزشك يا ساير كارشناسان بهداشت رواني خصوصاً زماني كه زود تشخيص داده شود اين بيماري با موفقيت قابل كنترل است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1082567&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:58 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 22 فروردین1386

افسردگی پس از وضع حمل

 


 افسردگی پس از وضع حمل Post Natal Depression

منبع : سایت اینترنتی مالتی کالت انگستان multikulti.org.uk

"من وقت زیادی را به گریه کردن می گذرانم. من نمی توانم خودم را جمع و جور کنم. لیست کارهایی که باید انجام دهم بیش از حد طولانی است. احساس می کنم بعنوان یک مادر کاملا درمانده هستم."

 


"به نظر نمی رسد بتوانم تصمیمی بگیرم. ذهن من چنان مغشوش است که احساس می کنم به همه می خواهم بپرم. من باید احساس شادی بکنم ولی به جای آن احساس بدبختی می کنم."

"بچه همینطورپشت سر هم گریه می کند و من نمی توانم او را آرام کنم. احساس درماندگی می کنم ولی خشمگین هم می شوم. بعد از آن احساس گناه عجیبی به من دست می دهد. اشکال از بچه نیست از من است."

"احساس می کنم که حس اعتماد به نفس ام را کاملا از دست داده ام. بد قیافه شده ام احساس بدی دارم."

این راهنما چگونه می تواند به شما کمک کند؟

افسردگی پس از وضع حمل وضعیت ناراحت کننده ای است که حداقل از هر ده زن یک نفر آن را پس از وضع حمل تجربه می کنند. نمونه های فوق نمونه های معمول افکار و احساساتی است که زنانی که تجربه افسردگی بعد از زایمان را می گذرانند از آنها برخوردارند.

این جزوه برای زنانی که از این وضعیت رنج می برند و خانواده و دوستان آنان تهیه شده است.

اهداف این کتابچه به این قرارند:

    * به شما کمک کند دریابید آیا از افسردگی بعد از زایمان رنج می برید یا نه
    * به شما توضیح بدهد که عواملی باعث افسردگی بعد از زایمان می شوند
    * به شما راهنمایی کند که بهترین نحوه کمک به خودتان چیست
    * به شما محل هایی را توصیه کند که از آنها می توانید کمک دریافت کنید

چه بکنم اگر بیش از آن افسرده هستم که بتوانم چیزی بخوانم؟

اگر شما افسرده باشید احتمالا برایتان سخت است که بتوانید تمرکز کنید و یا بتوانید این کتابچه را بخوانید. شاید متن این کتابچه برایتان بیش از حد طولانی و دشوار به نظر برسد؟ لطفا از این بابت دلواپس نشوید. در این جا اطلاعات زیادی وجود دارد و شما می توانید آنها را به تدریج مطالعه کنید. اگر درک بخشی از این مطالب برایتان سخت است، شاید بتوانید آنها را با دکتر خانوادگی (GP) و یا مددکار درمانی تان(Health Visitor) بحث کنید و یا دوباره آنها را وقتی قدری احساس بهتری دارید مرور کنید. اگر یک مشاور یا روانکاو این جزوه را به شما داده است در آنصورت شاید بهتر باشد که با کمک آنها متن این جزوه را مطالعه کنید.


افسردگی پس از وضع حمل چیست؟

افسردگی پس از وضع حمل (که به اختصار به آن PND می گویند) نوعی افسردگی است که پس از تولد نوزاد رخ می دهد. این افسردگی ممکن است در طول دوره حاملگی شروع شود، ولی اگر بعد از زایمان هم ادامه یابد به آن افسردگی پس از وضع حمل می گویند.

افسردگی پس از وضع حمل بسیار معمول است و چیزی بین ده تا پانزده زن از هر صد زنی که وضع حمل می کنند این وضعیت را تجربه می کنند. رقم واقعی ممکن است از همین هم بیشتر باشد چه اینکه زنان زیادی که از این وضعیت رنج می برند اما نه تقاضای کمک می کنند و نه اینکه درباره احساساتشان با کسی صحبت می کنند.


افسردگی پس از وضع حمل چگونه با افسردگی "عادی" متفاوت است؟

عوارض افسردگی پس از وضع حمل مانند هر نوع افسردگی دیگر است. این عوارض شامل حس اندوه و بی حوصلگی نسبت به چیزهایی می شود که معمولا قابل قبول اند. تنها تفاوت در این است که این احساسات معمولا سه ماه پس از تولد نوزاد شروع می شوند. این احتمال وجود دارد که افسردگی پس از وضع حمل دیرتر از سه ماه بعد از زایمان هم شروع شود ولی اگر این افسردگی یک سال بعد از اینکه زنی وضع حمل کرد شروع شود دیگر بعید است به آن افسردگی پس از وضع حمل بگویند.

از آنجا که افسردگی پس از وضع حمل مشابه نوع "عادی" افسردگی است در آنصورت ممکن است شما جزوات دیگر ما را هم تحت عناوین "افسردگی یک راهنمایی برای خودیاری" و "افسردگی، یک جزوه اطلاعاتی" مفید دریابید. در این باره لطفا از روانکاو یا دکتر خانوادگی تان بپرسید.

مابه خوشبختی است که مانند سایر اشکال افسردگی، افسردگی پس از وضع حمل از طریق درمان قابل رفع است و بسیاری از زنان بطور کامل سلامتی خود را بدست می آورند.


آیا مشکلات دیگری پس از وضع حمل است که زنان ممکن است آنها را تجربه کنند؟

دو وضعیت عاطفی ناراحت کننده دیگر هم وجود دارد که زنان برخی اوقات بعد از وضع حمل ممکن است آنها را تجربه کنند.


افسردگی بعد از زایمان (Baby Blues)

نوع اول این دو وضعیت که بسیار معمول است موسوم به "افسردگی بعد از زایمان" است. این وضعیت نوع خفیف افسردگی است و از هر ده مادردر هشت نفر از آنها طی چند روز پس از تولد نوزادشان رخ می دهد. وقتی که مادری از این وضعیت رنج ببرد معمولا بسیار عاطفی است و بدون هیچ دلیل خاصی زیر گریه می زند. مادران تازه اغلب حس اضطراب، تنش، و فرسودگی دارند و برای خوابیدن با مشکل مواجه هستند.

دکترها فکر می کنند تغییرات سریعی که در سطح هورمون ها حول و حوش وضع حمل رخ می دهد این وضعییت را باعث می شود. ولی ممکن است عوامل دیگری هم وجود داشته باشند، مانند تشنج عاطفی دوره وضع حمل و یا تغییرات جدی که تولد نوزاد با خود می تواند بوجود آورد. این دوره زمانی است که شما احتیاج دارید مقدار زیادی استراحت کنید ولی احتمال بسیار کمی وجود دارد که بتوانید استراحت کنید!

افسردگی بعد از زایمان ممکن است برای یکی دو روز بطول بکشد و بعد از آن بسرعت برطرف می شود. این وضعیت دلیلی برای نگرانی ندارد مگر اینکه احساسات متناظر آن وخیم تر شوند که در آنصورت ممکن است افسردگی پس از وضع حمل شروع شده باشد.


روان پریشی پس زایمانی (puerperal psychosis)

مشکل دومی که زنان برخی اوقات بعد از وضع حمل تجربه می کنند کمتر رایج است. به آن روان پریشی پس زایمانی می گویند. این وضعیت برای یک مادر از هر هزار زن رخ می دهد و این وضعیت سخت تر از افسردگی پس از وضع حمل است. این وضعیت معمولا در یکی دو هفته بعد از وضع حمل یک مرتبه رخ می دهد و همراه با تغییرات رفتاری و روحی بسیار متشنجی است. زنانی که از این وضعیت رنج می برند بسیار متشنج و آشفته هستند و اغلب باورهای غیرعادی و ناراحت کننده در باره خود و/یا نوزادشان دارند.

این جزوه برای زنانی که چنین وضعیتی را تجربه می کنند تهیه نشده است. چنین افرادی به کمک ویژه از طرف یک روانکاو احتیاج دارند و برای دریافت کمک باید فورا با دکترشان تماس بگیرند. درمان رایج برای این وضعیت استفاده از دارو و یک دوره کوتاه بستری شدن در بخش مخصوص مادران و نوزادان در بیمارستان است. مهم است در نظر داشته باشیم که هر چند روان پریشی پس زایمانی ممکن است برای زنی که بتازگی مادر شده و خانواده اش بسیار ترسناک و ناراحت کننده باشد ولی درمان این وضعیت بسیار موثر است و تقریبا همه کسانی که این وضعیت را تجربه می کنند بطور کامل درمان می شوند.


عوارض افسردگی پس از وضع حمل چه هستند؟

زنان یک رشته عوارض را توصیف می کنند که در پائین شرح آنها آمده است. این عوارض می توانند کاملا طاقت فرسا باشند بویژه در شرایطی که یک نوزاد بتازگی متولد شده نیازمند تمام توجه و مراغبت مادر است.

برخی از اینها عوارض یا علائمی هستند که شما ممکن است تجربه کنید اگر از افسردگی پس از وضع حمل رنج می برید:

احساسات یا عواطف

    * حس غمگینی، اضطراب، نومیدی
    * بیش از حد گریه کردن و یا ناتوان از اینکه گریه کنید
    * احساس بی ارزش بودن
    * وضعیت روحی کاملا متغییر است
    * حس گناه
    * حس بی علاقگی
    * حس تشویش یا دستپاچگی و دلواپسی
    * حس رنجیدگی و خشم
    * از آن حسی که مایلید نسبت به نوزادتان داشته باشید برخوردار نیستید

علایم فیزیکی یا جسمی

    * حس بی حالی و فرسودگی
    * دشواری در خوابیدن
    * حس رخوت کردن، یا
    * تشجیع، آشفتگی و ناتوان از استراحت کردن
    * بی علاقگی به داشتن رابطه جنسی
    * تغییر اشتها – یا بیش از حد خوردن و یا به اندازه کافی نخوردن

افکار–وقتی افراد افسرده می شوند "متخصص" این می شوند که به نحو بسیار منفی و غم انگیزی فکر کنند.

از خود انتقاد کردن – "من مادر بدرد نخوری هستم"، "من وضعم بهم ریخته است"، "من این جزوه را نمی فهم پس باید خرفت باشم!"

    * دلواپس بودن – "نوزاد به اندازه کافی شیر نمی خورد"
    * بسرعت نتیجه گیری کردن – "اشتباه من است"
    * منتظر بدترین چیز بودن – "همه چیز دارد بد پیش می رود – کارها هیچ وقت درست نمی شوند"
    * افکار نا امید کننده – "همه چیز نا امید کننده است. بعضی وقتها فکر می کنم همه بدون من وضعشان بهتر خواهد بود"
    * افکار درباره دیگران – "هر کس دیگری دارد کارش را می کند. کسی به فکر من نیست"
    * و درباره دنیا – "عجب جای هولناکی برای بزرگ کردن یک کودک است ...."

فکر کردن – این نیز در اثر افسردگی به اشکال دیگری متاثر می شود.

    * پائین آمدن قدرت تمرکز
    * ناتوانی در تصمیم گیری
    * افکار مغشوش و به هم ریخته

رفتار

    * از دیگران اجتناب کردن و عدم تمایل به بیرون رفتن
    * اجتناب از انجام کارهایی که از آنها لذت می برید
    * تکالیف روزانه را انجام ندادن یا بر عکس تلاش در انجام کارهای بیش از حد
    * به تعوبق انداختن تصمیمات
    * جر و بحث بیشتر و دادن زدن بدون کنترل

اگر تشخیص می دهید که تعداد هر چه بیشتری از آنچه در بالا آمده در باره وضعیت و رفتار دو هفته گذشته یا برای مدت طولانی تر از آن در موردتان صادق است، در آنصورت احتمال دارد که از نوعی افسردگی رنج می برید. اگر این چیزها طی چند هفته یا ماه پس از تولد نوزادتان رخ داده، در آنصورت احتمال زیاد دارد که شما از افسردگی پس از وضع حمل رنج می برید.


آیا باید جویای کمک شوم؟

اگر شما از افسردگی پس از وضع حمل رنج می برید مهم است که این را برسمیت شناخته و جویای کمک شوید.

خیلی ها افسردگی بعد از وضع حمل را برسمیت نمی شناسند. این وضعیت در زمان یک تغییر بزرگ رخ می دهد، و مادران جدید اغلب در چنین زمانی متوجه نیستند چه چیزی عادی است و یا باید توقع آن را داشته باشند. این وضعیت می تواند به آرامی شروع شود و مادران اغلب آن را به این حساب می گذراند که از پس مشکلات برنمی آیند تا اینکه این را برسمیت بشناسند که از افسردگی بعد از وضع حمل رنج می برند.

همینطور بسیاری از زنانی که افسردگی بعد از وضع حمل را تجربه می کنند احساس شرمندگی یا خجالت می کنند و از اینرو سعی می کنند عوارض آن را مخفی نگه دارند.

اگر هر چه زودتر این را برسمیت بشناسید که از افسردگی بعد ا ز وضع حمل رنج می برید بهتر است زیرا درمانهای بسیار موثری برای رفع آن وجود دارد و همینطور شما می توانید اقداماتی جهت کمک به خودتان انجام دهید.

به یاد داشته باشید که افسردگی بعد از وضع حمل بسیار معمول است و احتمالا از هر پنج زن یکی آن را تجربه می کند. از اینرو لطفا با خانواده تان، یا با مددکار درمانی و دکترتان درباره آن صحبت کرده و جویای کمک شوید.


چه کسی امکان دارد که افسردگی بعد ا ز وضع حمل را تجربه کند؟

هر کس که نوزاد دارد ممکن است افسردگی بعد از وضع حمل را تجربه کند. ولی عوامل معینی وجود دارند که خطر احتمال وقوع این وضعیت را بالا می برند. این عوامل شامل اینها هستند:

    * اگر شما قبلا افسردگی داشته اید
    * اگر وضع حمل برایتان بویژه دشوار و آسیب زا بوده است
    * اگر شما در رابطه با همسرتان با مشکلاتی مواجه هستید
    * اگر شما وقایع دشوار دیگری را همزمان تجربه می کنید
    * اگر شما از نظر اجتماعی منزوی هستید و از خانواده و دوستانی که به شما کمک کنند برخوردار نیستید
    * اگر مادر خودتان برای کمک به شما در دسترس نیست.

البته این به این معنا نیست که هر کسی که این مشکلات را تجربه می کنند لزوما مبتلا به افسردگی بعد از وضع حمل خواهد شد.

چه چیز باعث افسردگی بعد از وضع حمل می شود؟

وضع حمل زمانی است که یک تغییر بزرگ رخ می دهد. مادران جدید تغییرات زیستی، فیزیکی، عاطفی و اجتماعی تجربه می کنند. احتمال دارد که افسردگی بعد از وضع حمل در اثر ترکیبی از این موضوعات رخ بدهد. سایر وقایع تنش زای زندگی نیز که همزمان با وضع حمل رخ می دهند ممکن است به وقوع این افسردگی کمک کنند.


تغییرات زیستی

وضع حمل با خود باعث تغییرات هورمونی در بدن می شود. افسردگی بعد از وضع حمل ممکن است با این تغییرات مربوط باشد. هر چند این ممکن است بخشی از قضییه باشد ولی شواهد نشان می دهد که هورمون ها عامل منحصر بفرد این وضعیت نیستند. شرایط شخصی و اجتماعی تان هم ممکن است به همان اندازه مهم باشند.

داروهای ضد افسردگی و یا داروهای دیگر نیز ممکن است به شما کمک کنند. با پزشک تان درباره این موضوع مشورت کنید.


تغییرات جسمی

وضع حمل خود به تنهایی می تواند فرسوده کننده باشد و برخی اوقات باعث مشکلات جسمی مانند درد بعد از عمل سزارین می شود. بهبودی بعد از این همیشه براحتی رخ نمی دهد. برخوردار بودن از نوزادی که به توجه زیاد نیاز دارد ممکن است باعث شود که نتوانید استراحت کنید و دریابید که به اندازه کافی نمی توانید بخوابید. اگر شما کودکان مسن تر داشته باشید آنها ممکن است در عکس العمل به تولد نوزاد جدید از شما بخواهند که به آنها توجه بیشتری بکنید. این وضعیت باعث می شود که شما حتی خسته تر شوید.

ممکن است که اشتهای شما خوب نباشد و به اندازه کافی غذا نمی خورید. وقتی چنین وضعیتی پیش بیاید ممکن است براحتی از نظر جسمی فرسوده شوید.

برخی زنان ممکن است بخاطر تغییرات جسمی که پس از وضع حمل در آنها بوجود می آید حس اعتماد به نفس کمتری بکنند و خودشان را کمتر جذاب ببینند. در عین حال، بسیاری اززنان که از افسردگی بعد از وضع حمل رنج می برند ممکن است توجه ویژه ای به ظاهر خود و نوزادشان بکنند تا حس درماندگی شان را که در اثر افسردگی در آنها بوجود آمد است بپوشانند. تظاهر کردن و خندیدن وقتی که چنین احساسی در شما وجود ندارد می تواند در خود از نظر فیزیکی فرسوده کننده باشد!


تغییرات عاطفی

زنان اغلب احساساتی را که توقع داشتند پس از تولد نوزادشان داشته باشند تجربه نمی کنند. برای اولین بار نوزاد خود را در آغوش گرفتن در بسیاری از زنان این احساس را بوجود نمی آورد که غرق در "عشق مادری" می شوند. آنها فقظ احساس خستگی و جدایی می کنند. این کاملا طبیعی است. برخی از مادران در همان نگاه اول عاشق نوزادشان می شوند ولی برای دیگران این حس در آنها به تدریج بوجود می آید.

مهمترین موضوع این است که بیش از حد نومید نشوید اگر حس پس از وضع حمل با توقعات شما جور درنیاید. البته این هم صحت دارد که بسیاری از زنان می گویند که بعد از وضع حمل حالت عاطفی قوی تری دارند و به همین دلیل زمانی که مسائل خوب پیش نمی روند به همان نسبت هم آنها آن را وخیم تر از آنچه هست احساس خواهند کرد.


تغییرات اجتماعی

بچه دار شدن می تواند باعث تغییرات بزرگی شود. نیازهای یک نوزاد تازه ممکن است حفظ روابط اجتماعی فعال را دشوار سازد. بچه دار شدن همینطور می تواند بر روابط بین پدر و مادر تاثیر سوء بگذارد چه اینکه برای آنها دشوار خواهد شد که وقت بیشتری را بعنوان زوج با هم بگذراند.

از آنجا که دیگربسیاری از افراد نزدیک به اعضای خانواده خود زندگی نمی کنند، بسیاری از والدین جدید کاملا منزوی هستند و مادران تازه ممکن است افراد زیادی که به آنها کمک کنند را در نزدیکی خود نداشته باشند. بویژه کسانی که از حمایت مادرشان برخوردار نیستند ممکن است این دوره را بسیار طاقت فرسا بیایند. حتی کسانی که خانواده و دوستانشان را در مجاورت خود دارند کماکان ممکن است برایشان دشوار باشد که از کسی کمک عملی تقاضا کنند.

روزنامه ها، مجلات و برنامه های تلویزیونی به ما می گویند که بچه دار شدن یک تجربه عالی است، ولی بخش دشوارتر آن را به ما نمی گویند. زنان بخاطر آنچه از وسایل ارتباط جمعی می شنوند و یا از آنچه دیگران درباره مادر شدن می گویند برخی اوقات فکر می کنند که بچه دارشدن باید با "بهترین" دوره زندگی مصادف شود. آنها فکر می کنند که هر کس دیگری می تواند بطور طبیعی وضع حمل کند و بسادگی و فوری تبدیل به یک مادر ایده آل شود. از اینرو این باورها برای آنها تقاضای کمک کردن را بسیار دشوار می کند.

ولی برای بسیاری از افراد این اسطورها درباره مادرشدن از آنچه که واقعا رخ می دهند بسیار فاصله دارند. وضع حمل کردن می تواند بسیار پر تنش باشد و مادر شدن نقش جدیدی است که فرد باید آن را یاد بگیرد مانند هر نقش دیگری که انسان در زندگی یاد می گیرد.

از زنان در این دوره و زمان ممکن است تقاضاهای بیشتری وجود داشته باشد تا از آنچه از مادران در گذشته توقع می رفت. آنها ممکن است عادت به کارکردن داشته باشند و در خانه ماندن به آنها حس انزوا بدهد و یا برای همکاران شان دلتنگی بکنند. ولی اگر آنها تصمیم بگیرند به کار بازگردند در آنصورت شاید دریابند که هم از پس کار برآمدن و هم به یک نوزاد تازه رسیدگی کردن ممکن است بسیار پر تنش باشد.


وقایع پر تنش زندگی

ما همینطور می دانیم که کسانی که وقایع پر تنش را در گذشته و یا حال در زندگی تجربه کرده اند احتمال بیشتری دارد که افسردگی بعد از وضع حمل را پس از تولد نوزادشان تجربه کنند. بعنوان مثال، سقط جنین قبلی، از دست دادن مادر خود، مشکلات مالی، دردسرهای محل اقامت. و بالاخره مهمتر از همه باید به یاد داشت که تغییر عادی ترین عامل تنش در زندگی است، و هیچ چیز مانند تولد یک نوزاد زندگی فرد را تغییر نمی دهد.


چه چیز می تواند کمک کند؟

به یاد داشته باشید که کمک وجود دارد – و اقداماتی هم وجود دارد که خود می توانید انجام دهید که به شما کمک خواهند کرد.


اقدامات اولیه

    * قبول کنید که مشکلی وجود دارد
    * با همسر خود و یا با یکی از دوستان و اعضای خانواده تان درباره آنچه احساس می کنید صحبت کنید
    * به یاد داشته باشید که وضع شما حتما بهتر خواهد شد
    * با مددکار درمانی و یا دکترتان صحبت کنید

و بعد از آن ...

همانطور که دیدیم عوامل زیادی می تواند برای افسردگی بعد از وضع حمل وجود داشته باشد و به همین ترتیب درمان های متفاوتی می توانند موثر باشند.


آیا تجویز دارو می تواند کمک کند؟

داروهای ضد افسردگی ممکن است بسیار موثر باشند هر چند شما ممکن است تا زمانی که به نوزاد خود شیر می دهید نتوانید از دارو استفاده کنید. با دکتر خود در این باره صحبت کنید. این داروها در صورتی که عوارض جسمی زیادی در اثر افسردگی تجربه می کنید مانند اشتهای کم، بی خوابی و خستگی، می توانند بویژه موثر باشند.

اگر دکتر شما داروهای ضد افسردگی برای شما تجویز کند به یاد داشته باشید که این داروها حداقل دو هفته طول می کشد قبل از اینکه تاثیرشان را نشان دهند. چنین باور است که این نوع داروها معمولا اعتیادآمیز نیستند هر چند که مانند هر داروی دیگری مهم است که استفاده از آنها به یکباره قطع نشود. مهم است که این داروها را برای یک دوره کامل که معمولا شش ماه است مصرف کند. دکتر شما درباره همه این موضوعات با شما صحبت خواهد کرد، اگر که به نظر برسد که تجویز دارو برای وضعیت شما موثر است.


آیا ممکن است من عوارض جانبی هم تجربه کنم؟

برخی از افراد عوارض جانبی مانند خستگی و یا خشکی دهن را تجربه می کنند ولی اینها عوارضی است که باید طی چند هفته متوقف شود. تا آن زمان مکیدن شیرینی و یا نوشیدن زیاد آب ممکن است کمک کند. هر چند که این عوارض ممکن است دلنچسب باشند ولی فواید داروها از این عوارض بیشتر است. بویژه استفاده ار داروهای ضد افسردگی ممکن است به موثر بودن روش های درمانی دیگر مانند گفتاردرمانی کمک کند. در این باره نیز دکترتان حتما با شما صحبت خواهد کرد.


درباره روانکاوی چه؟

تحقیقات نشان می دهد که مشاوره یکی از روش های درمانی بسیار موثر برای افسردگی بعد از وضع حمل هستند. مددکار درمانی تان معمولا بهترین کسی است که می توانید با او صحبت کنید و به احتمال زیاد او ممکن است درباره روش های مشاوره تعلیمات هم دیده باشد. یا دکتر تان ممکن است شما را به یک مشاور یا روانکاو و یا پرستار روانی محلی در درمانگاه محل تان رجوع دهد. مشاور تان ممکن است با شما هر موضوعی که به گذشته مربوط می شود و احساس می کنید به وضعیت تان ربط دارد را بررسی کند و یا درباره آنچه فی الحال احساس و فکر می کنید غور کند.


چگونه می توانم به خودم کمک کنم؟

یک رشته اقدامات عملی وجود دارد که شما می توانید برای بهتر شدن تان آنها را انجام دهید.

    * درباره احساسات تان صحبت کردن مهم است. ممکن است صحبت کردن با همسرتان برایتان دشوار به نظر برسد ولی اگر احساسات تان را در خود نگه دارید ممکن است احساس کند به او بی محلی می کنید. این وضعیت بویژه در شرایطی که افسرده هستید و احساس داشتن رابطه جنسی نمی کنید پیش می آید.

    * سعی کنید تمام روز تنها نباشید. سعی کنید که دوستان تان را ببینید و یا با مادران دیگر ملاقات کنید. مددکار درمانی شما ممکن است بتواند به شما درباره گروه های محلی که از طریق آنها می توانید با زنان دیگر ملاقات کنید اطلاعات بدهد. بعضی اوقات گروه های حمایتی وجود دارند که ممکن است بسیار موثر باشند. همینطور سازمانهای خیریه وجود دارند که اعضای آنها می توانند حمایت عملی یا عاطفی عرضه کنند (به آدرس هایی که در پایان این جزوه آمده است رجوع کنید).

    * از هر پیشنهادی برای کمک عملی استقبال کنید. احساس شرمندگی و یا گناه برای تقاضا و یا دریافت کمک نکنید. زنانی که از افسردگی شدید رنج می برند ممکن است واجد شرایط اخذ دریافت کمک برای نگه داری از کودک یا انجام کارهای خانه بشنوند.

    * سعی نکنید یک زن خانه دار ایده آل باشید. اینکه خانه کاملا تر و تمیز است مهم نیست. سعی کنید میزان کارتان را به حداقل برسانید.

    * هر چه می توانید استراحت کنید زیرا خستگی باعث تشدید افسردگی می شود.

    * مطمئن باشید که غذای مقوی و سالم می خورید.

    * سعی کنید برای خودتان وقت پیدا کنید. این ممکن است غیرواقع بینانه به نظر برسد ولی علاوه بر حمام گرفتن، یک قدم زدن کوتاه و یا حتی فقط خواندن یک مجله برای نیم ساعت می تواند برای تسکین شما موثر باشد.

    * ورزش کردن بویژه موثر است.

چه کارهای دیگری می توانم انجام دهم؟

ممکن است تغییرات زیر سخت به نظر برسد زیرا افسردگی بر نحوه فکر کردن، احساسات و به طریق اولی رفتارمان تاثیر می گذارد. روش های زیر ممکن است برای غالب آمدن بر افکار، رفتار و احساسات افسرده کننده موثر باشند.


1- برنامه روزانه تهیه کنید

وقتی افراد افسرده هستند احساس انجام کاری را ندارند. آنها برایشان دشوار است تصمیم بگیرند هر روز چه کاری انجام دهند و از اینرو ممکن است کاری عملا انجام ندهند.

اگر چنین مشکلی وجود دارد در آنصورت می توانید برای غالب آمدن بر آن لیست کارهایی که می خواهید انجام دهید را ردیف کنید و بعد برنامه عملی برای انجام آنها بریزید. بدوا از ساده ترین کارها شروع کنید و سنگ بزرگ برندارید. به لیست کارهایتان نگاه کنید و آنهایی را که انجام داده اید خط بزنید. در پایان روز می توانید ببینید که از پس چه وظایفی برآمدید. ورزش و فعالیت جسمی واقعا می تواند در تغییر روحیه شما مفید باشد. سعی کنید برای این کارها در برنامه روزانه تان وقتی بگذارید. معاشرت کردن با دوستان، خانواده و همسایه های تان هم می تواند مفید باشد. سازمانهایی مانند «ارتباط خانوادگی» (Family Link) می توانند در این باره به شما کمک کنند تا بتوانید دوباره با دیگران معاشرت کنید (در این باره به بخشی که عنوان "از کجا می توانم کمک بیشتر بگیرم؟" دارد رجوع کنید)

به یاد داشته باشید که بیش از توان تان برای خود برنامه نگذارید. آنچه که قبلا ممکن بود برایتان ساده به نظر برسد اکنون ممکن است بسیار دشوارتر شده باشد. از جایی که هستید شروع کنید و سعی کنید به جایی که قبلا زمانی که سالم بودید برسید.


2- دستاوردها و لذت بردن

وقتی افراد افسرده هستند اغلب فراموش می کنند که چه چیزهایی را بدست آوردند و چه چیزی باعث لذت آنها می شود. بیشتر افراد بیش از آنچه فکر می کنند در زندگی شان وجود دارد.

وقتی که همه وقایع روز را در برنامه عمل خود نوشتید آنوقت کنار آن کارهایی که به شما لذت داده اند حرف "ل" را بنویسید و کنارآن کارهایی که خوب پیش رفتند و به شما حس کسب دستاوردی داده اند حرف "د" را بنویسید.

سعی کنید بیش از حد متواضع نباشید. افرادی که افسرده هستند سعی می کنند برای دستاوردهایشان ارزشی قائل نباشند. سعی کنید که وضعیت فعلی تان را با آنچه قبلا بودید مقایسه کنید بلکه سعی کنید خودتان را از بابت هر چه انجام دادید تشویق کنید. وقتی که شما افسرده هستید انجام هر کاری خودش چالشی است و بنابراین انجام اش را باید برسمیت شناخت و از بابت اش باید از خود تشکر کرد. از اینرو سعی کنید در برنامه هر روزتان کارهای لذت بخش هم بگنجانید. به خودتان برسید – این کار برای بهبودی تان موثر است.


3- الفبای تغییر احساسات

کاملا محتمل است که کسی که از افسردگی بعد از وضع حمل رنج می برد افکار غم انگیز در سر داشته باشد که باعث پایین رفتن روحیه اش شوند. این البته درباره هر فرد که از نوعی افسردگی رنج می برد هم صادق است.

سعی کنید درباره یک واقعه اخیر که شما را ناراحت و افسرده کرده فکر کنید. شما باید بتوانید سه بخش آن را از هم تفکیک کنید:

الف. خود واقعه

ب. افکارتان درباره آن

ج. احساسات تان درباره آن

بسیاری از افراد فقط متوجه بخش الف و ج هستند. اجازه بدهید به چند مثال توجه کنیم.

فرض کنید که علیرغم همه آنچه از دست تان برمی آمده است نوزاد شما هنوز کماکان دارد گریه می کند.

الف. خود واقعه – نوزاد دست از گریه کردن برنمی دارد.

ب. افکار شما – من نمی توانم این وضعیت را تحمل کنم. می خواهم او را شدیدا تکان بدهم. من یک مادر بدردنخور هستم. من شایسته داشتن او نیستم.

ج. احساسات تان – افسرده و گناهکار

چقدر افسرده کننده! بی خود نیست که حس بدی دارید! مهم است که متوجه این سه مرحله الف، ب و ج شوبد. از آنجا که ما می توانیم افکارمان را درباره یک واقعه تغییر دهیم به همان نسبت هم می توانیم احساسات مان را درباره آن عوض کنیم.


4- برقراری توازن

"برقراری توازن" روش مناسبی است که باید آن را آزمایش کنید. وقتی که یک فکر انتقادی و منفی دارید سعی کنید آن را با یک گفته مثبت درباره خودتان متوازن کنید. بعنوان مثال:

خود فکر: "من بعنوان یک مادر خوب نیستم"، می تواند با این گفته متوازن شود: "مددکار درمانی من می گوید که من از پس مسائل واقعا خوب برمی آیم – و نوزاد هم دارد بخوبی رشد می کند"

البته گفتن این کار خیلی ساده تر از انجام آن است. وقتی که شما احساسات منفی در خود دارید معمولا کار سختی است که بتوان از آن افکار منفی فاصله گرفت ولی با تمرین این کار ساده تر خواهد شد.


5- روش دو ستونی

یک روش دیگر که ممکن است موثر باشد این است که در یک ستون افکار منفی که فورا به ذهن تان خطور می کند را بنویسید – و در ستون مقابل برای هر یک از این افکار یک فکر مثبت را که می تواند با آن متوازن شود بنویسید.

مانند این:

 افکاری که با آنها می توانند متوازن شوند افکار منفی که فورا به ذهن تان آمده است
من کاملا به خوبی کارها را انجام می دهم. کاملا قابل قبول است که فعلا خانه کمی از حد معمول به هم ریخته تر باشد. من از پس هیچ چیزی برنمی آیم. خانه ام کاملا به هم ریخته است. 


شما می توانید یک قدم از این فراتر برداشته و در دفتر خاطرات روزانه تان سیر وقایع، احساسات و افکارتان را ثبت کنید. این کار ممکن است مانند نموداری که در زیر آمده است به نظر برسد. از این روش ها برای کسب یک توازن بهتر در افکارتان استفاده کنید. به اشتباهاتی که در افکارتان وجود دارد مانند نمونه هایی که فوقا ذکر شد توجه کنید.

 افکار دیگری که بیشتر متوازن هستند
 فکری که در ذهن دارید
 حس یا عاطفه
 واقعه
 
او احتمالا ذهن اش مشغول چیز دیگری بوده است – من بیخودی به این نتیجه رسیدم که او واقعا از من خوشش نمی آید.
 او از من خوشش نمی آید. هیچکس از من خوشش نمی آید.
 روحیه پایین و افسرده
 مثال:
مادری در کلینیک به من بی توجهی کرد
 


 6- سعی کنید جزییات را به یاد بیاورید

تحقیقات نشان داده است که کسی که افسرده است جزییات مربوط به وقایع را به یاد نمی آورد و سعی می کند بیشتر بطور عمومی درباره آنها فکر کند، مانند اینکه "من هیچوقت از پس هیچ کاری برنیامدم". سعی کنید به خودتان عادت دهید که جزییات را به یاد بیاورید تا بنوانید لحظات و تجارب خوب را هم به خود یادآوری کنید. تهیه یک دفتر خاطرات روزانه می تواند مفید باشد. بک لیست از دستاوردها و جوانب مثبت خودتان تهیه کنید مانند اینها "من همیشه سر وقت حاضر می شوم"، من به دوستم روز سه شنبه کمک کردم"، "همسر من درباره کاری که هفته گذشته انجام دادم از من قدردانی کرد".


جمع بندی

استفاده از یک برنامه روزانه و تهیه یادداشت درباره آنچه باعث لذت شما شده و یا آن را بعنوان دستاورد پذیرفتید و همینطور ثبت روزانه افکاری که فورا به ذهن تان متبادر می شود و همینطور افکار بیشتر متوازن دیگری که دارید می توانند به شما برای مقابله با افسردگی و رفع افکار غم انگیز کمک کنند.


7- حل مسائل دشوار

ما برخی اوقات احساس می کنیم که غرق چیزهای دشوار و پیچیده ای شده ایم که قرار است آنها را انجام دهیم. یکی از روش هایی که می تواند کمک ساز باشد این است که لیست همه اقداماتی که برای انجام کامل آنها لازم است را بنویسید و بعد به نوبت از پس هریک از این اقدامات برآیید.

رفع مسائل خرد هم وقتی که کسی افسرده است ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد. اگر قرار است یک موضوع بویژه دشوار را انجام دهید زمان گدشته ای که در آن مسائل مشابه رابا موفقیت حل می کردید را به یاد آورید و همان روشی که آن موقع برای حل آنها اتخاذ می کردید را تکرار کنید. یا از دوستی بپرسید که در شرایط مشابه او چه کاری می کرد. سعی کنید تا آنجا که می توانید نوآور باشید. هر چه راه حل های بیشتری را بتوانید تدبیر کنید به همان اندازه احتمال اینکه راه حلی را پیدا کنید که کارساز باشد بیشتر خواهد شد. بعد از بررسی همه جوانب مثبت و منفی آنوقت راه حلی را که فکر می کنید بهترین راه حل است انتخاب کنید.


8- باورهای درازمدت

برخی اوقات افراد درباره خود باورهای درازمدتی دارند که بسیار انتقادی است – بعنوان مثال، "من آدم انقدر با هوشی نیستم" یا "من کسی نیستم که دیگران از من خوششان بیاید". این باورها اغلب محصول تجارب گذشته امان هستند و ممکن است دیگر اصلا صحت نداشته باشند. سعی کنید با این باورهای انتقادی درباره خود دربیفتید، توی سر خودتان نزنید و سعی کنید شواهدی را درباره خود بیابید که علیه این باورها هستند.


9- از کجا می توانم کمک بیشتر بگیرم؟

ما امیدواریم که شما از تمرینات و توصیه های این جزوه استفاده خواهید کرد. این اقدامات باید به شما کمک کند تا بتوانید به افسردگی بعد از وضع حمل فائق آیید و زمام افکار و زندگی تان را دوباره بدست بگیرید.

با این وجود اگر کماکان فکر می کنید که به کمک بیشتر احتیاج دارید" به دکتر خانوادگی و یا مددکار درمانی تان رجوع کنیدو همانطور که قبلا گفتیم روش های درمانی دیگری هم وجود دارند که می توانند برای شما موثر باشند.

اگر احساس می کنید که در شما افکاری وجود دارد که ممکن است شما برای نوزادتان به خود صدمه برسانید در آنصورت در اولین فرصت به دکترتان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که افسردگی بعد از وضع زایمان بخوبی به روش های درمانی موجود پاسخ می دهد و بسیاری از افراد به سرعت بهبودی خود را بدست می آورند.

 


 
 

 

منبع ابن مطلب Salamat Iran Healers Parastari.com Hejamat.com MedISNA HBI HIC EMS Iranian Health Portal
http://www.iranhealers.com

لينك متن:
http://www.iranhealers.com/modules.php?name=News&file=article&sid=2227 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 17:3 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 10 بهمن1385

تحقيقات نشان داد: استرس درمادران باردار موجب بروز اختلال‌هاي جسمي و ذهني در کودک مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

 

پژوهش‌ها نشان مي دهند: وضعيت عاطفي مادر باردار و خصوصا استرس وي در رشدجنين و به دنبال آن سلامت و سازگاري کودک بسيار موثر است.

دکتر مهسا رزاقي روانپزشک در گفت و گو با خبرنگار سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشکي ايران ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت: از آنجا که استرس مادر در دوران بارداري احتمال زايمان سخت و يا زودرس را افزايش مي دهد لذا کودکان متولد شده از اين مادران نيز در معرض ابتلا به اختلال هاي جسمي و ذهني قرار خواهند داشت.

وي با اعلام اين که بين دستگاه عصبي جنين و مادر هيچ گونه ارتباط مستقيمي وجود ندارد عنوان کرد: تحقيقات حاکي از آن است که استرس مادر در هنگام حاملگي بر رشد جنين و رفتار پس از تولد تاثيرگذار است.

وي افزود: البته مي توان دليل اين امر را ترشح مواد شيميايي حاصل از استرس و اضطراب در بدن مادر و سپس انتقال آنها از طريق جفت به جنين دانست.

اين متخصص ورزش، تغذيه مناسب و روابط اجتماعي را از راه هاي کاهش استرس دانست و اعلام کرد: همچنين لازم است مادران باردار از مصرف دارو تا حد ممکن پرهيز کنند چرا که بيشترين ميزان مصرف دارو در اين دوران به دليل نگراني است؛ در حاليکه نگراني ها و ناراحتي هاي روزانه زندگي نيازي به درمان دارويي ندارند.

دکتر رزاقي همچنين با تاکيد بر آموختن و به کارگيري مهارت هاي آرميدگي توسط مادران باردار گفت: ريلکسيشن يکي از روش هاي کارساز در از بين بردن استرس است به طوري که حتي ترس نسبت به فرآيند زايمان در اين افراد را از بين مي برد.

وي حمايت هاي همسر و خانواده را نيز در سلامت مادر و جنين بسيار موثر دانست و افزود: در اين راستا ابراز علاقه، توجه به سلامتي و گوش دادن به صحبت از جانب همسر نيازهاي عاطفي را برطرف مي سازد.

وي درپايان به زوج ها توصيه کرد: حل کردن تعارضات في ما بين قبل از اقدام به بارداري در داشتن فرزندسالم و زندگي سالم بسيار موثر است.
http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-867596&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:1 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 10 بهمن1385

استرس مادر در دوران بارداري عامل ابتلاي كودك به مشكلات رواني و رفتاري است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

شواهد پزشكي حاكي از آن است كه استرس مادر در دوران بارداري باعث بروز مشكلات رواني و رفتاري در كودك پس از تولد مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) جديدترين پژوهش انجام گرفته در انگليس توسط پروفسورويوت گلدوراز كالج ايمپريال لندن نشان مي‌دهد: استرسي كه در حين بارداري بويژه از جانب همسر به مادر وارد مي‌شود در اين زمينه آسيب رسان و زيان آور است.

كارشناسان در اين باره معتقدند: مقادير بالاي هورمون استرس موسوم به كورتيزول مي‌تواند از جفت عبور كرده و به جنين برسد.

پروفسورگلووردرمطالعات خود دريافته است؛ وجود كورتيزول زياد در مايع آمينوتيكي كه جنين در داخل رحم در اين مايع نگهداري مي‌شود، با بروز اين آسيب‌هاي رواني هماهنگي دارد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد: كودكاني كه در طول مدت رشد جنيني در رحم مادر در تماس با هورمون كورتيزول زياد قرار داشته‌اند در 18 ماه نخست اول زندگي، ضريب هوشي پايين تري دارند.

اين استاد هم چنين در كنفرانسي با حضور روانشناسان كالج سلطنتي اظهار داشت: همين كودكان به علاوه بيشتر در معرض ابتلا به اختلالاتي چون اضطراب و نگراني و ترس زياد هستند.

وي در اين كنفرانس گفت: ما در اين پژوهش به اين موضوع پرداخته ايم كه چه نوع استرس‌هايي بيشتر آسيب مي‌رسانند و دريافتيم زناني كه همسران خشن و پرخاشگر دارند در طول دوران بارداري بيشترين استرس را به جنين خود منتقل مي‌كنند و به اين ترتيب بيشترين آسيب به روند رشد كودك در آينده وارد مي‌شود.

به گفته اين متخصص، روحيه و شخصيت همسر نقش بسيار مهمي در اين زمينه ايفا مي‌كند.

بر اساس آمار ارائه شده در اين كنفرانس، حدود يك ميليون كودك در انگليس مبتلا به مشكلات رشد عصبي هستند كه اضطراب و كندي درك از جمله آنهاست.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-867441&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:58 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 23 مهر1385

افسردگي بعد از زايمان در زنان به حدي شايع است كه حدود ‌٨٠ درصد آنها درجاتي از افسردگي را تجربه مي‌كن

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يك روانپزشك اظهار كرد: افسردگي بعد از زايمان در زنان به حدي شايع است كه حدود ‌٨٠ درصد آنها درجاتي از افسردگي را تجربه مي‌كنند و ‌١٥ درصد آنها به موارد شديد آن دچار مي‌شوند.

دكتر محمد آيتي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران با بيان اين مطلب توضيح داد: با توجه به اين كه زنان ‌٥/٢ برابر بيشتر از مردان به افسردگي مبتلا مي‌شوند، يكي از مقاطعي كه افسردگي بيشتر ظهور مي‌كند بارداري و عواملي است كه زمينه ساز آن است.

وي در ادامه افزود: مهمترين علل افسردگي در اين دوران تغييرات هورموني و كاهش و افزايش ناگهاني آن در دوران بارداري و پس از زايمان است.

دكتر آيتي در مورد درجات بروز افسردگي پس از زايمان گفت: در اكثر موارد درجات افسردگي در افراد به صورت خفيف و گذرا و بدون هيچ درمان خاصي فروكش مي‌كند در اين موارد فرد بيشتر احساس دلتنگي و غم مي‌كند ولي در ‌١٥ درصد موارد كه اين حالت شديدست و ممكن است به صورت علائم جنون، ميل به خودكشي يا به صورت زمينه بيماري دو قطبي در فرد ظهور كند. در خيلي موارد نيز فرد نسبت به موقعيت خود احساس بدي دارد و احساس مي‌كند توانايي مراقبت از نوزاد خود را ندارد و يا نسبت به فرزند خود احساس تنفر مي‌كند. در اين موارد فرد حالت عصبي و پرخاشگر پيدا مي‌كند و افكار منفي در او باعث بروز اعمال نا به هنجاري مي‌شود.

دكتر آيتي در رابطه با درمان اين بيماري تصريح كرد: افسردگي پس از زايمان با علائم شديد ظهور مي‌كند و به يكباره نيز فروكش مي‌كند و معمولا علائمش به طور كامل از بين مي‌رود. در موارد شديد افسردگي، بيمار بستري مي‌شود و گاهي از دارو، گاهي الكتروشوك و گاهي روان درماني براي درمان وي استفاده مي‌شود.

وي همچنين در مورد نقش خانواده در كاهش افسردگي پس از زايمان بيان كرد: خانواده فرد افسرده و بخصوص همسر وي در كاهش افسردگي نقش مهمي ايفا مي‌كنند كه بايد به محض مشاهده علائم آن و نامتعادل بودن حالت روحي فرد براي درمان آن به روانشناس مراجعه كنند و از آنجا كه يكي از دلايل مهم افسردگي نگراني شديد مادر از نگهداري فرزند خود است و احساس مي‌كند از پس آن بر نمي‌آيد خانواده فرد و بخصوص همسر وي بايد او را از لحاظ نگهداري فرزندش مطمئن كنند.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:45 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 16 فروردین1385

اضطراب ناشي از IVF

درمان توام ذهن و بدن، اضطراب ناشي از IVF را تا حد زيادي کاهش مي دهد

پيوستن به گروه‌هاي مشاوره‌اي كه با سمت و سوي مذهبي در جهت آرامش ذهن و بدن افراد فعاليت مي كنند، براي درمان اضطراب ناشي از انجام لقاح مصنوعي گزينه مناسبي محسوب مي‌شود.

به‌ گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، به نقل از رويترز، محققان هنگ كنگي اخيرا عملكرد يك گروه مذهبي كه با شعار آرام سازي بدن، ذهن، روح در جهت كاهش اضطراب بيماران خصوصا زناني كه تحت عمل لقاح مصنوعي قرار گرفته‌اند؛ فعاليت مي‌كنند را مورد بررسي قرار داده‌اند.
نتايج بررسي اين محققان حاكي از آن است كه انجام فعاليت‌هايي مثل يوگا، مراقبه، و اصلاح فرم نفس كشيدن بيماران كه دراين گروه صورت
مي گيرد، تاثير بسيار مثبتي روي روحيه افراد ياد شده داشته و كاركرد فيزيكي آنها را نيز بهبود مي بخشد.
در همين راستا محققان دانشگاه هنگ كنگ ضمن نشر مقاله‌اي با عنوان «چگونه روح، بدن و ذهن را هماهنگ سازيم» به ويژگي‌هاي مثبت اين نوع درمان جديد اشاره كرده و از آن به عنوان يك وسيله كمكي جهت ارتقاء سلامت زنان ياد مي كنند.

http://medisna.ir/viewNewsDetail.asp?id=3364

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 10:18 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 21 اسفند1384

افسردگي‌ پس‌ از زايمان‌

 
 http://www.iranhealers.com/salamat/iranhealers/conditions-step.asp-t=381.htm


 
 
  اطلاعات‌ اوليه‌
 توضيح‌ كلي‌
 علايم‌ شايع‌
 علل‌
 عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
  پيشگيري‌
 عواقب‌ مورد انتظار
  عوارض‌ احتمالي‌
  درمان‌
 اصول‌ كلي‌
  داروها
 فعاليت‌
 رژيم‌ غذايي‌
  در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد

--------------------------------------------------------------------------------
 
    اطلاعات‌ اوليه‌
 
   توضيح‌ كلي‌
افسردگي‌ پس‌ از زايمان‌ ‌ شروع‌ شده‌ در طي‌ 6 هفته‌ پس‌ از زايمان‌
   علايم‌ شايع‌
احساس‌ غمگيني‌، نااميدي‌ و دلتنگي‌
كاهش‌ اشتها و كاهش‌ وزن‌
بي‌انرژي‌ بودن‌؛ خستگي‌
كندي‌ در تكلم‌ و تفكر
بروز مكرر سردرد و ساير ناراحتي‌هاي‌ فيزيكي‌.
سردرگمي‌ درباره‌ توانايي‌ بهبود زندگي‌
   علل‌
درجاتي‌ از افسردگي‌ در طي‌ هفته‌هاي‌ اول‌ پس‌ از زايمان‌ در مادران‌ شايع‌ است‌. بارداري‌ و زايمان‌ با تغييرات‌ هورموني‌ ناگهاني‌ همراهند كه‌ بر حالات‌ روحي‌ رواني‌ فرد تأثير گذارند.
پذيرفتن‌ مسؤوليت‌ 24 ساعته‌ مراقبت‌ از يك‌ نوزاد شيرخوار تطابق‌ عمده‌اي‌ را از نظر رواني‌ و شيوه‌ زندگي‌ در اكثر مادران‌ مي‌طلبد، حتي‌ اگر نوزاد فرزند اول‌ نباشد. اين‌ استرس‌هاي‌ فيزيكي‌ و رواني‌ معمولاً با استراحت‌ ناكافي‌ تا هنگام‌ ثبات‌ يافتن‌ نيازهاي‌ معمول‌ كودك‌ همراه‌ است‌، بنابراين‌ خستگي‌ و افسردگي‌ در مادران‌ غيرمعمول‌ نيست‌.
   عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
استرس‌
كمبود خواب‌
تغذيه‌ نامطلوب‌
فقدان‌ حمايت‌ مادر از سوي‌ همسر، خانواده‌ يا دوستان‌
سابقه‌ اختلالات‌ رواني‌ قبلي‌ در مادر
    پيشگيري‌
اين‌ عارضه‌ قابل‌ پيشگيري‌ نيست‌ ولي‌ مي‌توان‌ آن‌ را با استراحت‌ كافي‌، رژيم‌ غذايي‌ مطلوب‌ و حمايت‌هاي‌ روحي‌ كافي‌ به‌ حداقل‌ رساند.
   عواقب‌ مورد انتظار
افسردگي‌ خفيف‌ پس‌ از زايمان‌ با حمايت‌ خانواده‌ و دوستان‌ معمولاً به‌ سرعت‌ برطرف‌ مي‌شود. اگر افسردگي‌ شديد شود ممكن‌ است‌ مادر ديگر قادر به‌ مراقبت‌ از خود و كودك‌ نباشد و بستري‌ در بيمارستان‌ ممكن‌ است‌ ضرورت‌ يابد (به‌ ندرت‌). حتي‌ موارد شديد افسردگي‌ با داروها، مشاوره‌ با متخصص‌ مربوطه‌ و حمايت‌ اطرافيان‌ معمولاً قابل‌ علاج‌ است‌.
    عوارض‌ احتمالي‌
فقدان‌ پيوند عاطفي‌ بين‌ مادر و كودك‌، كه‌ براي‌ هر دو زيان‌آور است‌.
افسردگي‌ شديد كه‌ ممكن‌ است‌ با احساسات‌ تهاجمي‌ نسبت‌ به‌ كودك‌، از دست‌ دادن‌ احساس‌ عزت‌ در ظاهر و منزل‌، بي‌ اشتهايي‌ يا غذا خوردن‌ اجباري‌، دوري‌ كردن‌ از ديگران‌ يا تمايلات‌ خودكشي‌ همراه‌ باشد.
    درمان‌
 
   اصول‌ كلي‌
مادران‌ نبايد از اين‌ كه‌ احساسات‌ پيچيده‌اي‌ در مورد مادر بودن‌ خود دارند احساس‌ گناه‌ كنند. ايجاد تطابق‌ و ايجاد پيوندي‌ عاطفي‌ طبيعي‌ نياز به‌ درمان‌ دارد.
- در نظر گرفتن‌ برنامه‌هاي‌ مكرر خارج‌ از منزل‌ نظير قدم‌ زدن‌ و ديدارهاي‌ كوتاه‌ با دوستان‌ و اقوام‌ براي‌ مادران‌ مفيد است‌. اين‌ برنامه‌ها به‌ مادران‌ كمك‌ مي‌كند تا دچار احساس‌ انزوا از ديگران‌ نشوند.
- مادران‌ بايد كودك‌ خود را در اتاق‌ جداگانه‌اي‌ بخوابانند. در اين‌ صورت‌ مادران‌ راحت‌تر استراحت‌ خواهند كرد.
- مادران‌ مي‌توانند براي‌ كارهاي‌ روزانه‌ نظير خريد كردن‌ و مراقبت‌ از كودك‌ در هنگام‌ استراحت‌ خود از خانواده‌ يا دوستان‌ كمك‌ بگيرند.
- مادر در صورت‌ احساس‌ افسردگي‌ بهتر است‌ احساسات‌ خود را با همسر يا يك‌ دوست‌ كه‌ شنونده‌ خوبي‌ براي‌ حرف‌هاي‌ اوست‌ در ميان‌ بگذارد. صحبت‌ كردن‌ با ساير مادران‌ امكان‌ استفاده‌ از همفكري‌ و تجربه‌ آنان‌ را فراهم‌ مي‌كند.
- اگر افسردگي‌ شديد شده‌ و بستري‌ در بيمارستان‌ را ايجاد نمايد، توصيه‌ مي‌شود كه‌ مادر در يك‌ مركز نزديك‌ منزل‌ بستري‌ شود تا رابطه‌ نزديك‌ وي‌ با كودك‌ حفظ‌ شود.
- روان‌ درماني‌ يا مشاوره‌ با متخصص‌ مربوطه‌ در صورت‌ تداوم‌ افسردگي‌ توصيه‌ مي‌شود.
    داروها
داروهاي‌ ضدافسردگي‌. اين‌ داروها اغلب‌ هنگامي‌ مؤثرند كه‌ 4-3 هفته‌ مصرف‌ شوند. اگر مادر به‌ كودك‌ خود شير مي‌دهد هرگونه‌ داروي‌ تجويزي‌ از اين‌ بابت‌ بايد به‌ دقت‌ در نظر گرفته‌ شود.
   فعاليت‌
محدوديتي‌ وجود ندارد. فعاليت‌هاي‌ طبيعي‌ خود را هر چه‌ سريعتر از سر بگيريد.
   رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ خاصي‌ نياز نيست‌.
    در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
وجود افسردگي‌ پس‌ از زايمان‌ و در كنار آن‌ رخداد تغييرات‌ ديگر در زندگي‌ نظير طلاق‌، تغيير شيوه‌ زندگي‌ يا اسباب‌ كشي‌
- عدم‌ بهبود افسردگي‌ پس‌ از زايمان‌ در طي‌ 6-4 هفته‌
- وجود افكار و تصميمات‌ جدي‌ خودكشي‌ كه‌ اين‌ حالت‌ يك‌ فوريت‌ روانپزشكي‌ است‌.
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:10 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 26 بهمن1384

بهداشت رواني مادران و دوران بارداری

نويسنده: فرحناز حاجي خاني-كارشناس مامايي

به طور كلـــي زنان در سال هاي باروري مستعد ابتلا به اختلال هاي اضطرابي و افسردگي هستند ، اما چگونگي ارتباط اين تغييرات با نخستين قاعدگي، حاملگي يا يائسگي كمتر شناخته شده است.
امروزه مشخص شده است كه اين تغييرات نهايتاً از عوامل زيستي ـ شيميايي از جمله تغيير سطوح هورمــــون ها ناشي مي شود.

 

 


عوامل زير، زنان را در معرض ابتلا به برخي از مشكلات رواني قرار مي دهد:
1 ـ سابقه خانوادگي افسردگي، اختلال اضطرابي و مصرف الكل
2 ـ سابقه فردي اختلال افسردگي، اضطراب خفيف حتي اگر هرگز براي درمان مراجعه نكرده باشد.
3 ـ سابقه افسردگي پس از زايمان ( در زايمان هاي قبلي)
4 ـ سابقه اندوه شديد در دوران بارداري
5 ـ سابقه تغيير خلق خفيف يا شديد پيش از قاعدگي

موقعيت هاي پر استرس زندگي، از جمله تعارض زناشويي، مشكلات شغلي، نگراني درباره دشواري هاي بارداري و مشكلات جسمي و رفتـــاري نوزاد نيز خطرناك مي باشد.
احساس كم تجربگي مادران جوان نيز منبع ديگري براي استرس است. كمبودهاي زندگي گذشته زن، نقش ها ، هـــويت و رابطه با همســر مي تواند در تغييرات رواني مادران باردار نقش داشته باشند.
برخي بارداري و زايمان را يكي از بحران هاي سه گانه در زندگي زنان مي دانند و معتقدند كه حداقل به اندازة‌ دو بحران ديگر يعني بلوغ و يائسگي اهميت دارد.
بحران را به عنوان يك اختلال و يا تعارضي كه شخص نمي تواند حالت تعادل خود را حفظ كند تعريف مي كنند، در اين حالت روش هاي متداول براي حل مشكل كافي نيستند.
از آنجــا كه حاملگي از شايع ترين حوادث رشد و نمو طبيعــــي در خانواده است، مي تواند به عنوان يك بحران تكاملي در نظر گرفته شود.
ـ ترس ، اضطراب و نگراني به علت تغييرات جسمي و مشكلات مربوط به نقش مادري به خصوص در حاملگي هاي اول وجود دارد. ترس از زايمان را مي توان ترس عمومي دانست كه در اكثر موارد همان ترس از مرگ است. حتي آنان كه از زايمان و مادر شدن ترس ندارند در دقايق حساس زايمان اين ترس را تجربه مي كنند. علت ديگر ترس، وحشت از بيماري هاي ارثي است كه باعث نگراني برخي از مادران بخصوص آنهايي مي شود كه اطلاعات ناقص در مورد قوانين انتقال خصوصيات ارثي دارند.
به طوري كه هر چه محيط زن، ناامن تر و انگيزه بچه دار شدن ضعيف ترباشد از قدرت او براي غلبـــه بر ترس كاسته مي شود و علايم اضطراب آشكارتــــر مي گردد.
بسياري از اين نگراني هــا با شركت در كلاس و يــــا آموزش هاي انفرادي زنان باردار، و آماده شدن براي زايمان و يافتن پاسخ به سؤالات خود برطرف مي شود. ممكن است احساس كند كه فراموشكار شده در اين صورت بهتر است از آنچه مي خواهد بپرسد و بداند ليستي تهيه كرده و سعي كند از افراد متخصص جهت پيدا كردن پاسخ صحيح به سؤالاتش استفاده كند.
در صورتي كه زايمان ديرتر از موعد صورت گيرد ممكن است باعث نگراني زن، شوهر و اطرافيان گردد و مرتباً سؤال كنند كه چرا هنوز زايمان انجام نشده؛ بهتـــر است به اين پرسش ها توجه نكرده و فقط با پزشك خود مشورت كند و با آرامش به دستورهاي داده شده عمل كند.

چه بايد كرد:
1 ـ آموزش هاي لازم براي دختران جوان از طريق والدين آنان گذاشته شود و محتواي آن به گونه اي باشد كه اين گروه سني بدانند قاعدگي پديده اي طبيعي است و نكات بهداشتي و امكانات لازم را در اين مورد بشناسند و اين امكانات را در دسترس او قرار دهند.

2 ـ قبل از دوران حاملگي آموزش هاي لازم شامل فيزيولوژي حاملگي و زايمان و روش برخورد با همسران آنها داده شود.جامعه بايد بداند حاملگي امري مقدس است و يك خانم باردار از احترام بيشتري در اين دوران برخوردار است

3 ـ يائسگي در فرهنگ هاي مختلف مفهوم خاصي دارد، بهورزان عزيز نيز بايد اين باور را در زنان ايجاد كنند كه اين دوران هم دوران پايان مسؤوليت يك مرحله مهم از زندگي است و در بسياري از كشورها همانند دوران بلوغ اين دوران را جشن مي گيرند و به زن يائسه تبريك مي گويند.
به طور كلي انتظار مي رود كاركنان بهداشتي قادر باشند كه دانش و نگرش مردم را در اين زمينه به گونه اي ارتقا دهند كه همگان باور كنند اين سه پديده مقدس و طبيعي است و در آن صورت نگراني كاهش مي يابد.

www.salamat.ir
ما این مطلب را از سایت ایران سلامت بازگو می کنیم
http://community.iransalamat.com/about2143.html.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 2:2 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 26 بهمن1384

افسردگي پس ازايماني

 
 
دکترحمید سجاد
مدیر سایت

http://community.iransalamat.com/about2143.html
--------------------------------------------------------------------------------
 
افسردگي پس ازايماني (Postnatal depression)

ترجمه اشكان ناصح

نامي است كه به نوعي افسردگي كه در برخي موارد پس از وضع حمل زنان را مبتلا مي نمايد اطلاق مي شود. حدود يك زن از هر 10 زن اين افسردگي را تجربه مي نمايند. اين اختلال معمولا در خلال يك ماهه نخست پس از وضع حمل آغاز مي شود اما حتي مي تواند تا 6 ماه بعد نيز ظهورش به تعويق افتد. در بعضي موارد افسردگي پسازايماني كاملا كوتاه مدت است اما در موارد ديگر در صورت عدم مداخلات درماني ممكن است ماه ها يا حتي سال ها با طول انجامد. افسردگي پسازايماني نبايد با موارد خفيف افسردگي كه بسياري از زنان پس از تولد نوزاد تجربه مي نمايند يا اختلال جدي تر اما كمتر شايع روان پريشي زايمان كه گاهي اوقات در هفته هاي نخست تولد كودك رخ مي دهد اشتباه شود. پذيرش داشتن احساس افسردگي مسئله مهمي است ،تا نپذيريد براي دريافت كمك اقدام نخواهيد كرد. برخي مادران بر اين باورند كه درماندگي آنها ناشي از بي كفايتي خود آنها در مقام يك مادر يا شخص است و در نتيجه بيان احساساتشان براي ديگر اشخاص اكراه آميز است . آنها درك نمي كنند كه به افسردگي پسازايماني مبتلا شده اند و به درمان و حمايت نياز دارند. نشانه هاي افسردگي پسازايماني از شخصي تا شخص ديگر متفاوت است و حتي در يك شخص در زمان هاي مختلف مي تواند چهره هاي مختلفي به خود بگيرد. اما روي هم رفته شما ممكن است برخي حالات زير را تجربه نماييد. به عنوان مثال شما ممكن است احساس كنيد:

• ناشادي، خلق پايين يا غمگيني در اغلب اوقات يا احساس گناه يا نااميدي.

• تحريك پذيري يا خشم بدون دليل، يا تنيدگي و ناتواني در آرامش يافتن.

• دلشوره زياد، درباره سلامتي خودتان يا كودكتان يا موضوعات كوچكي كه در حالت طبيعي به راحتي با آنها مواجه مي شويد.

• ترس و سراسيمگي، به عنوان مثال درباره ترك منزل يا تنها ماندن در منزل با كودكتان. بعضي مادران حملات هول (panic) را با نشانه هايي چون سرگيجه، دردهاي قفسه سينه يا مشكلات تنفسي تجربه مي نمايند.

• فرسودگي و عدم توان براي مواجهه با مسائل ساده و اگر چه خيلي خسته هستيد ممكن است مشكلاتي در زمينه خواب و خوابيدن داشته باشيد.

• ناتواني در تمركز يافتن يا تصميم گيري يا علاقه مندي به موضوعات جاري يا سر و وضع خودتان.

• دردهاي بدون منشاء فيزيكي.

اگر شما هر يك از اين نشانه ها را در بيش از يك هفته تجربه نماييد و يا هر احساس مشوش كننده ديگر را، با پزشك خود مشورت كنيد. خوشبختانه افسردگي پسازايماني در كلينيك هاي درماني نسبت به سال هاي گذشته پذيرش و رسميت بسيار بيشتري يافته است. بسياري از كاركنان خدمات بهداشتي با ارائه پرسشنامه اي به مادران و گرفتن شرح وضعيت آنها در خلال 8 هفته پس از وضع حمل به آنها در شناسايي افسردگي پسازايماني كمك مي نمايند.علل افسردگي پسازايماني به طور قطعي شناخته شده نيست. احتمالا تركيبي از عوامل مؤثر كه از شخصي به شخص ديگر نيز متفاوت است در سبب شناسي اختلال مطرح هستند. پيشنهاد شده است كه در برخي موارد تغييرات هورموني كه به دنبال وضع حمل اتفاق مي افتد با وقوع اين اختلال مرتبط هستند. اگر چه هيچ سند معتبري در خصوص اين ادعا وجود ندارد. سطح استروژن، پروژسترون و ساير هورمون ها با سرعت زياد از هنگام تولد نوزاد كاهش مي يابند اما به نظر مي رسد كه تفاوت اساسي در اختلاف هورموني ميان زناني كه افسردگي پسازايماني را تجربه مي كنند و زنان ديگر كه اين اختلال را تجربه نمي كنند وجود ندارد. اما به هر حال ممكن است كه برخي زنان به اين تغييرات هورموني نسبت به ساير زنان آسيب پذيرتر باشند.

فاكتورهاي ديگري كه ممكن است در افسردگي پسازايماني مشاركت داشته باشند مشتمل است بر :

• تجربه قبلي افسردگي به ويژه افسردگي پسازايماني.

• فقدان حمايت از جانب همسر يا ساير نزديكان.

• پريشاني يا نااميدي در خلال يك تولد آسيب زا، مشكل يا پيش رس يا خاتمه دادن به حاملگي قبلي.

• رويدادهاي فشار زاي اخير از قبيل نقل مكان يا داغديدگي.

• مسائل جاري از قبيل فقر يا نگراني هاي مالي.

• توقعات غير واقع بينانه در رابطه با خويش يا نوزاد.

برخي زنان قادر به كشف دلايل روشني براي احساس تشديد افسردگي خود نيستند، اين هرگز به معناي غير واقعي بودن احساسات آنها نيست.

درمان افسردگي پسازايماني متنوع است اما مي تواند مشتمل باشد بر:

• دارودرماني. روان پزشك شما ممكن است برايتان داروي ضد افسردگي تجويز نمايد. البته اگر شما در حال شير دادن به نوزاد خود هستند ممكن است پزشك شما تمهيدات ديگري بينديشد و يا در صورت لزوم،قطع شير دادن توسط خودتان را تجويز نمايد.

• درمان هاي روانشناختي. ممكن است روانپزشك شما را به يك مشاور يا روانشناس ارجاع دهد تا با تأكيد بيشتري بر درمان هاي روانشناختي و رفتارها به شما در درك و اداره افسردگي تان كمك شود.

• درمان هاي حمايتي. احتمالا حمايت هاي رسمي و غير رسمي در كنار ساير درمان ها مكمل برنامه درماني خواهد بود.

شركت نزديكان و خصوصا همسر شما در برنامه درماني بسيار حائز اهميت است و آنها نيز مي بايست در خصوص افسردگي پسازايماني و نشانه هاي آن به درك درستي نائل آيند .
_________________

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:56 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 16 بهمن1384

داروهای ضد افسردگی در بارداری

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

تغييرات هورموني ايجاد شده در طي بارداري، تاثيري در بهبودي افسردگي ندارد، به همين جهت متخصصان به زنان باردار که پيش از حاملگي از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي‌کردند، توصيه مي‌کنند مصرف داروها را قطع نکنند.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، به نقل از رويترز، پزشکان بيمارستان عمومي ماساچوست، براساس تحقيقي به اين نتيجه رسيده‌اند که زناني که در طي بارداري مصرف داروهاي ضد افسردگي را قطع مي‌کنند، 5 برابر بيشتر از سايرين دچار عود بيماري و علايم شديد آن مي‌شوند.

پزشکان اين مرکز تحقيقي معتقدند نبايد تنها به علت آسيب رسيدن به جنين، از مصرف اين داروها خودداري کرد، زيرا فرمول شيميايي آنها طوري طراحي شده که به ندرت خطري متوجه جنين مي‌شود و در حقيقت تاثير سوء چشمگيري ندارد.

دکتر «کوهن» سرپرست اين تحقيقات مي‌گويد: بارداري، زنان را برعليه افسردگي ايمن نمي‌کند، بلکه حتي تغييرات ايجاد شده در بدن، فرد را تا حدي در معرض ابتلا به اين اختلال رواني نيز قرار مي‌دهد.

وي ادامه مي‌دهد: تا کنون گزارشي مبني بر ايجاد ناهنجاري در جنين، متعاقب مصرف داروي ضد افسردگي ديده نشده، پس نگراني در اين زمينه وجود ندارد. اما بهترست مصرف دارو با مشاوره يک فرد متخصص صورت گيرد تا هيچ خطري کودک را تهديد نکند.

انتهاي پيام

کد خبر: 8411-09365
  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:17 |  لینک ثابت   • 

  شنبه 15 بهمن1384

  استرس مادر نوزاد را بیش فعال می کند


  کد خبر:841101008
  تاریخ خبر:841101
  سروِیس :علمي

  بر اساس نتایج تحقیقات دانشگاه بروان، نوزادان مادرانی که …


  به گزارش رویترز، دکتر شینکف یکی از پزشکان بیمارستان برادلی می گوید : مادر شدن، باعث ایجاد استرس در مادر شده و بر طرز تفکر و مداخلاتی که برای تربیت فرزند بکار می بر،د تاثیر می گذارد و تاثیر زیادی روی رشد و تکامل کودک و عملکرد خانواده دارد.
  این دانشمندان معتقدند، مادران پر استرس به رفتار های کودکان خود نیز بیش از حد حساس می شوند.
  استفاده از مواد، استرس والدین، مشکلات روحی و روانی و یا سایر خصوصیات شخصیتی بلافاصله بعد از تولد روی رفتار و هیجانات کودک در4 ماهگی تاثیر زیادی می گذارد.
  بیش فعالی نوزادان با عوامل گوناگونی مثل موقعیت نوزاد، تحرک او، تحریک پذیری و استرس مادر ارتباط دارد.
  نتایج این تحقیق که در مجله روانپزشکی کودکان منتشر شده است، حاکی از آن است که باید به مادران کمک کرد تا با تکیه بر خصوصیات شخصی خود با مادر شدن سازگار شوند.
  www.salamatiran.com
  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 17:50 |  لینک ثابت   • 

  چهارشنبه 12 بهمن1384

  9 توصیه کاربردی جهت کاهش استرس در بارداری

  

  توصيه هايي براي مادر شدن
  تاريخ: سه شنبه، 22 شهريور، 1384
  موضوع: بهداشت باروری


  ترجمه: لادن شريعت زاده
  منبع: مجله Parents

  • به داستان هاى ترسناك در مورد حاملگى توجهى نكنيد
  زنان معمولاً به همان روش كه مردان داستان هايى در مورد ماهيگيرى مى گويند، داستان هايى در مورد تولد بچه نقل مى كنند. ۵ ساعت زايمان به طور معجزه آسايى، سه روز طول مى كشد، درست مثل يك ماهى ۵/۱ كيلويى كه به يك ماهى ۶ كيلويى تبديل مى شود. هر چه را از مادرهاى ديگر مى شنويد، باور نكنيد- شنيدن بعضى از اين مطالب و باور آن، فقط شما را عصبى مى كند.

   

   


  • براى جلوگيرى از حالت تهوع حاملگى، بخوريد
  همان طور كه هر خانم حامله اى مى داند، حالت تهوع صبحگاهى مى تواند در هر زمانى از روز اتفاق بيفتد. براى مبارزه با اين حالت به جاى سه وعده غذاى معمولى يعنى صبحانه، ناهار و شام، ۶ وعده غذاى كمتر ميل كنيد. اين روش باعث مى شود كه شما هرگز نه خيلى گرسنه باشيد و نه خيلى سير.
  قبل از خواب، چند بيسكويت شورمزه را كنار دستتان بگذاريد تا صبح هنگام بيدار شدن از خواب آنها را بخوريد. براى خوراك سبك بعدازظهر، هميشه چند هويج در كيفتان داشته باشيد. روش مفيد ديگر اين است: در زمان هاى مختلف بخوريد و بياشاميد، اين كار مانع پرخورى و حساسيت معده مى شود.


  • براى تغييرات بزرگ نقشه بكشيد
  وقتى والدين از معاينات هفته ششم برمى گردند، هميشه از اين موضوع كه آنها از تغييراتى كه كودك در زندگى شان به وجود مى آورد، چقدر شگفت زده مى شوند، حيرت مى كنم. با والدين ديگر درباره آنچه انتظار داريد، صحبت كنيد، به صورت فهرست درآوردن آنها باعث مى شود دو ماه اول را راحت تر سپرى كنيد. خواه از اقوام و دوستان كمك بگيريد خواه از يك مشاور دوران شيردهى.


  • به هفته هايى كه پيش رو داريد، فكر كنيد
  شما بعد از ۳۶ هفته مى توانيد منتظر زايمان باشيد، پس آماده باشيد. آيا ساك بيمارستان را آماده كرده ايد- مى دانيد چه كسى شما را به بيمارستان مى رساند و چه كسى قرار است از بچه هاى ديگرتان در خانه نگهدارى كند- در آخر لباس و صندلى ايمنى براى كودكتان را فراموش نكنيد، زمانى كه آن روز بزرگ بالاخره از راه برسد، از پيش سروسامان دادن به كارها، شما را از استرس و فشار عصبى نجات مى دهد.


  • چيزهايى در مورد ميكروب هاى استرپتوكوك گروه ۰ ياد بگيريد
  اين باكترى يك باكترى معمولى است و بعضى اوقات در بزرگسالان بى ضرر است، اما مى تواند براى نوزادان خطرناك باشد. با وجود اين معاينه كردن در اين مورد امرى عادى نيست. به همين دليل است كه بايد درباره اين موضوع كه در ۳۵ تا ۳۷ هفتگى بايد مورد آزمايش قرار بگيريد يا خير، با پزشكتان صحبت كنيد. اگر نتيجه آزمايش مثبت باشد، در هنگام زايمان براى جلوگيرى از انتقال ميكروب به كودك، به شما آنتى بيوتيك مى دهند.


  • به دنبال يك كلاس خوب در مورد بچه دار شدن باشيد
  به طور ناخودآگاه در كلاس هاى بيمارستان كه براى اين منظور تشكيل مى شود شركت نكنيد. لازم است كه شما اول فهرست مطالب آنها را بررسى كنيد. بعضى بيمارستان ها، زمان زيادى را صرف خط مشى ها و برنامه هاى خودشان مى كنند و به دوران زايمان و تولد كودك توجه زيادى ندارند. خواه اين كلاس در بيمارستان باشد خواه يك مربى تولد بچه، خارج از بيمارستان باشد، در پى يافتن كلاسى باشيد كه تمام جنبه ها (بعدها)ى زايمان و دوران بعد از زايمان را به شما آموزش دهد.


  • مراقب بهداشت دهانتان باشيد
  لااقل يك بار در دوران حاملگى به دندانپزشك مراجعه كنيد. چون به خاطر ميزان بالاى استروژن و پروژسترون كه در بدن تان جريان پيدا مى كند، احتمال اينكه لثه ها دچار عفونت باكترى شوند، افزايش مى يابد (كه به بيمارى لثه منجر مى شود). اين باكترى مى تواند در خون تان جريان يافته و خطر زايمان زودرس را بالا ببرد.


  • خودتان را در يأس و نااميدى قرار ندهيد
  مهم نيست كه چقدر سخت تلاش مى كنيد، شما در مورد زايمان تان، كنترل كامل نخواهيد داشت. شايد نتوانيد يك دوره بدون دارو را سپرى كنيد يا زايمانى دلخواه خودتان داشته باشيد. اين را بدانيد كه برنامه زايمان بايد منعطف و قابل تغيير باشد و اگر دقيقاً آن طور كه اميد داشتيد پيش نرود، احساس شكست نكنيد. تمام اين كارها به يك چيز منتهى مى شود: مادر و كودك سالم.


  • اين ۹ ماه را جشن بگيريد
  طورى رفتار نكنيد كه گويى دوران حاملگى تان، مسيرى است كه بايد طى شود- فكر كنيد زمانى رسيده كه آرزوى آن را داشته ايد. هر روز، چند لحظه اى را در اين باره فكر كنيد كه داخل بدنتان چه اتفاقى دارد مى افتد و از احساس اينكه كودكتان حركت مى كند و رشد مى نمايد، لذت ببريد. زمان زايمان شما قبل از اينكه بدانيد، فرا مى رسد.

   

   

   
   

   

  منبع ابن مطلب -::IranHealers.com * Health Information,Complementary and Alternative Medicine - Metaphysicse::-
  http://www.iranhealers.com

  لينك متن:
  http://www.iranhealers.com/modules.php?name=News&file=article&sid=974 

  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:1 |  لینک ثابت   • 

  دوشنبه 10 بهمن1384

  عوارض استرس مادر در ماههاي مياني بارداري

  

  تاريخ: يكشنبه، 28 تير، 1383
  موضوع: بهداشت باروری


  محققان اعلام كردند كودكاني كه مادران آنها در ماههاي مياني دوره بارداري استرس شديد دارند، پس از تولد و در سال‌هاي بعد دچار مشكلات رفتاري مي‌شوند.
  به نقل از خبرگزاري رويتر، پژوهشگران به تازگي دريافته‌اند در ميان زنان بارداري كه در هفته‌هاي دوازدهم و بيست و دوم حاملگي دچار نگراني و تشويش زياد مي‌شوند، معمولا احتمال به دنيا آمدن كودكان نگران و داراي علايم اختلال نقص دقتي و بيش فعالي افزايش مي‌يابد؛ اما همين نگراني در ماههاي آخر بارداري هيچ‌گونه تاثير سوء بر رفتار كودكان ندارد.

   


  اين محققان مي گويند زناني كه زياد نگران هستند، اغلب براي مقابله با استرس‌ها و فشارهاي روحي روزانه در طول زندگي طبيعي خود با مشكل روبرو مي‌شوند.
  به علاوه نگراني و ترس مادران باردار از اين كه تشويش آنها براي چند لحظه تاثير نامطلوبي بر روي كودكشان خواهد گذاشت، خود مي‌تواند بر اضطراب مادر بيفزايد و مشكل ايجاد كند.
  اين محققان تاكيد كردند اين تصور اشتباه است كه هر استرس كوچك و نگراني لحظه‌اي به كودك آسيب مي‌رساند؛ بلكه تاثير طولاني مدت و ممتد اين حالت نامطلبوب‌تر است و رها شدن از اين تصور غلط خود باعث ايجاد آرامش براي مادر مي‌شود.
  از سوي ديگر استرس يك مشكل فردي نيست، بلكه همسر و خانواده نيز مي‌تواند وظيفه خود را در كاهش وضعيت استرس‌زا براي زن باردار به انجام رسانند.
  از سوي ديگر دوستان و خانواده نيز بايد تلاش كنند تا با همكاري يكديگر محيطي آرام براي وي فراهم كنند.
  از جمله مشكلاتي كه استرس دوران بارداري مي‌تواند براي كودكان ايجاد كند عبارت از بروز بيش‌فعالي، مشكلات احساسي و اختلال در تغذيه و خواب است.
  نتايج اين بررسي‌ها در نشريه «رشد كودك» منتشر شده است.

   


   
   

   

  منبع ابن مطلب -::IranHealers.com * Health Information,Complementary and Alternative Medicine - Metaphysicse::-
  http://www.iranhealers.com

  لينك متن:
  http://www.iranhealers.com/modules.php?name=News&file=article&sid=383 

   

  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:2 |  لینک ثابت   • 

  دوشنبه 10 بهمن1384

  انتقال استرس مادر در دوران بارداري به جنين

  

  تاريخ: پنجشنبه، 7 مهر، 1384
  موضوع: بهداشت باروری


  BBC-NEWS - كودكاني كه مادرانشان در دوران بارداري تحت فشار رواني زيادي قرار داشته‌اند بيشتر دچار اضطراب مي‌شوند.

  به گزارش پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي نيوز، دانشمندان معتقدند هورمون استرس در مقادير زياد از طريق جفت به جنين در رحم مادر مي‌رسد و پيامدهاي درازمدتي به همراه دارد.

   

  محققان دانشگاه بريستول در انگليس دريافتند اضطراب در اواخر دوران بارداري با بالا بودن ميزان هورمون كورتيزول در كودكان ‪ ۱۰‬ساله مرتبط است.

   


  نتايج اين تحقيق با مطالعات حيواني در مورد آثار فشار رواني مطابقت دارد.

  مطالعات قبلي نشان داده بود استرس در حيوانات در دوران بارداري بر سامانه واكنش استرس بدن يعني محور هيپوتالاموس- هيپوفيز-آدرنال (‪ (HPA‬كه ميزان هورمون استرس را كنترل مي‌كند تاثير مي‌گذارد. دانشمندان تابحال نتوانسته‌اند همين تاثير را در انسان به اثبات برسانند.

  دكتر توماس اوكونار روان شناس دانشگاه راچستر در نيويورك با همكاري محققان دانشگاه بريستول و امپريال كالج لندن ‪ ۷۴‬كودك ‪ ۱۰‬ساله را بررسي كردند.

  نمونه بزاق اين كودكان يك بار صبح هنگام و سه بار در طول روز طي سه روز متوالي دوران تحصيل اندازه‌گيري شد تا ميزان هورمون استرس بدن آنها مشخص شود.

  مادران اين كودكان ‪ ۱۰‬سال پيش پرسشنامه‌هايي را در مورد هر گونه تجربه استرس يا اضطراب در دوران بارداري پر كرده بودند.

  محققان نتايج اين پرسشنامه‌ها را با آزمايش بزاق كودكان مقايسه كردند و دريافتند كودكاني كه ميزان هورمون كورتيزول در بزاق آنها بالاست فرزندان همان مادراني هستند كه بيشترين فشار رواني را در دوران بارداري تجربه كرده‌اند.

  اين نتايج قويترين شواهد در مورد ارتباط استرس قبل از تولد با آثار درازمدت آن بر محور واكنش استرس بدن (‪ (HPA‬را در كودكان ارايه مي‌كند.

  برگزاري كلاس براي مادران باردار مي‌تواند به رفع نگرانيهاي آنها در مورد بارداري، زايمان و سلامت كودك كمك كند.

  چندين مطالعه بر روي كودكان و بزرگسالان نشان مي‌دهد بالا بودن ميزان هورمون كورتيزول در بدن با اختلالات رواني به ويژه افسردگي و اضطراب ارتباط دارد.

  يك تحقيق به سازوكار احتمالي اشاره مي‌كند كه براساس آن فشار رواني يا اضطراب قبل از تولد به پيشگويي اين اختلالات در اوايل نوجواني و شايد بزرگسالي كمك كند.

  با اين حال هنوز نقش بالا بودن ميزان كورتيزول در بروز اختلال رواني مشخص نيست. برخي اختلالات رواني با ميزان پايين و نه ميزان بالاي هورمون كورتيزول مرتبط شناخته شده اند.

  عوامل ديگري مانند شخصيت و محيط زندگي كودك در فشار رواني دوران كودكي نيز نقش دارد.

   


   
   

   

  منبع ابن مطلب -::IranHealers.com * Health Information,Complementary and Alternative Medicine - Metaphysicse::-
  http://www.iranhealers.com

  لينك متن:
  http://www.iranhealers.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1011 

  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:1 |  لینک ثابت   • 

  شنبه 8 بهمن1384

  افسردگي پس از وضع حمل

   "من وقت زيادي را به گريه کردن مي گذرانم. من نمي توانم خودم را جمع و جور کنم. ليست کارهايي که بايد انجام دهم بيش از حد طولاني است. احساس مي کنم بعنوان يک مادر کاملا درمانده هستم."

  "به نظر نمي رسد بتوانم تصميمي بگيرم. ذهن من چنان مغشوش است که احساس مي کنم به همه مي خواهم بپرم. من بايد احساس شادي بکنم ولي به جاي آن احساس بدبختي مي کنم."

  "بچه همينطورپشت سر هم گريه مي کند و من نمي توانم او را آرام کنم. احساس درماندگي مي کنم ولي خشمگين هم مي شوم. بعد از آن احساس گناه عجيبي به من دست مي دهد. اشکال از بچه نيست از من است."

  "احساس مي کنم که حس اعتماد به نفس ام را کاملا از دست داده ام. بد قيافه شده ام احساس بدي دارم."

  اين راهنما چگونه مي تواند به شما کمک کند؟

  افسردگي پس از وضع حمل وضعيت ناراحت کننده اي است که حداقل از هر ده زن يک نفر آن را پس از وضع حمل تجربه مي کنند. نمونه هاي فوق نمونه هاي معمول افکار و احساساتي است که زناني که تجربه افسردگي بعد از زايمان را مي گذرانند از آنها برخوردارند.

  اين جزوه براي زناني که از اين وضعيت رنج مي برند و خانواده و دوستان آنان تهيه شده است.

  اهداف اين کتابچه به اين قرارند:

  به شما کمک کند دريابيد آيا از افسردگي بعد از زايمان رنج مي بريد يا نه
  به شما توضيح بدهد که عواملي باعث افسردگي بعد از زايمان مي شوند
  به شما راهنمايي کند که بهترين نحوه کمک به خودتان چيست
  به شما محل هايي را توصيه کند که از آنها مي توانيد کمک دريافت کنيد
  چه بکنم اگر بيش از آن افسرده هستم که بتوانم چيزي بخوانم؟
  اگر شما افسرده باشيد احتمالا برايتان سخت است که بتوانيد تمرکز کنيد و يا بتوانيد اين کتابچه را بخوانيد. شايد متن اين کتابچه برايتان بيش از حد طولاني و دشوار به نظر برسد؟ لطفا از اين بابت دلواپس نشويد. در اين جا اطلاعات زيادي وجود دارد و شما مي توانيد آنها را به تدريج مطالعه کنيد. اگر درک بخشي از اين مطالب برايتان سخت است، شايد بتوانيد آنها را با دکتر خانوادگي (GP) و يا مددکار درماني تان(Health Visitor) بحث کنيد و يا دوباره آنها را وقتي قدري احساس بهتري داريد مرور کنيد. اگر يک مشاور يا روانکاو اين جزوه را به شما داده است در آنصورت شايد بهتر باشد که با کمک آنها متن اين جزوه را مطالعه کنيد.

  افسردگي پس از وضع حمل چيست؟
  افسردگي پس از وضع حمل (که به اختصار به آن PND مي گويند) نوعي افسردگي است که پس از تولد نوزاد رخ مي دهد. اين افسردگي ممکن است در طول دوره حاملگي شروع شود، ولي اگر بعد از زايمان هم ادامه يابد به آن افسردگي پس از وضع حمل مي گويند.

  افسردگي پس از وضع حمل بسيار معمول است و چيزي بين ده تا پانزده زن از هر صد زني که وضع حمل مي کنند اين وضعيت را تجربه مي کنند. رقم واقعي ممکن است از همين هم بيشتر باشد چه اينکه زنان زيادي که از اين وضعيت رنج مي برند اما نه تقاضاي کمک مي کنند و نه اينکه درباره احساساتشان با کسي صحبت مي کنند.

  افسردگي پس از وضع حمل چگونه با افسردگي "عادي" متفاوت است؟
  عوارض افسردگي پس از وضع حمل مانند هر نوع افسردگي ديگر است. اين عوارض شامل حس اندوه و بي حوصلگي نسبت به چيزهايي مي شود که معمولا قابل قبول اند. تنها تفاوت در اين است که اين احساسات معمولا سه ماه پس از تولد نوزاد شروع مي شوند. اين احتمال وجود دارد که افسردگي پس از وضع حمل ديرتر از سه ماه بعد از زايمان هم شروع شود ولي اگر اين افسردگي يک سال بعد از اينکه زني وضع حمل کرد شروع شود ديگر بعيد است به آن افسردگي پس از وضع حمل بگويند.

  از آنجا که افسردگي پس از وضع حمل مشابه نوع "عادي" افسردگي است در آنصورت ممکن است شما جزوات ديگر ما را هم تحت عناوين "افسردگي يک راهنمايي براي خودياري" و "افسردگي، يک جزوه اطلاعاتي" مفيد دريابيد. در اين باره لطفا از روانکاو يا دکتر خانوادگي تان بپرسيد.

  مابه خوشبختي است که مانند ساير اشکال افسردگي، افسردگي پس از وضع حمل از طريق درمان قابل رفع است و بسياري از زنان بطور کامل سلامتي خود را بدست مي آورند.

  آيا مشکلات ديگري پس از وضع حمل است که زنان ممکن است آنها را تجربه کنند؟
  دو وضعيت عاطفي ناراحت کننده ديگر هم وجود دارد که زنان برخي اوقات بعد از وضع حمل ممکن است آنها را تجربه کنند.

  افسردگي بعد از زايمان (Baby Blues)
  نوع اول اين دو وضعيت که بسيار معمول است موسوم به "افسردگي بعد از زايمان" است. اين وضعيت نوع خفيف افسردگي است و از هر ده مادردر هشت نفر از آنها طي چند روز پس از تولد نوزادشان رخ مي دهد. وقتي که مادري از اين وضعيت رنج ببرد معمولا بسيار عاطفي است و بدون هيچ دليل خاصي زير گريه مي زند. مادران تازه اغلب حس اضطراب، تنش، و فرسودگي دارند و براي خوابيدن با مشکل مواجه هستند.

  دکترها فکر مي کنند تغييرات سريعي که در سطح هورمون ها حول و حوش وضع حمل رخ مي دهد اين وضعييت را باعث مي شود. ولي ممکن است عوامل ديگري هم وجود داشته باشند، مانند تشنج عاطفي دوره وضع حمل و يا تغييرات جدي که تولد نوزاد با خود مي تواند بوجود آورد. اين دوره زماني است که شما احتياج داريد مقدار زيادي استراحت کنيد ولي احتمال بسيار کمي وجود دارد که بتوانيد استراحت کنيد!

  افسردگي بعد از زايمان ممکن است براي يکي دو روز بطول بکشد و بعد از آن بسرعت برطرف مي شود. اين وضعيت دليلي براي نگراني ندارد مگر اينکه احساسات متناظر آن وخيم تر شوند که در آنصورت ممکن است افسردگي پس از وضع حمل شروع شده باشد.

  روان پريشي پس زايماني (puerperal psychosis)
  مشکل دومي که زنان برخي اوقات بعد از وضع حمل تجربه مي کنند کمتر رايج است. به آن روان پريشي پس زايماني مي گويند. اين وضعيت براي يک مادر از هر هزار زن رخ مي دهد و اين وضعيت سخت تر از افسردگي پس از وضع حمل است. اين وضعيت معمولا در يکي دو هفته بعد از وضع حمل يک مرتبه رخ مي دهد و همراه با تغييرات رفتاري و روحي بسيار متشنجي است. زناني که از اين وضعيت رنج مي برند بسيار متشنج و آشفته هستند و اغلب باورهاي غيرعادي و ناراحت کننده در باره خود و/يا نوزادشان دارند.

  اين جزوه براي زناني که چنين وضعيتي را تجربه مي کنند تهيه نشده است. چنين افرادي به کمک ويژه از طرف يک روانکاو احتياج دارند و براي دريافت کمک بايد فورا با دکترشان تماس بگيرند. درمان رايج براي اين وضعيت استفاده از دارو و يک دوره کوتاه بستري شدن در بخش مخصوص مادران و نوزادان در بيمارستان است. مهم است در نظر داشته باشيم که هر چند روان پريشي پس زايماني ممکن است براي زني که بتازگي مادر شده و خانواده اش بسيار ترسناک و ناراحت کننده باشد ولي درمان اين وضعيت بسيار موثر است و تقريبا همه کساني که اين وضعيت را تجربه مي کنند بطور کامل درمان مي شوند.

  عوارض افسردگي پس از وضع حمل چه هستند؟
  زنان يک رشته عوارض را توصيف مي کنند که در پائين شرح آنها آمده است. اين عوارض مي توانند کاملا طاقت فرسا باشند بويژه در شرايطي که يک نوزاد بتازگي متولد شده نيازمند تمام توجه و مراغبت مادر است.

  برخي از اينها عوارض يا علائمي هستند که شما ممکن است تجربه کنيد اگر از افسردگي پس از وضع حمل رنج مي بريد:

  احساسات يا عواطف
  حس غمگيني، اضطراب، نوميدي
  بيش از حد گريه کردن و يا ناتوان از اينکه گريه کنيد
  احساس بي ارزش بودن
  وضعيت روحي کاملا متغيير است
  حس گناه
  حس بي علاقگي
  حس تشويش يا دستپاچگي و دلواپسي
  حس رنجيدگي و خشم
  از آن حسي که مايليد نسبت به نوزادتان داشته باشيد برخوردار نيستيد

  علايم فيزيکي يا جسمي
  حس بي حالي و فرسودگي
  دشواري در خوابيدن
  حس رخوت کردن، يا
  تشجيع، آشفتگي و ناتوان از استراحت کردن
  بي علاقگي به داشتن رابطه جنسي
  تغيير اشتها – يا بيش از حد خوردن و يا به اندازه کافي نخوردن
  افکار–وقتي افراد افسرده مي شوند "متخصص" اين مي شوند که به نحو بسيار منفي و غم انگيزي فکر کنند.

  از خود انتقاد کردن – "من مادر بدرد نخوري هستم"، "من وضعم بهم ريخته است"، "من اين جزوه را نمي فهم پس بايد خرفت باشم!"

  دلواپس بودن – "نوزاد به اندازه کافي شير نمي خورد"
  بسرعت نتيجه گيري کردن – "اشتباه من است"
  منتظر بدترين چيز بودن – "همه چيز دارد بد پيش مي رود – کارها هيچ وقت درست نمي شوند"
  افکار نا اميد کننده – "همه چيز نا اميد کننده است. بعضي وقتها فکر مي کنم همه بدون من وضعشان بهتر خواهد بود"
  افکار درباره ديگران – "هر کس ديگري دارد کارش را مي کند. کسي به فکر من نيست"
  و درباره دنيا – "عجب جاي هولناکي براي بزرگ کردن يک کودک است ...."
  فکر کردن – اين نيز در اثر افسردگي به اشکال ديگري متاثر مي شود.

  پائين آمدن قدرت تمرکز
  ناتواني در تصميم گيري
  افکار مغشوش و به هم ريخته
  رفتار
  از ديگران اجتناب کردن و عدم تمايل به بيرون رفتن
  اجتناب از انجام کارهايي که از آنها لذت مي بريد
  تکاليف روزانه را انجام ندادن يا بر عکس تلاش در انجام کارهاي بيش از حد
  به تعوبق انداختن تصميمات
  جر و بحث بيشتر و دادن زدن بدون کنترل
  اگر تشخيص مي دهيد که تعداد هر چه بيشتري از آنچه در بالا آمده در باره وضعيت و رفتار دو هفته گذشته يا براي مدت طولاني تر از آن در موردتان صادق است، در آنصورت احتمال دارد که از نوعي افسردگي رنج مي بريد. اگر اين چيزها طي چند هفته يا ماه پس از تولد نوزادتان رخ داده، در آنصورت احتمال زياد دارد که شما از افسردگي پس از وضع حمل رنج مي بريد.

  آيا بايد جوياي کمک شوم؟
  اگر شما از افسردگي پس از وضع حمل رنج مي بريد مهم است که اين را برسميت شناخته و جوياي کمک شويد.

  خيلي ها افسردگي بعد از وضع حمل را برسميت نمي شناسند. اين وضعيت در زمان يک تغيير بزرگ رخ مي دهد، و مادران جديد اغلب در چنين زماني متوجه نيستند چه چيزي عادي است و يا بايد توقع آن را داشته باشند. اين وضعيت مي تواند به آرامي شروع شود و مادران اغلب آن را به اين حساب مي گذراند که از پس مشکلات برنمي آيند تا اينکه اين را برسميت بشناسند که از افسردگي بعد از وضع حمل رنج مي برند.

  همينطور بسياري از زناني که افسردگي بعد از وضع حمل را تجربه مي کنند احساس شرمندگي يا خجالت مي کنند و از اينرو سعي مي کنند عوارض آن را مخفي نگه دارند.

  اگر هر چه زودتر اين را برسميت بشناسيد که از افسردگي بعد ا ز وضع حمل رنج مي بريد بهتر است زيرا درمانهاي بسيار موثري براي رفع آن وجود دارد و همينطور شما مي توانيد اقداماتي جهت کمک به خودتان انجام دهيد.

  به ياد داشته باشيد که افسردگي بعد از وضع حمل بسيار معمول است و احتمالا از هر پنج زن يکي آن را تجربه مي کند. از اينرو لطفا با خانواده تان، يا با مددکار درماني و دکترتان درباره آن صحبت کرده و جوياي کمک شويد.

  چه کسي امکان دارد که افسردگي بعد ا ز وضع حمل را تجربه کند؟
  هر کس که نوزاد دارد ممکن است افسردگي بعد از وضع حمل را تجربه کند. ولي عوامل معيني وجود دارند که خطر احتمال وقوع اين وضعيت را بالا مي برند. اين عوامل شامل اينها هستند:

  اگر شما قبلا افسردگي داشته ايد
  اگر وضع حمل برايتان بويژه دشوار و آسيب زا بوده است
  اگر شما در رابطه با همسرتان با مشکلاتي مواجه هستيد
  اگر شما وقايع دشوار ديگري را همزمان تجربه مي کنيد
  اگر شما از نظر اجتماعي منزوي هستيد و از خانواده و دوستاني که به شما کمک کنند برخوردار نيستيد
  اگر مادر خودتان براي کمک به شما در دسترس نيست.
  البته اين به اين معنا نيست که هر کسي که اين مشکلات را تجربه مي کنند لزوما مبتلا به افسردگي بعد از وضع حمل خواهد شد.

  چه چيز باعث افسردگي بعد از وضع حمل مي شود؟
  وضع حمل زماني است که يک تغيير بزرگ رخ مي دهد. مادران جديد تغييرات زيستي، فيزيکي، عاطفي و اجتماعي تجربه مي کنند. احتمال دارد که افسردگي بعد از وضع حمل در اثر ترکيبي از اين موضوعات رخ بدهد. ساير وقايع تنش زاي زندگي نيز که همزمان با وضع حمل رخ مي دهند ممکن است به وقوع اين افسردگي کمک کنند.

  تغييرات زيستي
  وضع حمل با خود باعث تغييرات هورموني در بدن مي شود. افسردگي بعد از وضع حمل ممکن است با اين تغييرات مربوط باشد. هر چند اين ممکن است بخشي از قضييه باشد ولي شواهد نشان مي دهد که هورمون ها عامل منحصر بفرد اين وضعيت نيستند. شرايط شخصي و اجتماعي تان هم ممکن است به همان اندازه مهم باشند.

  داروهاي ضد افسردگي و يا داروهاي ديگر نيز ممکن است به شما کمک کنند. با پزشک تان درباره اين موضوع مشورت کنيد.

  تغييرات جسمي
  وضع حمل خود به تنهايي مي تواند فرسوده کننده باشد و برخي اوقات باعث مشکلات جسمي مانند درد بعد از عمل سزارين مي شود. بهبودي بعد از اين هميشه براحتي رخ نمي دهد. برخوردار بودن از نوزادي که به توجه زياد نياز دارد ممکن است باعث شود که نتوانيد استراحت کنيد و دريابيد که به اندازه کافي نمي توانيد بخوابيد. اگر شما کودکان مسن تر داشته باشيد آنها ممکن است در عکس العمل به تولد نوزاد جديد از شما بخواهند که به آنها توجه بيشتري بکنيد. اين وضعيت باعث مي شود که شما حتي خسته تر شويد.

  ممکن است که اشتهاي شما خوب نباشد و به اندازه کافي غذا نمي خوريد. وقتي چنين وضعيتي پيش بيايد ممکن است براحتي از نظر جسمي فرسوده شويد.

  برخي زنان ممکن است بخاطر تغييرات جسمي که پس از وضع حمل در آنها بوجود مي آيد حس اعتماد به نفس کمتري بکنند و خودشان را کمتر جذاب ببينند. در عين حال، بسياري اززنان که از افسردگي بعد از وضع حمل رنج مي برند ممکن است توجه ويژه اي به ظاهر خود و نوزادشان بکنند تا حس درماندگي شان را که در اثر افسردگي در آنها بوجود آمد است بپوشانند. تظاهر کردن و خنديدن وقتي که چنين احساسي در شما وجود ندارد مي تواند در خود از نظر فيزيکي فرسوده کننده باشد!

  تغييرات عاطفي
  زنان اغلب احساساتي را که توقع داشتند پس از تولد نوزادشان داشته باشند تجربه نمي کنند. براي اولين بار نوزاد خود را در آغوش گرفتن در بسياري از زنان اين احساس را بوجود نمي آورد که غرق در "عشق مادري" مي شوند. آنها فقظ احساس خستگي و جدايي مي کنند. اين کاملا طبيعي است. برخي از مادران در همان نگاه اول عاشق نوزادشان مي شوند ولي براي ديگران اين حس در آنها به تدريج بوجود مي آيد.

  مهمترين موضوع اين است که بيش از حد نوميد نشويد اگر حس پس از وضع حمل با توقعات شما جور درنيايد. البته اين هم صحت دارد که بسياري از زنان مي گويند که بعد از وضع حمل حالت عاطفي قوي تري دارند و به همين دليل زماني که مسائل خوب پيش نمي روند به همان نسبت هم آنها آن را وخيم تر از آنچه هست احساس خواهند کرد.

  تغييرات اجتماعي
  بچه دار شدن مي تواند باعث تغييرات بزرگي شود. نيازهاي يک نوزاد تازه ممکن است حفظ روابط اجتماعي فعال را دشوار سازد. بچه دار شدن همينطور مي تواند بر روابط بين پدر و مادر تاثير سوء بگذارد چه اينکه براي آنها دشوار خواهد شد که وقت بيشتري را بعنوان زوج با هم بگذراند.

  از آنجا که ديگربسياري از افراد نزديک به اعضاي خانواده خود زندگي نمي کنند، بسياري از والدين جديد کاملا منزوي هستند و مادران تازه ممکن است افراد زيادي که به آنها کمک کنند را در نزديکي خود نداشته باشند. بويژه کساني که از حمايت مادرشان برخوردار نيستند ممکن است اين دوره را بسيار طاقت فرسا بيايند. حتي کساني که خانواده و دوستانشان را در مجاورت خود دارند کماکان ممکن است برايشان دشوار باشد که از کسي کمک عملي تقاضا کنند.

  روزنامه ها، مجلات و برنامه هاي تلويزيوني به ما مي گويند که بچه دار شدن يک تجربه عالي است، ولي بخش دشوارتر آن را به ما نمي گويند. زنان بخاطر آنچه از وسايل ارتباط جمعي مي شنوند و يا از آنچه ديگران درباره مادر شدن مي گويند برخي اوقات فکر مي کنند که بچه دارشدن بايد با "بهترين" دوره زندگي مصادف شود. آنها فکر مي کنند که هر کس ديگري مي تواند بطور طبيعي وضع حمل کند و بسادگي و فوري تبديل به يک مادر ايده آل شود. از اينرو اين باورها براي آنها تقاضاي کمک کردن را بسيار دشوار مي کند.

  ولي براي بسياري از افراد اين اسطورها درباره مادرشدن از آنچه که واقعا رخ مي دهند بسيار فاصله دارند. وضع حمل کردن مي تواند بسيار پر تنش باشد و مادر شدن نقش جديدي است که فرد بايد آن را ياد بگيرد مانند هر نقش ديگري که انسان در زندگي ياد مي گيرد.

  از زنان در اين دوره و زمان ممکن است تقاضاهاي بيشتري وجود داشته باشد تا از آنچه از مادران در گذشته توقع مي رفت. آنها ممکن است عادت به کارکردن داشته باشند و در خانه ماندن به آنها حس انزوا بدهد و يا براي همکاران شان دلتنگي بکنند. ولي اگر آنها تصميم بگيرند به کار بازگردند در آنصورت شايد دريابند که هم از پس کار برآمدن و هم به يک نوزاد تازه رسيدگي کردن ممکن است بسيار پر تنش باشد.

  وقايع پر تنش زندگي
  ما همينطور مي دانيم که کساني که وقايع پر تنش را در گذشته و يا حال در زندگي تجربه کرده اند احتمال بيشتري دارد که افسردگي بعد از وضع حمل را پس از تولد نوزادشان تجربه کنند. بعنوان مثال، سقط جنين قبلي، از دست دادن مادر خود، مشکلات مالي، دردسرهاي محل اقامت. و بالاخره مهمتر از همه بايد به ياد داشت که تغيير عادي ترين عامل تنش در زندگي است، و هيچ چيز مانند تولد يک نوزاد زندگي فرد را تغيير نمي دهد.

  چه چيز مي تواند کمک کند؟
  به ياد داشته باشيد که کمک وجود دارد – و اقداماتي هم وجود دارد که خود مي توانيد انجام دهيد که به شما کمک خواهند کرد.

  اقدامات اوليه
  قبول کنيد که مشکلي وجود دارد
  با همسر خود و يا با يکي از دوستان و اعضاي خانواده تان درباره آنچه احساس مي کنيد صحبت کنيد
  به ياد داشته باشيد که وضع شما حتما بهتر خواهد شد
  با مددکار درماني و يا دکترتان صحبت کنيد
  و بعد از آن ...
  همانطور که ديديم عوامل زيادي مي تواند براي افسردگي بعد از وضع حمل وجود داشته باشد و به همين ترتيب درمان هاي متفاوتي مي توانند موثر باشند.

  آيا تجويز دارو مي تواند کمک کند؟
  داروهاي ضد افسردگي ممکن است بسيار موثر باشند هر چند شما ممکن است تا زماني که به نوزاد خود شير مي دهيد نتوانيد از دارو استفاده کنيد. با دکتر خود در اين باره صحبت کنيد. اين داروها در صورتي که عوارض جسمي زيادي در اثر افسردگي تجربه مي کنيد مانند اشتهاي کم، بي خوابي و خستگي، مي توانند بويژه موثر باشند.

  اگر دکتر شما داروهاي ضد افسردگي براي شما تجويز کند به ياد داشته باشيد که اين داروها حداقل دو هفته طول مي کشد قبل از اينکه تاثيرشان را نشان دهند. چنين باور است که اين نوع داروها معمولا اعتيادآميز نيستند هر چند که مانند هر داروي ديگري مهم است که استفاده از آنها به يکباره قطع نشود. مهم است که اين داروها را براي يک دوره کامل که معمولا شش ماه است مصرف کند. دکتر شما درباره همه اين موضوعات با شما صحبت خواهد کرد، اگر که به نظر برسد که تجويز دارو براي وضعيت شما موثر است.

  آيا ممکن است من عوارض جانبي هم تجربه کنم؟
  برخي از افراد عوارض جانبي مانند خستگي و يا خشکي دهن را تجربه مي کنند ولي اينها عوارضي است که بايد طي چند هفته متوقف شود. تا آن زمان مکيدن شيريني و يا نوشيدن زياد آب ممکن است کمک کند. هر چند که اين عوارض ممکن است دلنچسب باشند ولي فوايد داروها از اين عوارض بيشتر است. بويژه استفاده ار داروهاي ضد افسردگي ممکن است به موثر بودن روش هاي درماني ديگر مانند گفتاردرماني کمک کند. در اين باره نيز دکترتان حتما با شما صحبت خواهد کرد.

  درباره روانکاوي چه؟
  تحقيقات نشان مي دهد که مشاوره يکي از روش هاي درماني بسيار موثر براي افسردگي بعد از وضع حمل هستند. مددکار درماني تان معمولا بهترين کسي است که مي توانيد با او صحبت کنيد و به احتمال زياد او ممکن است درباره روش هاي مشاوره تعليمات هم ديده باشد. يا دکتر تان ممکن است شما را به يک مشاور يا روانکاو و يا پرستار رواني محلي در درمانگاه محل تان رجوع دهد. مشاور تان ممکن است با شما هر موضوعي که به گذشته مربوط مي شود و احساس مي کنيد به وضعيت تان ربط دارد را بررسي کند و يا درباره آنچه في الحال احساس و فکر مي کنيد غور کند.

  چگونه مي توانم به خودم کمک کنم؟
  يک رشته اقدامات عملي وجود دارد که شما مي توانيد براي بهتر شدن تان آنها را انجام دهيد.

  درباره احساسات تان صحبت کردن مهم است. ممکن است صحبت کردن با همسرتان برايتان دشوار به نظر برسد ولي اگر احساسات تان را در خود نگه داريد ممکن است احساس کند به او بي محلي مي کنيد. اين وضعيت بويژه در شرايطي که افسرده هستيد و احساس داشتن رابطه جنسي نمي کنيد پيش مي آيد.
  سعي کنيد تمام روز تنها نباشيد. سعي کنيد که دوستان تان را ببينيد و يا با مادران ديگر ملاقات کنيد. مددکار درماني شما ممکن است بتواند به شما درباره گروه هاي محلي که از طريق آنها مي توانيد با زنان ديگر ملاقات کنيد اطلاعات بدهد. بعضي اوقات گروه هاي حمايتي وجود دارند که ممکن است بسيار موثر باشند. همينطور سازمانهاي خيريه وجود دارند که اعضاي آنها مي توانند حمايت عملي يا عاطفي عرضه کنند (به آدرس هايي که در پايان اين جزوه آمده است رجوع کنيد).
  از هر پيشنهادي براي کمک عملي استقبال کنيد. احساس شرمندگي و يا گناه براي تقاضا و يا دريافت کمک نکنيد. زناني که از افسردگي شديد رنج مي برند ممکن است واجد شرايط اخذ دريافت کمک براي نگه داري از کودک يا انجام کارهاي خانه بشنوند.
  سعي نکنيد يک زن خانه دار ايده آل باشيد. اينکه خانه کاملا تر و تميز است مهم نيست. سعي کنيد ميزان کارتان را به حداقل برسانيد.
  هر چه مي توانيد استراحت کنيد زيرا خستگي باعث تشديد افسردگي مي شود.
  مطمئن باشيد که غذاي مقوي و سالم مي خوريد.
  سعي کنيد براي خودتان وقت پيدا کنيد. اين ممکن است غيرواقع بينانه به نظر برسد ولي علاوه بر حمام گرفتن، يک قدم زدن کوتاه و يا حتي فقط خواندن يک مجله براي نيم ساعت مي تواند براي تسکين شما موثر باشد.
  ورزش کردن بويژه موثر است.
  چه کارهاي ديگري مي توانم انجام دهم؟
  ممکن است تغييرات زير سخت به نظر برسد زيرا افسردگي بر نحوه فکر کردن، احساسات و به طريق اولي رفتارمان تاثير مي گذارد. روش هاي زير ممکن است براي غالب آمدن بر افکار، رفتار و احساسات افسرده کننده موثر باشند.

  1- برنامه روزانه تهيه کنيد
  وقتي افراد افسرده هستند احساس انجام کاري را ندارند. آنها برايشان دشوار است تصميم بگيرند هر روز چه کاري انجام دهند و از اينرو ممکن است کاري عملا انجام ندهند.

  اگر چنين مشکلي وجود دارد در آنصورت مي توانيد براي غالب آمدن بر آن ليست کارهايي که مي خواهيد انجام دهيد را رديف کنيد و بعد برنامه عملي براي انجام آنها بريزيد. بدوا از ساده ترين کارها شروع کنيد و سنگ بزرگ برنداريد. به ليست کارهايتان نگاه کنيد و آنهايي را که انجام داده ايد خط بزنيد. در پايان روز مي توانيد ببينيد که از پس چه وظايفي برآمديد. ورزش و فعاليت جسمي واقعا مي تواند در تغيير روحيه شما مفيد باشد. سعي کنيد براي اين کارها در برنامه روزانه تان وقتي بگذاريد. معاشرت کردن با دوستان، خانواده و همسايه هاي تان هم مي تواند مفيد باشد. سازمانهايي مانند «ارتباط خانوادگي» (Family Link) مي توانند در اين باره به شما کمک کنند تا بتوانيد دوباره با ديگران معاشرت کنيد (در اين باره به بخشي که عنوان "از کجا مي توانم کمک بيشتر بگيرم؟" دارد رجوع کنيد)

  به ياد داشته باشيد که بيش از توان تان براي خود برنامه نگذاريد. آنچه که قبلا ممکن بود برايتان ساده به نظر برسد اکنون ممکن است بسيار دشوارتر شده باشد. از جايي که هستيد شروع کنيد و سعي کنيد به جايي که قبلا زماني که سالم بوديد برسيد.

  2- دستاوردها و لذت بردن
  وقتي افراد افسرده هستند اغلب فراموش مي کنند که چه چيزهايي را بدست آوردند و چه چيزي باعث لذت آنها مي شود. بيشتر افراد بيش از آنچه فکر مي کنند در زندگي شان وجود دارد.

  وقتي که همه وقايع روز را در برنامه عمل خود نوشتيد آنوقت کنار آن کارهايي که به شما لذت داده اند حرف "ل" را بنويسيد و کنارآن کارهايي که خوب پيش رفتند و به شما حس کسب دستاوردي داده اند حرف "د" را بنويسيد.

  سعي کنيد بيش از حد متواضع نباشيد. افرادي که افسرده هستند سعي مي کنند براي دستاوردهايشان ارزشي قائل نباشند. سعي کنيد که وضعيت فعلي تان را با آنچه قبلا بوديد مقايسه کنيد بلکه سعي کنيد خودتان را از بابت هر چه انجام داديد تشويق کنيد. وقتي که شما افسرده هستيد انجام هر کاري خودش چالشي است و بنابراين انجام اش را بايد برسميت شناخت و از بابت اش بايد از خود تشکر کرد. از اينرو سعي کنيد در برنامه هر روزتان کارهاي لذت بخش هم بگنجانيد. به خودتان برسيد – اين کار براي بهبودي تان موثر است.

  3- الفباي تغيير احساسات
  کاملا محتمل است که کسي که از افسردگي بعد از وضع حمل رنج مي برد افکار غم انگيز در سر داشته باشد که باعث پايين رفتن روحيه اش شوند. اين البته درباره هر فرد که از نوعي افسردگي رنج مي برد هم صادق است.

  سعي کنيد درباره يک واقعه اخير که شما را ناراحت و افسرده کرده فکر کنيد. شما بايد بتوانيد سه بخش آن را از هم تفکيک کنيد:

  الف. خود واقعه

  ب. افکارتان درباره آن

  ج. احساسات تان درباره آن

  بسياري از افراد فقط متوجه بخش الف و ج هستند. اجازه بدهيد به چند مثال توجه کنيم.

  فرض کنيد که عليرغم همه آنچه از دست تان برمي آمده است نوزاد شما هنوز کماکان دارد گريه مي کند.

  الف. خود واقعه – نوزاد دست از گريه کردن برنمي دارد.

  ب. افکار شما – من نمي توانم اين وضعيت را تحمل کنم. مي خواهم او را شديدا تکان بدهم. من يک مادر بدردنخور هستم. من شايسته داشتن او نيستم.

  ج. احساسات تان – افسرده و گناهکار

  چقدر افسرده کننده! بي خود نيست که حس بدي داريد! مهم است که متوجه اين سه مرحله الف، ب و ج شوبد. از آنجا که ما مي توانيم افکارمان را درباره يک واقعه تغيير دهيم به همان نسبت هم مي توانيم احساسات مان را درباره آن عوض کنيم.

  4- برقراري توازن
  "برقراري توازن" روش مناسبي است که بايد آن را آزمايش کنيد. وقتي که يک فکر انتقادي و منفي داريد سعي کنيد آن را با يک گفته مثبت درباره خودتان متوازن کنيد. بعنوان مثال:

  خود فکر: "من بعنوان يک مادر خوب نيستم"، مي تواند با اين گفته متوازن شود: "مددکار درماني من مي گويد که من از پس مسائل واقعا خوب برمي آيم – و نوزاد هم دارد بخوبي رشد مي کند"

  البته گفتن اين کار خيلي ساده تر از انجام آن است. وقتي که شما احساسات منفي در خود داريد معمولا کار سختي است که بتوان از آن افکار منفي فاصله گرفت ولي با تمرين اين کار ساده تر خواهد شد.

  5- روش دو ستوني
  يک روش ديگر که ممکن است موثر باشد اين است که در يک ستون افکار منفي که فورا به ذهن تان خطور مي کند را بنويسيد – و در ستون مقابل براي هر يک از اين افکار يک فکر مثبت را که مي تواند با آن متوازن شود بنويسيد.

  مانند اين:

  افکاري که با آنها مي توانند متوازن شوند
   افکار منفي که فورا به ذهن تان آمده است
   
  من کاملا به خوبي کارها را انجام مي دهم. کاملا قابل قبول است که فعلا خانه کمي از حد معمول به هم ريخته تر باشد.
   من از پس هيچ چيزي برنمي آيم. خانه ام کاملا به هم ريخته است.
   


  شما مي توانيد يک قدم از اين فراتر برداشته و در دفتر خاطرات روزانه تان سير وقايع، احساسات و افکارتان را ثبت کنيد. اين کار ممکن است مانند نموداري که در زير آمده است به نظر برسد. از اين روش ها براي کسب يک توازن بهتر در افکارتان استفاده کنيد. به اشتباهاتي که در افکارتان وجود دارد مانند نمونه هايي که فوقا ذکر شد توجه کنيد.

  افکار ديگري که بيشتر متوازن هستند
   فکري که در ذهن داريد
   حس يا عاطفه
   واقعه
   
  او احتمالا ذهن اش مشغول چيز ديگري بوده است – من بيخودي به اين نتيجه رسيدم که او واقعا از من خوشش نمي آيد.
   او از من خوشش نمي آيد. هيچکس از من خوشش نمي آيد.
   روحيه پايين و افسرده
   مثال:

  مادري در کلينيک به من بي توجهي کرد
   


  6- سعي کنيد جزييات را به ياد بياوريد
  تحقيقات نشان داده است که کسي که افسرده است جزييات مربوط به وقايع را به ياد نمي آورد و سعي مي کند بيشتر بطور عمومي درباره آنها فکر کند، مانند اينکه "من هيچوقت از پس هيچ کاري برنيامدم". سعي کنيد به خودتان عادت دهيد که جزييات را به ياد بياوريد تا بنوانيد لحظات و تجارب خوب را هم به خود يادآوري کنيد. تهيه يک دفتر خاطرات روزانه مي تواند مفيد باشد. بک ليست از دستاوردها و جوانب مثبت خودتان تهيه کنيد مانند اينها "من هميشه سر وقت حاضر مي شوم"، من به دوستم روز سه شنبه کمک کردم"، "همسر من درباره کاري که هفته گذشته انجام دادم از من قدرداني کرد".

  جمع بندي
  استفاده از يک برنامه روزانه و تهيه يادداشت درباره آنچه باعث لذت شما شده و يا آن را بعنوان دستاورد پذيرفتيد و همينطور ثبت روزانه افکاري که فورا به ذهن تان متبادر مي شود و همينطور افکار بيشتر متوازن ديگري که داريد مي توانند به شما براي مقابله با افسردگي و رفع افکار غم انگيز کمک کنند.

  7- حل مسائل دشوار
  ما برخي اوقات احساس مي کنيم که غرق چيزهاي دشوار و پيچيده اي شده ايم که قرار است آنها را انجام دهيم. يکي از روش هايي که مي تواند کمک ساز باشد اين است که ليست همه اقداماتي که براي انجام کامل آنها لازم است را بنويسيد و بعد به نوبت از پس هريک از اين اقدامات برآييد.

  رفع مسائل خرد هم وقتي که کسي افسرده است ممکن است بسيار دشوار به نظر برسد. اگر قرار است يک موضوع بويژه دشوار را انجام دهيد زمان گدشته اي که در آن مسائل مشابه رابا موفقيت حل مي کرديد را به ياد آوريد و همان روشي که آن موقع براي حل آنها اتخاذ مي کرديد را تکرار کنيد. يا از دوستي بپرسيد که در شرايط مشابه او چه کاري مي کرد. سعي کنيد تا آنجا که مي توانيد نوآور باشيد. هر چه راه حل هاي بيشتري را بتوانيد تدبير کنيد به همان اندازه احتمال اينکه راه حلي را پيدا کنيد که کارساز باشد بيشتر خواهد شد. بعد از بررسي همه جوانب مثبت و منفي آنوقت راه حلي را که فکر مي کنيد بهترين راه حل است انتخاب کنيد.

  8- باورهاي درازمدت
  برخي اوقات افراد درباره خود باورهاي درازمدتي دارند که بسيار انتقادي است – بعنوان مثال، "من آدم انقدر با هوشي نيستم" يا "من کسي نيستم که ديگران از من خوششان بيايد". اين باورها اغلب محصول تجارب گذشته امان هستند و ممکن است ديگر اصلا صحت نداشته باشند. سعي کنيد با اين باورهاي انتقادي درباره خود دربيفتيد، توي سر خودتان نزنيد و سعي کنيد شواهدي را درباره خود بيابيد که عليه اين باورها هستند.

  9- از کجا مي توانم کمک بيشتر بگيرم؟
  ما اميدواريم که شما از تمرينات و توصيه هاي اين جزوه استفاده خواهيد کرد. اين اقدامات بايد به شما کمک کند تا بتوانيد به افسردگي بعد از وضع حمل فائق آييد و زمام افکار و زندگي تان را دوباره بدست بگيريد.

  با اين وجود اگر کماکان فکر مي کنيد که به کمک بيشتر احتياج داريد" به دکتر خانوادگي و يا مددکار درماني تان رجوع کنيدو همانطور که قبلا گفتيم روش هاي درماني ديگري هم وجود دارند که مي توانند براي شما موثر باشند.

  اگر احساس مي کنيد که در شما افکاري وجود دارد که ممکن است شما براي نوزادتان به خود صدمه برسانيد در آنصورت در اولين فرصت به دکترتان مراجعه کنيد. به ياد داشته باشيد که افسردگي بعد از وضع زايمان بخوبي به روش هاي درماني موجود پاسخ مي دهد و بسياري از افراد به سرعت بهبودي خود را بدست مي آورند.

  آيا منابع ديگر براي دريافت کمک و حمايت وجود دارند

  www.multikulti.org.uk

  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:50 |  لینک ثابت   • 

  شنبه 8 بهمن1384

  افسردگی بعد از زایمان

  تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۹/۱۳‬

  داخلي. علمي. پزشكي. زايمان طبيعي.

  نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد زناني كه بصورت طبيعي زايمان مي‌كنند از سلامت رواني بهتري نسبت به كسانيكه عمل سزارين انجام مي‌دهند برخوردار هستند و كمتر دچار افسردگي مي‌شوند
  در تحقيقي كه توسط "بهناز تركان" انجام و در ششمين كنگره بين‌المللي زنان و مامايي ارايه شد افسردگي مادران پس از زايمان طبيعي و سزارين مورد ارزيابي و مقايسه قرار گرفت.

  در اين تحقيق كه بصورت تحليلي بود با استفاده از پرسشنامه افسردگي پس از زايمان ،ميزان افسردگي مادران در دو مرحله ‪ ۶‬تا‪ ۸‬هفته و ‪ ۱۲‬تا‪۱۴‬ هفته پس از زايمان تعيين شد.

  اين پرسشنامه شامل ‪ ۱۰‬سوال چهار جوابي بود كه حداكثر نمره ‪ ۳۰‬تعيين شده بود.نمره ‪ ۱۳‬و بيشتر نشانه ابتلا به افسردگي ،نمره ‪ ۹‬تا‪ ۱۲‬نشانه استعداد ابتلا به افسردگي و نمره صفر تا ‪ ۸‬نشانه عدم ابتلا به افسردگي بود.

  نتايج اين تحقيق نشان داد در هر دو گروه ميزان افسردگي در مرحله دوم مطالعه نسبت به مرحله اول كاهش يافت.به اينصورت كه ‪ ۱۹‬درصد مادران در مرحله اول و ‪ ۱۶‬درصد آنها در مرحله دوم نمره ‪ ۱۳‬و بالاتر داشتند.

  همچنين سن متوسط مادران در گروه زايمان طبيعي ‪ ۲۴/۵‬سال و در گروه سزارين ‪ ۲۵‬سال بود و بيشتر مادران از تحصيلات متوسطه برخوردار بودند.

  يافته‌هاي اين تحقيق نشان مي‌دهد گروه زايمان طبيعي از سلامت رواني بهتري نسبت به گروه سزارين برخوردار هستند به دليل اينكه عمل سزارين با عوارض جراحي ،بيهوشي و نيز عوارض بستري شدن در بيمارستان همراه است.

  آمارها نشان مي‌دهد ميزان سزارين در ايران به دلايلي همچون "سزارين انتخابي" در حال افزايش است.

  نتايج اين تحقيق كه توسط "بهناز تركان" انجام شد در ششمين كنگره بين المللي زنان و مامايي ايران ارايه شد.

  ششمين كنگره بين‌المللي زنان و مامايي ايران چهارم تا هشتم آذرماه سال جاري در مركز همايش‌هاي رازي تهران برگزار شد.  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:18 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه 6 بهمن1384

  افسردگی بعد از زایمان

   متخصص زنان و زايمان:
  حمايت عاطفي اطرافيان در كاهش افسردگي پس از زايمان زنان نقش مهمي دارد
  مصرف روزانه 4 وعده لبنيات براي زنان باردار ضروريست
  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


  يك متخصص و جراح زنان و زايمان توصيه كرد: زنان باردار از مصرف زياد نمك، چربي و مواد قندي پرهيز كنند.

  دكتر قاضي‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به اين كه زنان قبل از اقدام به بارداري بايد ويزيت قبل از بارداري شوند، دليل اين امر را تشخيص بيماري قبل از بروز حاملگي دانست و تاكيد كرد تا بيماري كنترل شود.

  وي با بيان اين كه اثربخشي واكسن در دوران قبل بارداري بيشترست، افزود: با توجه به اين كه ضعف سيستم ايمني بدن در دوران بارداري كاهش مي‌يابد به تمامي زنان توصيه مي‌كنيم قبل از بروز حاملگي واكسن‌هايي مانند سرخجه و كزاز را تزريق كنند.

  اين متخصص زنان و زايمان با اشاره به مصرف ويتامين‌ها قبل از دوران بارداري به ايسنا گفت: مصرف اسيد فوليك به خصوص در زناني كه سابقه تولد نوزاد ناهنجار داشتند را دو تا سه ماه قبل بارداري توصيه مي‌شود.

  وي همچنين ادامه داد: مصرف مولتي‌ويتامين و ب كمپلكس در كم كردن تهوع و استفراغ اوايل بارداري مي‌تواند موثر باشد.

  دكتر قاضي‌زاده با بيان اين كه زنان قبل از اقدام به بارداري بايد معاينات دندانپزشكي را انجام دهند، افزود: تحقيقات نشان داده التهاب مزمن كه عفونت‌هاي دهان و دندان ايجاد مي‌كند مي‌تواند باعث ايجاد فشار خون و يا زايمان زودرس شود بنابراين به تمامي زنان توصيه مي‌شود قبل از حاملگي معاينات دندانپزشكي را انجام دهند.

  اين متخصص زنان و زايمان تاخير در زمان قاعدگي را نخستين نشانه حاملگي دانست و افزود: در هفت ماه اول حاملگي هر ماه يك بار و در ماه هفتم و هشتم هر دو هفته يك بار و در ماه آخر هر هفته ويزيت براي زنان باردار ضروري است.

  وي ادامه داد: در صورتي كه مادر باردار دچار بيماري شود و يا پزشك احساس كند كه حاملگي سير طبيعي ندارد دفعات ويزيت براي مادر باردار بيشتر مي‌شود.

  قاضي زاده به ايسنا گفت: با توجه به اين كه در سه ماه اول حاملگي جنين در حال تكامل است و مادر نيز دچار تهوع و استفراغ است انتظار افزايش وزن چنداني نداريم ولي در مواردي كه تهوع و استفراغ مادر به حدي شديد است كه كاهش وزن مادر به 5 تا 10 درصد وزن پايه وي برسد در اين مدت مادر نياز به بستري و مراقبت ويژه دارد.

  وي با اشاره به اين كه در سه ماه دوم حاملگي هر ماه مادر مي‌تواند يك تا سه كيلو افزايش وزن داشته باشد به ايسنا گفت: ‌در يك خانم با وزن متوسط 50 تا 60 كيلوگرم در كل دوران بارداري 10-12 كيلو افزايش وزن مجاز است ولي در خانمي با وزن كم 15 تا 16 كيلوگرم افزايش وزن هم مانعي ندارد ولي در خانمي با وزن بالا 6 تا 8 كيلو بيشتر توصيه نمي‌شود.

  دكتر قاضي زاده با بيان اين كه در معاينات دوران بارداري علاوه بر وزن و فشارخون كنترل رشد و قلب جنين بررسي مي‌شود، افزود: نخستين سونوگرافي در 16 هفتگي زماني كه ارگان‌هاي جنين تشكيل شده است توسط پزشك انجام مي‌شود.

  وي افسردگي بعد از زايمان را پديده شايع در ميان زنان باردار دانست و گفت: مشكلات دوران حاملگي، روند زايمان، فشار روحي و رواني به مادر وارد مي‌كند و ايجاد افسردگي و استرس در مادر مي‌كند كه حمايت عاطفي اطرافيان در كاهش اين استرس و افسردگي نقش بسزايي را دارد.

  اين متخصص زنان و زايمان با تاكيد بر اين كه زنان باردار بايد از مصرف زياد نمك خودداري كنند، افزود: هورمون‌ها كه در طول حاملگي ترشح مي‌شود سريع نمك را در بدن جمع مي‌شود و همراه سديم مايع بيشتري در بدن تجمع مي‌كند و زنان باردار دچار ادم پا و دست مي‌كند و همچنين علايم عصبي مانند گزگز و سوزش در دست‌ها مي‌شود.

  وي با تاكيد بر اين كه مصرف غذاي بي نمك حتي در زنان دچار فشار خون نيز توصيه نمي‌شود، تصريح كرد: ‌مقدار نمكي كه براي پخت غذا مصرف مي‌شود كافيست و نيازي به آوردن نمك بر سر سفره غذا نيست.

  اين متخصص زنان و زايمان با اشاره به اين كه مصرف زياد چربي در دوران بارداري توصيه نمي‌شود، افزود: با توجه به اين كه تمايل به افزايش خون در دوران بارداري است اگر خانم بارداري در اين دوران مراقب افزايش وزن خود نباشد دچار افزايش وزن بيش از حد بعد از دوران حاملگي خواهد شد.

  وي با تاكيد بر اين كه مصرف 4 وعده لبنيات در روز براي زن باردار توصيه مي‌شود، اظهار كرد: در صورتي كه خانمي تمايل به خوردن شير نداشته باشد بايد ماست و پنير را بيشتر مصرف كند.

  قاضي زاده ادامه داد: زنان بارداري كه به هيچ وجه تحمل مصرف لبنيات را ندارند مصرف دوبار در روز قرص كلسيم در اين دوران توصيه مي‌شود و حتي در مواردي كه مادر نيز لبنيات مصرف مي‌كند مصرف كلسيم خوراكي نيز توصيه مي‌شود.

  وي همچنين افزود: مصرف انواع پروتئين و ميوه در اين دوران براي مادر باردار توصيه مي‌شود.

  دكتر قاضي‌زاده با بيان اين كه مصرف ماهي در دوران بارداري لازم و ضروري است، به ايسنا گفت: مصرف ماهي رودخانه‌اي در هفته بيشتر از دو بار توصيه نمي‌شود.

  وي همچنين در پايان يادآور شد: مصرف ماهي و روغن ماهي در زناني كه دچار فشار خون دوران بارداري هستند توصيه مي‌شود.


  http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-577934
  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 2:34 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه 6 بهمن1384

  افسردگي در زنان-Depression


  نويسنده : هادي قوامي پور

  افسردگي يك حالت رواني (احساسي ) است كه همگان در لحظاتي به آن دچارمي شوند. براي مثال وقتي كه عزيزي را ازدست مي دهيد، دچار افسردگي شده، شديداً گريه و عزاداري مي كنيد و حتي ممكن است خواب و اشتها خود را هم از دست بدهيد. اگر دانش آموز يا دانشجو هستيد و دردرسي نمره مورد نظر را نياورده ايد ممكن است دچارافسردگي و يأس شويد. يا اگر جوياي كار هستيد و به هر دري مي زنيد و نتيجه اي نمي گيريد، افسردگي و حرمان ممكن است دامان شما را بگيرد.  ولي افسردگي تا زماني يك حال طبيعي تلقي مي شود كه اولا كوتاه مدت بوده، ثانيا شدت زيادي مثلا فكر خودكشي نداشته باشيد و ثالثاً علايم همراهي چون بيخوابي و بي اشتهايي شديد، ناتواني درلذت بردن ازفعاليتهاي تفريحي و احساس گناه شديد، نداشته باشد . در غيراينصورت افسردگي يك بيماري تلقي مي شود.
  ما در زبان روزمره، از كلمه افسردگي جهت توصيف تركيبي از احساسات غمگيني[1]، ناكامي[2]، نا اميدي[3]، و شايد رخوت و بي حالي[4] استفاده كنيم اما زماني كه درمي يابيم پزشكان، روان پزشكان و روان شناسان باليني اين كلمه را به شيوه اي متفاوت به كار مي برند، سردرگم مي شويم.

  ازديد آنان، افسردگي يا بيماري افسردگي، حالتي است كه به درمان ويژه نياز دارد. به علت اين درهم شدن واژه ها افراد عادي و درمانگراني كه بيماري افسردگي مبتلا نشده اند، احتمالا همدردي و مساعدتي كمتر از آنچه جدي بودن موضوع افسردگي مي طلبند، ازخودظاهر مي سازند.آنان ممكن است چنين تصور كنند كه افراد افسرده تن پرور، خودخواه، يا اهل تمارضند[5] و آنان را با چنين عباراتي نصيحت مي كنند : «سعي كن خودت را جمع و جور كني» يا «خودت را از اين حالت خارج كن، به آن بدي هم كه فكر مي كني نيست»

  افراد مبتلا به خوبي اين مسئله را احساس مي كنند كه دوستان، همكاران و خانواده هاي آنها نمي توانند مشكل آنها را درك كنند و با آنان همدلي[6] نشان دهند وبا نگراني از اينكه ديگران آنها را به عنوان فردي متمارض تلقي كنند، ناراحتي شان را دو چندان مي سازد.  هورمون ها وافسردگي
  هر چقدر كه بعضي از زنان سعي درانكار دارند، ولي اين طور به نظر مي رسدكه تفاوت هاي هورموني كه در جنس زنانه وجود دارد تمايل به بروز افسردگي در ايشان را افزايش مي دهد. درحقيقت، افسردگي و اختلالات هورموني ارتباطي تنگاتنگ با يكديگر دارند. از آنجايي كه ميزان جريان هورمون ها در زنان بيشتر است، مي تواند يك دليل ديگر براي ريسك بالاي ابتلاي آنها به افسردگي باشد و به همين دليل است كه دختران پس از بلوغ جنسي يعني زماني كه هورمون هاي زنانه شروع به ترشح مي كنند، حساس تر از پسران هستند. درحقيقت زنان، به ويژه دردوران مربوط به توليد مثل(قاعدگي، تخمك گذاري، بارداري و يائسگي) نسبت به افسردگي آسيب پذيرتر هستند.

  تغييرات هورموني دراين دوران برانتقالات عصبي كه كنترل روحيات را بر عهده دارند، اثر مي گذارند. هورمون استروژن هم با واكنش در برابر استرس، دربروز افسردگي اثر دارد و در مواقع بروز استرس، در بروز افسردگي اثردارد. درمواقع بروز استرس غده آدرنال به ميزان زيادي هورمون كورتيزول ترشح مي كند كه فعاليت سيستم دفاعي و سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد و مي توان به راحتي گفت ترشح اضافه استروژن هم سبب افزايش ترشح هورمون كورتيزول و هم باعث كاهش فعاليت آن مي شود تا دوباره به ميزان طبيعي بازگردد.

  در طول دهه هاي اخير مطالعات بسياري نشان داده است كه بيش از نيمي ازافرادي كه دچار افسردگي هاي عميق بوده اند، داراي ميزان زيادي از كورتيزول بوده اند اگر هورمون استروژن ميزان كورتيزول را پس از استرس افزايش مي دهد، پس اين هورمون زنان را بيشتر به سوي افسردگي مي كشاند، به ويژه پس از يك تنش عصبي.  افسردگي پس از زايمان
  رابطه اي كه بين هورمون ها و افسردگي وجود دارد، در نوع افسردگي پس از زايمان به اوج خود مي رسد. اكثر زنان طيف وسيعي از حالات روحي را هم در دوران بارداري و هم در دوران زايمان تجربه مي كنند. بدون در نظرگرفتن اين كه يك مادر تا چه حد و چگونه خود را براي زايمان آماد مي كند، دچار سرگيجه و اضطراب مي شود.

  سه يا چهار روز پس از تولد نوزاد، مادر «افسردگي نوزادي» را تحربه مي كند، اين حالت غم واندوه يك عكس العمل معمولي است كه براي يك سوم از نومادران اتفاق مي افتد. درواقع يك حالت افت احساسي پس از تولد نوزاد به وجود مي آيد. احساس مي كنيد كه بدون هيچ دليلي دوست داريد گريه كنيد، نا آرام هستيد و احساس رنجيدگي خستگي و اضطراب مي كنيد.

  اين نوع از غم و اندوه به همان سرعتي كه ظاهر مي شود، خود به خود ناپديد مي شود. با اين حال اين احساس در بين بعضي از نومادران تبديل به افسردگي عميق مي شود دليل اين كه چرا مادران متوجه اين افسردگي خود نمي شوند، اين است كه اين نوع افسردگي تا قبل از يك سال و حتي بعد از آن خود را ظاهر نمي كند و اغلب به تدريج بدتر مي شود.


  علايم اين نوع افسردگي عبارتند از :
  بي توجهي و يا عدم تمايل به نوزاد
  ترس از آسيب رساندن به نوزاد يا خود
  احساس بي حوصلگي و غم زدگي و نااميدي
  اختلال در اشتها و خواب
  عدم وجود تمركز
  رنجيدگي و گريه كردن هاي بي دليل
  احساس گناه كردن
  احساس پوچي و بي ارزش بودن
  تغيير حالت هاي ناگهاني
  بروز عدم علاقه به آنچه كه قبلاً از آن لذت مي برده ايد اگر احساس مي كنيد كه بيشتر اين علائم (چه قوي و چه ضعيف) در شما وجود دارد، بايد بدانيد كه دچار افسردگي پس از زايمان شده ايد.


  [1] sadness
  [2] frustration
  [3] disappointment
  [4] lethalgy
  [5] malingring
  [6] empathy


  منبع:www.iransalamat.com

  http://community.iransalamat.com/about2143.html

  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 2:33 |  لینک ثابت   •