جمعه 11 دی1388

پدر شدن در سن پدربزرگی


 به تازگی سن فرزنددار شدن، هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان، بالا رفته است که البته به تبع بالا رفتن سن ازدواج است. صرف نظر از این که این امر از لحاظ اجتماعی و روانی خوب است یا بد، محققان می‌گویند سن بالای پدر و مادر، ‌از لحاظ پزشکی ممکن است با خطرات و عوارضی برای فرزندشان همراه باشد.

به گزارش بی‌بی‌سی، مطالعه جدیدی که در این باره انجام شده و نتایج آن در آخرین شماره نشریهPLoS Medicine چاپ شده است، نشان داده که بچه‌هایی که سن پدرشان بالاتر از بقیه بوده، امتیاز کمتری در برخی ازمون‌های ذهنی به دست آورده‌اند. در این مطالعه، بیش از 33 هزار کودکی که در فاصله سال‌های 1959 و 1965 در آمریکا متولد شده بودند، در سنین 8 ماهگی، 4 سالگی و 7 سالگی، از لحاظ برخی آزمون‌های ذهنی، بررسی شدند؛ آزمون‌هایی که سطح مهارت‌های کلامی، تمرکز، حافظه و یادگیری آنها را به طور استاندارد ارزیابی می‌کند.

پیش از این نقش سن بالای مادر در بروز برخی ناهنجاری‌های مادرزادی و همچنین کاهش باروری او، در مطالعات مختلف نشان داده شده و تقریبا برای همه اثبات‌شده بود. اما موج جدید مطالعات، به نقش سن بالای پدران در بروز برخی اختلالات، به ویژه اختلالات شناختی و عصبی، می‌پردازند. جالب این که در این مطالعه جدید، که کار محققان دانشگاه کوئینزلند است، مشخص شده که اتفاقا هرچه سن مادران بالاتر برود، متوسط امتیاز بچه‌ها در این آزمون‌ها، بالاتر می‌رود و به عبارت دیگر، بچه‌هایی که مادران مسن‌تری دارند، از لحاظ ذهنی جلوتر از بقیه بچه‌ها هستند.

وقتی پدران مسن می‌شوند

همان‌طور که اشاره شد، مطالعات گوناگونی، اخیرا انجام شده که نشان‌دهنده تاثیر سن بالای پدر بر بروز برخی اختلالات است. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که احتمال بروز ناهنجاری‌های ساختاری، اوتیسم (یا در خودماندگی)، همچنین برخی اختلالات روانی-عصبی، مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی (افسردگی-شیدایی) در این کودکان بیشتر از سایرین است

به گفته محققان، این امر به دلیل افت کیفیت اسپرم‌های مردان در سنین بالا اتفاق می‌افتد. آنان می‌گویند مثل همه سلول‌های بدن، احتمال موتاسیون یا جهش ژنتیکی، در سلول‌های جنسی مردان هم با افزایش سن بالا می‌رود و این موضوع می‌تواند احتمال بیماری‌ها و مشکلات فوق را برای فرزندان‌شان بالا ببرد.

البته نقش عوامل محیطی را در این بیماری‌ها و مهارت‌ها نمی‌توان نادیده گرفت. هوش، یادگیری، تمرکز و مانند آن، مسائلی نیستند که تنها عوامل تعیین‌کننده آنها، ژنتیک پدر و مادر باشند. چنان‌که برخی از صاحب‌نظران تربیتی معتقدند علت توانایی‌های ذهنی بیشتر بچه‌هایی با مادران مسن، این است که این مادران برخوردهای پخته‌تری با فرزندشان دارند و بر اثر تجربیات گوناگون و همچنین مطالعات بیشتری که در زمینه تربیت کودک داشته‌اند، بهتر می‌توانند از پس او برآیند و نیازهای روانی و اجتماعی او را برآورده کنند.

پیر یا جوان؟

 هنوز نمی‌توان به طور قطعی سن مناسب برای پدر یا مادر شدن را تعیین کرد، چنان‌که برخی مطالعات نشان داده‌اند که سن بسیار کم پدر ومادر هم برای فرزندان‌شان خطرناک و توام با عوارضی است.

در مورد مادران، وضع کم و بیش اثبات شده است؛ طوری که مادران کم‌سن، با سن کمتر از 18 سال، مادرانی پرخطر قلمداد می‌شوند و باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند، چرا که هنوز بدن آنها ظرفیت مناسب برای رشد کودک را نیافته و از لحاظ روانی و اجتماعی نیز هنوز به بلوغ کافی نرسیده‌اند.

سن پایین پدران هم برای فرزندان بی‌خطر نیست. چنان‌که مطالعاتی که در دانشگاه اوتاوا انجام شد و نتایج آن در سال 2007 منتشر شد، نشان می‌دهد که احتمال تولد نوزاد با وزن کم، 13 درصد، نوزاد با قد کوتاه، 17 درصد، تولد نوزاد پیش از موعد، 15 درصد، در فرزندان مردان با سن کمتر از 20 سال، افزایش خواهد یافت. همچنین در این مطالعه مشخص شده است که پدران با سن و سال کم،‌41 درصد بیشتر از سایرین احتمال دارد که نوزادشان را در همان ماه اول زندگی‌اش از دست بدهند.

از جمع‌بندی موارد بالا، باید منتظر ماند تا سن مناسب برای فرزندآوری در تحقیقات بعدی مشخص شود. تنها چیزی که فعلا می‌دانیم، این است که بهتر است خط میانه را داشته باشیم؛ نه در سن پایین بچه‌دار شویم و نه در سنین بالا.
 

 
http://www.khabaronline.ir/news-5222.aspx

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:21 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 16 اردیبهشت1388

بارداری در سن بالا ، عمر طولانی!

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

نتايج يك تحقيق نشان داد: زناني كه ديرتر باردار مي‌شوند، عمر طولاني‌تري دارند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، ‌بر اساس اين پژوهش، زناني كه اغلب در دهه 30 يا 40 سالگي صاحب فرزند مي‌شوند، بيشتر عمر مي‌كنند.

در اين پژوهش با بررسي خويشاوندان اين زنان، معلوم شد كه ژنهاي مربوط به طول عمر و بارداري در زنان با هم مرتبط هستند و اين ژنها بيشتر از فاكتورهاي اجتماعي و محيط زيستي در اين زمينه نقش ايفا مي‌كنند.

كن اسميت، پروفسور دانشگاه اوتا و سرپرست اصلي اين پژوهش مي‌گويد: اگر در خانواده شما زني هست كه در سن بالا باردار شده، احتمالا شما بيش از آنچه تصور مي‌كرده‌ايد عمر خواهيد كرد. چون اين نشانه در واقع پايه ژنتيكي دارد و نشان مي‌دهد كه شما هم داراي ژن طول عمر بيشتر هستيد. تحقيقات نشان مي‌دهد زناني كه اين ژن را در خانواده به ارث برده‌اند اغلب در سن بالاتر باردار مي‌شوند.

پژوهشگران در اين تحقيق آمار ثبت شده ژنتيك شناسي با كيفيت بسيار عالي را از پايگاه داده‌هاي جمعيت ايالت اوتا در آمريكا مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار دادند.

اين يافته در مجله «گرونتولوژي: بيولوژيكال ساينس» منتشر شده است.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1332305&Lang=P

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:26 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 25 مهر1387

مطلوب ترین سنین برای باردار شدن زنان بیست تا سی سالگی است.

بهترین زمان برای باردار شدن بین بیست تا سی سالگی است. در این زمان بدن بیشتر از هر زمان دیگری انرژی و آمادگی لازم برای بارداری را دارد. البته بارداری در هر سنی مزایا و سختی های خاص خود را دارد اما بین بیست تا سی سالگی بدن از نظر آمادگی باروری در بهترین و مناسبترین وضعیت قرار دارد.
محققان تحقیقات زیادی در مورد زمان های متفاوت بارداری انجام داده اند و نتیجه اینکه بالاترین نقطه و اوج توانایی باروری در زنان در ۲۴ سالگی است.
تمامی خانم ها در هنگام تولد بالاترین میزان تخمک ها را جهت باروری دارند. یعنی در حدود یک میلیون تخمک. اما وقتی به سن بلوغ می رسند این میزان به حدود ۳۰۰ هزار عدد می رسد و مسئله اینجاست که از این تعداد فقط در حدود ۳۰۰ تخمک در دوره فعالیت تخمدانها آزاد می شود و امکان باروری می یابد.
هم چنان که سن افزایش می یابد تخمدانها هم پیرتر می شوند و تخمکها آمادگی کمتری برای باروری خواهند داشت. به همین دلیل است که امکان بروز مشکلات و اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم داون در سنین پایین تر به مراتب کمتر از سنین بالا می باشد.
در عین حال احتمال بروز سقط جنین نیز در سنین بالا بیشتر است. این احتمال در زنانی که بین ۲۰ تا ۲۴ سال سن دارند احتمال سقط جنین ۱۰ درصد است در حالی که این رقم در زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله ۱۸ درصد و زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله به ۳۴ درصد می رسد.
در عین حال در دهه بیست سالگی احتمال ابتلا به انواع مشکلات رحم و اندومتر به مراتب کمتر است و بیماری های مقاربتی نیز در این سنین کمتر ایجاد می شود.
از طرف دیگر در دهه بیست سالگی بدن از نظر فیزیکی سالم تر است و فرد مبتلا به بیماری ها و ناراحتی های گوناگون نمی باشد. از این رو احتمال زایمان زودتر از موعد و تولد نوزاد نارس در سن کمتر از ۳۶ سال پایین می باشد.
لازم به ذکر است که بررسی ها نشان داده اینکه شما در اوایل دهه بیست سالگی اقدام به بارداری نمایید یا در اواخر آن تغییر چندانی نمی کند و تفاوت باروری در این محدوده سنی ناچیز و قابل چشم پوشی است.
در ضمن نکته قابل ملاحظه این است که فقط بارداری مهم نیست و پس از زایمان مراقبت های مربوط به نوزاد و اینکه مادر بتواند با بیداریهای کودک بیدار بماند و با خوابیدنهای او استراحت نماید در دهه بیست سالگی راحت تر است و پس از آن از نظر بدنی و فیزیکی فشار بیشتری را متحمل می شود.
به عقیده بسیاری از متخصصان سن ۲۵سالگی بهترین سن برای فرزند اول است. زیرا هم مادر سن مناسبی دارد و هم اینکه در بازیها و مراحل گوناگون رشدی کودک بهتر می تواند در کنارش باشد.
علاوه بر وضعیت جسمی افراد در دهه بیست سالگی از نظر ذهنی و عاطفی نیز انعطاف پذیری بیشتری دارند و ظرفیت بیشتری برای تحمل و پذیرش مسئولیت ها و تعهدات مربوط به فرزندان دارند.
از طرف دیگر مادر شدن در این دهه امکان تحصیل و آموزش دیدن را به شما می دهد. می توانید در این زمان فرزنددار شوید و سپس دوباره به جامعه و پرداختن به شغل و کارهای مورد علاقه برگردید. در صورتی که در سنین بالاتر اگر کار و حرفه خود را به جهت مسئولیتهای مادری رها کنید جذب دوباره بازار کار به مراتب سخت تر خواهد بود.
به همین دلیل از نظر بسیاری از مشاوران اقتصادی بارداری در این برهه از نظر مالی و اقتصادی نیز لطمه خاصی به خانواده نمی زند.
یعنی مادرانی که در سنین بالاتر اقدام به بچه دار شدن می کنند فرصتهای بسیاری را از نظر موفقیتهای اجتماعی و شغلی از دست می دهند.
اما از طرف مقابل فرزند داشتن در سنین کم نیز به دلیل تجربه کم والدین سختی هایی دارد و والدین به دلیل توجه زیاد به فرزند ممکن است از توجه کافی به یکدیگر غافل شوند. این امر در بسیاری موارد در مادران جوان منجر به افسردگی های پس از زایمان می شود و در پدران جوان نیز ناراحتی های ناشی از کمبود توجه همسرشان مشکل ساز است.
در بسیاری از موارد که ازدواجها در سنین پایین انجام می گیرد و زوجین خیلی زود تصمیم به بچه دارشدن می گیرند مشکلات زیادی به دلیل عدم آمادگی ها و تفاهمات لازم جهت پذیرش مسئولیتهای جدید ایجاد می شود.
بررسی ها نشان داده فرزندان زنانی که در سنین بین ۱۵ تا ۲۴ متولد شده اند از نظر رفتاری مشکلات بیشتری دارند و آن هم بیشتر به دلیل فقدان مهارتهای تربیتی لازم در مادران خیلی جوان است.
ارزیابی وضعیت والدینی که در دهه ۳۰-۲۰ و ۴۰ خود فرزنددار شده اند نشانگر ویژگیهای رفتاری و تربیتی متفاوت در این فرزندان است.
لازم به ذکر است که شما در هر سیکل عادت ماهیانه فقط تا ۲۵ درصد شانس بارداری خواهید داشت و بدین ترتیب یعنی در اوایل دهه بیست سالگی در سال در حدود۹۸ درصد و در اواخر این دوران در حدود ۸۴درصد شانس برای بارداری خواهید داشت.
در این دهه فقط ۷درصد از خانم ها دچار ناباروری می شوند و ۶ درصد نهایتا بچه دار نمی شوند. اما در دهه۴۰ سالگی احتمال اینکه افراد هرگز نتوانند بچه دار شوند تا ۶۴ درصد هم می رسد.
این مسئله در مورد خانم های دهه ۴۰سالی که سقط جنین دارند ۳برابر افرادی است که در دهه بیست سالگی هستند و در مورد ۴۵سالگی به بالا باز هم افزایش می یابد.
در ضمن در مورد ابتلای کودک به سندروم داوان در دهه بیست سالگی مادر احتمال یک به ۱۲۹۵ است و در دهه ۳۰ یک در ۷۵۹ می باشد.
با توجه به موارد فوق توصیه می کنیم که در هر سنی حتی در دهه بیست سالگی اگر قصد بچه دار شدن دارید حتما قبل از هرچیز با پزشک متخصص مشورت نمایید تا از جنبه های گوناگون از آمادگی شما برای این موضوع اطمینان حاصل کرده و موارد مورد نیاز را به اطلاعتان برساند

http://pezeshkan.org/?p=13040

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:55 |  لینک ثابت   • 

جمعه 19 اسفند1384

یک خبر عجیب 2005 : نوزاد در سبد بسکتبال

  
جام جم آنلاین: یکی از اخبار عجیب سال 2005 ماجرای یک بسکتبالیست زن برزیلی بود که بی آنکه از باردار بودنش با خبر باشد در تمام دوران بارداری تمرین کرد و در مسابقات تیمش شرکت داشت! این زن بسکتبالیست فقط 3 روز قبل از وضع حمل از بارداریش با خبر شده بود!
به گزارش خبرگزاری فرانسه ، سیلویا کریستینا گوستاوو روچا زن بسکتبالیست 23 ساله بی وقفه تمرین کرد و پی در پی در مسابقات تیمش شرکت داشت و توپ را داخل سبد بسکتبال می انداخت بی آنکه بداند باردار است!
سرانجام دچار درد شکم شد و به یک پزشک مراجعه کرد.پزشک که بسیار حاذق بود و مشخص نیست مدرک پزشکی اش را از کدام دانشگاه گرفته ، درد شکم خانم روچا را یک کیست تشخیص داد!
خانم روچا به یک پزشک دیگر مراجعه کرد که خوشبختانه این یکی با یک معاینه تشخیص داد او 7 ماهه باردار است. 3 روز بعد ، خانم روچا با عمل سزارین پسرش لوییس فردیناند را به دنیا آورد!
مادر جوان گفته بود: هرگز تصور نمی کردم باردار هستم! فقط احساس می کردم اندکی وزنم زیاد شده و باید رژیم بگیرم!
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:48 |  لینک ثابت   • 

شنبه 6 اسفند1384

دوقلویی و سن بالای مادر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

مطالعه تازه‌اي در هلند نشان مي‌دهد احتمال آنكه مادران مسن‌تر دوقلو باردار شوند بيشتر است زيرا بدن آنها در مقايسه با زنان جوان‌تر براي توليد چند تخمك به طور همزمان در يك سيكل قاعدگي آمادگي بيشتري دارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‌ بي.بي.سي گزارش داد: به گفته محققان مرسوم شدن معالجات بارداري به خودي خود نمي‌تواند نرخ تولد دوقلوهاي غيرهمانند را توضيح دهد.

پژوهشگران دانشگاه ورايا در آمستردام روند رشد فوليكول (كيسه‌اي كه تخمك در آن توليد مي‌شود) در بيش از 500 زن را مطالعه كردند تا دريابند چرا بيش از يك تخمك با كيفيت خوب در بدن زنان مسن‌تر توليد مي‌شود.

نتايج اين مطالعه در نشريه «توليدمثل انساني» چاپ شده است.

دوقلوهاي همانند زماني به وجود مي‌آيند كه يك تخمك بارور دو قسمت شده و به دو جنين تبديل مي‌شود، اما دوقلوهاي غيرهمانند از ابتدا حاصل دو تخمك بارور شده جداگانه هستند.

دوقلوهاي غيرهمانند تقريبا سه چهارم كل دوقلوها را تشكيل مي‌دهند.

در يك سيكل عادي قاعدگي، ترشح «هورمون محرك فوليكول» (FSH) باعث بلوغ يك فوليكول حاوي تخمك در تخمدان مي‌شود. اين فرآيند به گونه‌اي كنترل مي‌شود كه وقتي فوليكول به اندازه كافي رشد كرد، سطح توليد «اف اس اچ» افت مي‌كند.

دانشمندان هلندي رشد و توسعه فوليكول را در 959 سيكل طبيعي قاعدگي در زنان مورد مطالعه تحليل كردند.

همه آنها به دليل ناباروري يا ناتواني خفيف مرد در بارور كردن آنها تحت معالجه از طريق تلقيح «درون زهداني» بودند. در اين روش اسپرم مستقيما در رحم كاشته مي‌شود.

پژوهشگران متوجه شدند كه رشد فوليكولي تخمداني چندگانه - كه در آن طول چند (در مقابل يك) فوليكول از 14 ميليمتر بيشتر بود - در 105 زن روي داد.

از اين 105 زن تنها پنج نفر زير 30 سال داشتند، 45 نفر 30 تا 35 ساله بودند و 55 نفر بقيه بيش از 35 سال داشتند.

غلظت «اف اس اچ» به تناسب سن افزايش مي‌يابد، حالا چه رشد فوليكولي در زن يگانه باشد چه چندگانه.

اما زناني كه فوليكول‌هاي چندگانه توليد كردند مقدار بيشتري از اين هورمون در بدنشان بود.

در دوره سني 38 سالگي تا 48 سالگي كه آخرين مهلت زماني براي باردار شدن به حساب مي‌آيد، غده هيپوفيز بيشتر و بيشتر «اف اس اچ» توليد مي‌كند تا رشد يكي از معدود فوليكول‌هاي باقي مانده قابل دوام را تحريك كند.

مطالعه دانشگاه ورايا نشان داد كه در برخي زنان ميزان «اف اس اچ» همچنان بالا و بالاتر مي‌رود به طوري كه از حد لازم براي گذاشتن يك تخمك تجاوز مي‌كند.

در اكثر موارد اين وضع به بارداري چندگانه (دوقلو يا چندقلو) نمي‌انجامد زيرا شمار فوليكول‌هاي باقي مانده حاوي تخمك‌هاي با كيفيت خوب بسيار كم است.

اما اگر دو يا چند فوليكول با تخمك‌هايي داراي كيفيت خوب موجود باشد، در آن صورت امكان وقوع همزمان تخمك‌گذاري دوگانه يا چندگانه وجود خواهد داشت كه احتمال تولد دوقلو يا چندقلو را افزايش مي‌دهد.

انتهاي پيام

کد خبر: 8412-02873
http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-673094&Lang=P
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:37 |  لینک ثابت   • 

شنبه 6 اسفند1384

زنان برای بچه دار شدن زمان را از دست ندهند


 

بچه دار شدن زنان بعد از 35 سالگی ، سرپیچی از دستور طبیعت به حساب می آید .< ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری زنان ایران (ایونا) به نقل از منابع اینترنتی ، متخصصان برجسته زنان و زایمان انگلیس معتقدند طی 20 سال گذشته بارداری در زنان 35 ساله به بالا به طور چشمگیری افزایش یافته و سن بچه دار شدن بالا رفته است .

همچنین متخصصان می گویند : بهترین سن آبستنی از 20 تا 35 سالگی بوده و کسانی که از این مسئله سرپیچی کنند از کرده خود پشیمان می شوند .

آن ها متعقدند : زنان بهتر است بچه دار شدن را تاخیر نیندازند و می گویند ممکن است هنگامی که زنان در انتظار یافتن شریک مناسب برای زندگی و یا برای رسیدن به امنیت مالی تلاش می کنند به این خیالند که با استفاده از لقاح مصنوعی مشکل بچه دار شدنشان را حل کنند ، اما مطمئن باشند که کارشان به ناباروری کشیده می شود .

براساس این مطالعات با بالارفتن سن مردان ، میزان اسپرم های آنان کاهش یافته و آنان نیز با مشکل بچه دار شدن رو به رو خواهند شد .

همچنین بارداری در سنین بالا ، خطر سقط جنین ، مشکلات جنینی و کروموزومی را در زنان افزایش می دهد .http://www.avalinkhabar.com/?p=12295

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:34 |  لینک ثابت   •