چهارشنبه 12 خرداد1389

انجمن علمی مامایی

آدرس: خيابان شهيد بهشتي ،خ پاکستان ،کوچه هشتم،پلاک ۸۵

تلفن :88520437

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 9:31 |  لینک ثابت   • 

جمعه 25 اردیبهشت1388

آموزش مسائل مرتبط با بلوغ


خبرگزاري دانشجويان ايران - واحد علوم پزشکي ايران

سرويس : مصاحبه ها/بهداشت و سلامت

آگاهی ، نگرش و عملکرد دختران دوره راهنمایی نسبت به بلوغ با آموزش مربی تغییر معناداری را نشان داده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران ؛ نسرین محمد بخش پژوهشگر و کارشناس ارشد مدیریت پژوهشی در تحقیقی تغییر آگاهی ، نگرش و عملکرد دختران دوره راهنمایی را مورد بررسی قرار داد.
وی که از پژوهشگران جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران است ، در این پژوهش 6 مدرسه راهنمایی دولتی را مورد مطالعه قرار داد و به وسیله پرسشنامه در دو مرحله آگاهی ، نگرش و عملکرد دختران و مادران را نسبت به بلوغ بررسی کرد.
در این پژوهش که در میان 180 دانش آموز مدارس دولتی از مناطق 3 و 16 تهران انجام شد ، نشان داده شده است . آموزش بلوغ به وسیله مربی می تواند تغییرات معناداری در آگاهی ، نگرش و عملکرد دختران 12 تا 14 ساله دوره راهنمایی ایجاد کند.
محمد بخش براساس نتایج به دست آمده این تحقیق پیشنهاد کرده است: با توجه به اینکه مربیان بهداشت اشراف کاملی بر مسائل بلوغ نداشته و فرصت کافی آموزش در اختیار آنها نیست ، فارغ التحصیلان کارشناسی رشته های وابسته به پزشکی با گذراندن دوره آموزش بلوغ به دختران دوره راهنمایی آموزش دهند.
محمد بخش که این پژوهش را در دو گروه آزمون و شاهد انجام داده خود به عنوان مربی به دختران آموزش داده و پاسخگوی سئوالات ایشان نیز بوده است.
وی افزود : بیشترین منبع آموزش دختران در حال حاضر ماهواره و اینترنت است و لازم است مربیان در مورد آموزش های غلط این دو منبع اطلاعات کافی داشته باشند.

http://iums.isna.ir/mainnews.php?ID=News-17402

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:13 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 10 اردیبهشت1388

مراسم روز جهانی ماما ، به شرح زیر برگزار می گردد:


زمان : 3 شنبه ، 15 اردیبهشت 1388 ، از ساعت 8 تا 13
 
مکان : خیابان کارگر شمالی ، مرکز قلب تهران

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:50 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 10 اردیبهشت1388

انجمن علمی مامایی ایران ، عضو فعال می پذیرد.

 

رئیس انجمن : خانم ناهيد خداکرمي

دبيرانجمن : طاهره ميرمولايي

خزانه دار : ليلا هادي پور جهرمي

اعضای هيات مديره: فرح بابايي - پديده جنتي عطايي  - عفت کشاني - هاجر حاجي زاده

بازرس :خانم سیرتی

عضو علي البدل:الهه شاه طاهري

اهداف انجمن :

·         ارتقاي علمي،پزوهشي و حرفه اي حرفه مامايي با برگزاري دوره هاي باز آموزي ،کارگاه ها و سمينار هاي آموزشي،

·         همکاري با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي جهت تهيه بسته هاي خدمتي و پروتکل هاي آموزشي

شرايط عضويت:دارا بودن مدرک کارشناسي مامايي يا بالاتر.
 دانشجویان عزيز مي توانند به صورت افتخاري ، عضو انجمن باشند . 


مسئول دفتر :خانم دارابي
تلفن :  66438399  
پست الکترونیک :  irmidss@gmail.com   

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:49 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 6 اردیبهشت1388

مراقبت نفر به نفر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

دبير انجمن علمي مامايي ايران گفت: در صورتي از نيروي مامايي موجود استفاده بهينه‌اي مي‌شود كه به ازاي پذيرش هر مادر باردار در زايشگاه، يک ماما به طور مستمر بر بالين وي حاضر شود.

ناهيد خدا کرمي، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - واحد علوم پزشکي ايران، گفت: در چنين شرايطي تنها 15 درصد مادران ممکن است به مشکلاتي دچار و به خدمات تخصصي چون سزارين نياز پيدا کنند.

وي با اشاره به اينکه 85 درصد مادران در شرايط طبيعي و بدون نياز به مداخله اما با مراقبت نزديک و دقيق ماما زايمان مي‌کنند، ادامه داد : کشورهاي پيشرفته‌اي همچون ايرلند ، انگلستان ، سوئد ، استراليا و ساير کشورهاي اروپايي به اين واقعيت رسيده اند به نحوي که براساس اعلام سيستم سلامت انگلستان اين كشور طي 5 سال آينده به 14 هزار ماما نياز دارد.

دانشجوي دکتراي مامايي، با اشاره به تولد ساليانه يک ميليون و 200 هزار در كشور، گفت: چنانچه خواستار رعايت استاندارد سازي نيروي انساني باشيم نيازمند بيش از 40 هزار نيروي تحصيلکرده مامايي در كشور هستيم.

وي با ابراز خرسندي از وجود اين تعداد ماما ادامه داد: تنها 10 الي 15 هزار نفر از اين تعداد در خدمت مادران باردار هستند و مابقي به علت ضعف سيستم سلامت در جذب يا بيکار و يا به حرف ديگري مشغول هستند.

عضو هيات علمي دانشگاه، با بيان اينکه انجمن علمي مامايي ايران مي تواند استاندارد سازي نيروي انساني در کشور را به کمک وزارت بهداشت به نحو مطلوب به انجام برساند ، گفت : مسئولان امر بايد به اين نکته آگاه باشند که کاهش تعداد ماماها در زايشگاه ها صرفه جويي نيست بلکه بيشترين هزينه را به اقتصاد کشور تحميل مي کند.

خداکرمي، با بيان اينکه زايمان با مداخله يا سزارين چندين برابر زايمان طبيعي هزينه دارد و با اشاره به شيوع 50 درصدي آسم و 20 درصدي ديابت نوع يك در نوزادان حاصل از سزارين نسبت به افرادي که به دنبال زايمان طبيعي متولد شده اند ، گفت : زايمان به روش جراحي (سزارين) در آينده مي تواند هزينه هاي ديگري را به کشور تحميل کند.

دبير انجمن علمي مامايي، ادامه داد : علم مامايي و اقتصاد سلامت، ايجاب مي کند تا استاندارد سازي نيروي انساني را در بخش هاي زايماني و پس از زايمان در اولويت قرار دهيم.

دبير انجمن علمي مامايي ايران، با بيان اينکه براي نهادينه شدن زايمان فيزيولوژيک در کشور بايد امکانات آن را هم فراهم شود ، در اين خصوص به وجود فضاي فيزيکي مناسب اتاق هاي زايمان و نيز استفاده از نيروي کافي استاندارد مامايي تاكيد کرد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، ادامه داد : شرايط بايد طوري مهيا شود تا همه ماماهاي مشغول به امر مراقبت هاي دوران بارداري و زايمان بتوانند دوره هاي مربوط به زايمان فيزيولوژيک را طي کنند.

وي، فراهم کردن شرايط زايمان فيزيولوژيک يعني امکانات فيزيکي مناسب در بيمارستان ها و استاندارد سازي و نيروي انساني مهمترين عوامل کمک کننده به مادران برشمرد و ادامه داد : به نحوي که مادران باردار مراقبت نفر به نفر مامايي دريافت كنند.

دبير انجمن علمي مامايي ايران، با بيان اينکه فضا و فرهنگ اتاق هاي زايمان را مناسب يک زايمان طبيعي که در آن حرمت مادر حفظ شود ، ندانست و گفت : حضور يک همراه بر بالين مادر الزامي است.

وي، با بيان اينکه همراه مي تواند همسر يا يکي از اعضاي خانواده مددجو باشد ؛ گفت : حضور يک همراه بر بالين مددجو مي تواند کمک کننده باشد و حضور اين همراه باعث مي شود فرد زايمان سالم تري را نسبت به روش طبيعي داشته باشد.

دانشجوي دکتراي مامايي، در پايان يادآورشد : خدمت رساني ماما با تولد نوزاد پايان نمي يابد و بلکه مي‌تواند پس از زايمان و تا 5 سالگي نوزاد استمرار داشته باشد.

خداكرمي، در اين خصوص به مباحث و خدمات ارايه شده توسط ماما همچون تنظيم خانواده ، پيشگيري و غربالگري سرطان هاي زنان ، پيشگيري از بيماري هاي مقاربتي ، درمان بيماري هاي شايع دستگاه تناسلي و ارايه مشاوره هاي دوران يائسگي به منظور کاهش عوارض اين دوره اشاره کرد.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1311527&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:4 |  لینک ثابت   • 

جمعه 28 اردیبهشت1386

تاریخچه حرفه مامایی

تاریخچه و فعالیتهای جمعیت مامایی ایران
در روز جهانی ماما با نگاهی گذرا،تاریخچه و فعالیتهای جمعیت مامایی ایران را بررسی می کنیم.
با نگاهی به پیشینه پایگیری جمعیت مامائی ایران آشکار می شود که این جامعه همواره با مشکلات و نارسائیهائی روبرو بوده است که آثار ناگواری درچگونگی ارائه خدمات و میزان آگاهی این گروه را فراهم می آورده است.
براین اساس عده ای از ماماهای کشور در شهریور 1323 " کانون مامائی " را پایه گذاری نموده و شروع به فعالیت کردند.
این کانون پس از اتخاذ نام های مختلف مانند "سندیکای مامائی" و" جمعیت ماماها" در سال 1342 با" کانون همکاری ماماها" که اعضا‌ آن را پرستار ماماها تشکیل می دادند یکی گردید و بدین ترتیب انجمن تازه ای به نام" انجمن ماماهای ایران" تشکیل یافت. ولی به نظر می آید که انجمن نامبرده توانایی لازم را برای برطرف کردن نارسائیها نداشته و در اواخر سال 1367 به دلیل دشواریهای گوناگون حرفه ای از قبیل نامعین بودن جایگاه مامایی، منطبق نبودن برنامه های آموزشی با شرح وظایف، عدم وجود شرح وظایف معین و مناسب، عدم حضور ماماها در سیاستگذاری و تصمیم گیریهای مربوط به رشته، جذب نشدن ماماهای فارغ التحصیل در محیط‌هایی کاری، نداشتن نماینده در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابعاد مختلف و بسیاری دیگر، گروهی از ماماهای جوان بار دیگر برای حل مشکلات و تامین کمبودها همت گماشتند و پس از بررسی مشکلات موجود زمینه را برای تاسیس "جمعیت مامائی ایران" فراهم آوردند و طی دو سال فعالیت و پیگیری در سال 1369 جمعیت موفق به کسب پروانه فعالیت از وزارت کشور گردید و به ثبت شرکتها رسید.
قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی پس از تحصیلات دبیرستان، به 80 سال قبل بر می گردد.
اولین آموزشگاه مامایی بنام « مدرسه قابلگی » با 10 نفر شاگرد در سال 1298 در بیمارستان بانوان (زنان) سابق شهر تهران تأسیس شد. پس از گذشت 10 سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال 1308 و با اعطای مدرک معادل لیسانس بعنوان یکی از شعب مدرسه طب آغاز به کار کرد.
در سال 1313 دانشگاه تهران تاسیس شد و سپس دانشکده پزشکی آن نیز افتتاح گردید. لذا چند سال بعد در سال 1319 بیمارستان زنان ضمیمه دانشکده پزشکی منضم گردید.
از این آموزشگاه تا سال 1331 جمعا" 462 نفر فارغ التحصیل شدند. از سال 1335 تا 1358 برنامه آموزشی آموزشگاه به برنامه 5/1 ساله پرستاری و مامایی برای لیسانسیه های پرستاری تغییر یافت.
پس از آن بدنبال 3 سال تعطیلی انقلاب فرهنگی از آغاز سال 1362 با نام « مدرسه عالی مامایی» شروع به کار کرد و مجددا" از ورودی دیپلم به تربیت کاردان و کارشناس مامایی اختصاص یافت.
در سال 1365 پس از انتقال آموزش گروههای پزشکی از آموزش عالی به وزارت بهداشت، دانشکده های پرستاری و مامایی تاسیس گردید که در بهمن ماه 1368 مصوب شد. لذا با تاسیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رشته مامایی نیز با تشکیل دو گروه آموزشی به نامهای « بارداری و زایمان ژنیکولوژی » و « بهداشت مادر و کودک» به فعالیت پرداخت که تا حال حاضر نیز ادامه دارد. هم اکنون این گروهها در تربیت دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مامایی ارائه خدمت می نمایند.
اهداف جمعیت مامائی ایران به طورخلاصه عبارتنداز:
تلاش پیگیر در جهت تامین نیازهای بهداشتی درمانی و آموزشی جامعه، تلاش در راه ارتقاء آموزشی و تخصصی و علمی مامائی، تلاش در جهت ارتباط و انسجام هرچه بیشتر ماماها کشور، شرکت در برنامه ریزی و تحقیق در امور مامائی در زمینه های آموزشی – درمانی - بهداشتی – تنظیم خانواده- بهبود نسل و حفظ سلامتی مادر-جنین - نوزادوکودک، فراهم آوردن زمینه های لازم جهت رفع نیازهای صنفی و خدمات اعضا، کمک به آموزش هرچه بیشتر ماماها و ایجاد زمینه های تخصصی تر لازم در قسمت های مختلف مامائی، کوشش در راه همگانی نمودن خدمات بهداشتی و درمانی مامائی و ایجاد زمینه‌های همکاری و ایفای نقش مشورتی علمی و... جمعیت به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دانشگاهها، سازمان نظام پزشکی و وزارتخانه ها و مؤسساتی که به نحوی در پیشبرد و به ثمر رسانیدن جمعیت مؤثرند.
ایجاد و حفظ نظام صحیح مامائی، تلاش در جهت برقراری ارتباط لازم و کافی با ماماها و متخصصین مامائی کشورهای دیگر جهان به ویژه کشورهای اسلامی به منظور دستیابی به علوم و فنون جدید در مامائی و شناساندن مامائی ایران به آنها و فراهم آوردن زمینه همکاریهای متقابل تحت ضوابط دولت جمهوری اسلامی ایران.
ارتقاء شخصیت علمی، آموزشی و درمانی ماماها در سطح جامعه به ویژه گروه پزشکی و تقویت و تحکیم اعتبار و اسم و عنوان مامائی و نظارت بر کار ماماها و ارزیابی علمی آنها طبق قوانین دولتی و حفظ حقوق ایشان. اعلام آمادگی و ایجاد هماهنگی در بین نیروهای مامائی جهت هر گونه همکاری با دولت و مردم در مقاطع حساس و بحرانی نظیر جنگ، زلزله‌، سیل و ...
جمعیت مامائی ایران از سال 1380 عضویت کنفراسیون بین المللی ماماها را پذیرفته و فعالانه در کنگره این کنفراسیون که اواخر فروردین ماه در کشور اتریش برگزار گردید شرکت نموده است. کنفراسیون بین المللی ماماها در سال 1919 در بلژیک با نام " اتحادیه بین المللی ماماها" تاسیس گردیده و از سال 1954 در لندن به "کنفراسیون بین المللی ماماها" تغییر نام یافته است، درحال حاضر 83 انجمن مامائی از بیش از هفتاد کشور جهان عضویت آن را دارا می باشند. این کنفراسیون از سال 1957 با سازمان بهداشت جهانی ارتباط رسمی داشته و با یونیسف، بانک جهانی، فدراسیون بین المللی تنظیم خانواده، مجمع جمعیت و فدراسیون بین المللی زنان و مامائی همکاری نزدیک دارد.
اهم فعالیتهای کنفراسیون شامل برگزاری کنگره بین المللی، کنفرانسها و کارگاه های منطقه ای، انتشارشرح وظایف بین المللی، تلاش در راه آغازیک دوره مادری سالم و بی خطر و همکاری نزدیک با کارگاه های پیش از کنگره سازمان بهداشت جهانی و یونیسف می باشد.
جمعیت مامایی ایران در هشت شهر اصفهان، شیراز، تبریز، قزوین، زنجان، لاهیجان،رشت و ساری شعبه تاسیس نموده است که مهمترین فعالیت این شعب در رابطه با آموزش و برگزاری سمینارها و پرداختن به مسائل رفاهی ماماها و انعکاس مشکلات مامائی حوزه خود به مرکز و برگزاری روز جهانی ماما می باشد.
اهم فعالیتهای جمعیت مامایی ایران در راه دستیابی به اهداف خود به قرار ذیل می باشد:
1- پیگیری در خصوص ایجاد مراکز تصمیم گیری در امور مامایی در معاونتهای مختلف ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت عناوین:
الف- اداره مامایی در معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متاسفانه درحال حاضر این اداره منحل گردیده و به این جهت از مهمترین فعالیتهای جمعیت تلاش برای بدست آوردن اداره ای مستقل در وزارت بهداشت می باشد.
ب- هیأت ممتحنه و ارزشیابی (بورد) مامایی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
2- پیگیری عضویت رسمی ماماها در سازمان نظام پزشکی کشور ایجاد امکان حضور نمایندگان ماماهای کشور در شواریعالی نظام پزشکی و هیأتهای مدیره و هیأتهای انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور.
3- همکاری و مشارکت در تدوین شرح وظایف ماماها در ابعاد مختلف خدمتی
4- همکاری برنامه ریزی و سیاستگذاری امور مامایی در سطوح مختلف تصمیم گیری در کشور
5- همکاری و مشارکت در تدوین ضوابط، مقررات و دستورالعملهای مرتبط با امور مامایی کشور و برقراری ارتباط با انجمن های مامایی سایر کشورها جهت اطلاع یافتن از وضعیت مامایی در آنها.
6- حفظ و حمایت از حقوق صنفی و پیگیری امور رفاهی شاغلین حرفه مامایی نظیر برگزاری جلسات مشترک با نمایندگان بیمه تامین اجتماعی و بیمه ایران در زمینه بیمه مسئولیت و کاهش سن بازنشستگی ماماها و احتساب این شغل از زمره مشاغل سخت.
7- تلاش در جهت ارتقاء سطح دانش و مهارتهای حرفه ای ماماها و مساعدت به اعضاء و دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیلات خود در خارج از کشور در سطح کارشناسی ارشد و دکترا و یا در داخل کشور به روش آموزش از راه دور می باشند و برقراری ارتباط با دانشگاه های معتبرجهان در این زمینه و همچنین اطلاع رسانی و یاری به ماماها جهت شرکت درکنفرانسها و سمینارهای بین المللی
8- بررسی مشکلات و مسائل موجود مامایی کشور و تلاش در جهت اصلاح آن
9- تلاش هر چه بیشتر در زمینه ایجاد ارتباط و همکاری شاغلین حرفه مامایی با سازمانهای دولتی و غیر دولتی ذیربط، مانند معرفی نمایندگان جمعیت به وزارت بهداشت جهت طرح سوالات مامائی و انجام مصاحبه با ماماهای متقاضی کار در خارج از کشور
10- ایجاد ارتباط و هماهنگی جمعیت با سازمانهای دولتی و غیردولتی ذیربط، از جمله هماهنگی با صداوسیمای جمهوری اسلامی در مورد تهیه و ارائه برنامه های در ارتباط بامامائی
11- همکاری و مشارکت در تدوین تعرفه های خدمات مامایی در کشور
12- همکاری با سازمان نظام پزشکی کشور در امور مرتبط ازجمله شرکت نماینده جمعیت در کمیسیون بودجه این سازمان
13- معرفی ماماهای نمونه کشور به شکل سالانه و منطبق با اصول شخصی از طریق سازمان نظام پزشکی کشور
14- پیگیری تأسیس و اجرای دوره دکتری بهداشت باروری جهت فارغ‌التحصیلان مامایی و ارائه نمونه های موفق این دوره در دانشگاههای معتبر جهان
15- برگزاری کارگاه ها و سمینارهای آموزشی جهت ماماها از جمله: سمینار ایدز، سکسولوژی، پاپ اسمیر، تازه های زنان و مامایی، بیماریهای پستان، ورزشهای دوران بارداری، تکنیک لاماز، سونوگرافی در مامایی، تنظیم خانواده و "کاربرد هیپنوتیزم در مامایی" و...
16- ایجاد کمیته های مختلف (آموزشی، درمانی، پژوهشی، دانشجویی، تبلیغاتی، استانها و....) در جمعیت مامایی ایران به منظور گسترش فعالیتهای جمعیت و مشارکت فعال ماماها در امور مربوطه.
17- برگزاری گردهمایی و نشستهای دوره ای با اعضای جمعیت و هیأت مدیره به منظور بررسی مسائل و مشکلات و تبادل نظرات و ارائه گزارش.
18- برگزاری انتخابات دوره ای جمعیت به منظور انتخاب بازرسین و اعضای هیأت مدیره
19- چاپ خبرنامه جمعیت مامایی ایران توسط شعبه زنجان جمعیت
20- تهیة بروشورها و جزوات آموزشی مامایی جهت استفاده اعضا.
21- ایجاد پایگاه اطلاع رسانی جمعیت در اینترنت و ارائه گزارشات و اهداف و فعالیتهای جمعیت در این سایت www.midwiferypop-ir.org
22- انجام بررسی های مختلف در وضعیت مامایی سایر کشورهای جهان در موضوعاتی مانند قوانین مامائی، استاندارهای آموزشی و درمانی در مامائی و بعد مالی خدمات بهداشتی
23- همکاری و مشارکت با مرکز امور مشارکت زنان نهاد ریاست جمهوری به منظور تقویت سازمانهای غیردولتی مرتبط با سلامت زنان
24- اعزام نمایندگان جمعیت برای شرکت در مجمع" کنفراسیون بین المللی ماماها" و شرکت فعال در کارگاه ‌های پیش از کنگره سازمان بهداشت جهانی و یونیسف تحت عنوان نقش ماما در تقلیل خشونت علیه دختران نوجوان و زنان
25- پیشنهاد تشکیل «شبکه سازمانهای غیردولتی بهداشتی زنان» به مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری و پیگیری آن.
26- برگزاری مراسم روز جهانی ماما در پانزدهم اردیبهشت ماه هرسال بابرپایی گردهمایی و انجام مصاحبه در نشریات و صداوسیما
27- اجرای طرح بیمه مسئولیت حرفه ای جهت ماماهای شاغل
28- تهیه و ارائه و اجرای طرحهای تحقیقاتی پیرامون مسائل بهداشتی زنان از جمله آموزش مسائل بلوغ برای دختران نوجوان
29- برقرای ارتباط با نمایندگان دانشگاههای 1- گلاسکو 2- کارولینسکای سوئد 3- جنوب استرالیا
الف) جهت دوره دکتری
ب) جهت کاریابی: ارتباط با بورد مامائی در وزارت بهداشت امارات و تسهیل شرکت ماماهای ایرانی در امتحان این بورد
30- تهیه فرمت جهت ارزیابی مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان برای کشورهای مختلف
31- کاریابی از طریق برقراری ارتباط با مراکز متقاضی نیرو و معرفی افراد غیرشاغل
32- برقراری ارتباط با مراکز فرهنگی شهرداری ها و فرهنگسراها درخصوص ایجاد عرصه عمل و کار درخصوص ادای رسالت رشته و ایجاد اشتغال
33- همکاری در زمینه معرفی نیروهای داوطلب به هلال احمر در خصوص کمکهای تخصصی به زنان آواره افغانی
34- ارسال مقالات و بررسی های انجام شده توسط ماماها برای کنفرانس های بین المللی و شرکت در این کنفرانسها
همزمان با روز جهانی ماما و به منظور تجلیل از خدمات ارزشمند جامعه مامایی کشور جشنواره بزرگ معرفی و تقدیر از پیشکسوتان مامایی کشور در بیمارستان میلاد تهران برگزار می شود و اعضای نمونه و پیشکسوت مامایی کشور معرفی و مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.
 http://ino.blogfa.com/post-2366.aspx
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:54 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 25 اردیبهشت1386

مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري راه اندازي مي شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: پژوهشي

دانشگاه علوم پزشكي ايران، مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري را به زودي راه‌اندازي مي كند.

دكتر سيده فاطمه اسكويي، رييس دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشكي ايران با اعلام اين مطلب به خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران گفت: از سال 1378 به منظور راه اندازي مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري اقداماتي صورت گرفت و در اين راستا هيات موسس مشخص و كار كارشناسي جهت تهيه اساس‌نامه و دستورالعمل مركز تحقيقات آغاز شد تا اينكه اين طرح جهت طي كردن مراحل قانوني به شوراي گسترش دانشگاه علوم پزشكي ايران ارائه شد.

وي با اشاره به اينكه پس از ارسال مدارك و اسناد مورد نياز، اين طرح به دانشگاه و سپس ارسال آن توسط دانشگاه به وزارت بهداشت و نهايتا موافقت اصولي راه اندازي مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري از سوي معاونت تحقيقات و فن آوري وزارت بهداشت به دانشگاه ابلاغ شد، افزود: همزمان از سال 78 كه مراحل قانوني ارائه طرح به مراجع ذي صلاح آغاز شده، جلسات هفتگي هيات موسس مركز تحقيقات در دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشكي نيز تشكيل مي شود تا درباره طرح بحث و گفت‌وگوي كارشناسي انجام شود.

دكتر اسكويي ادامه داد: اكنون مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري در انتظار موافقت اصولي شوراي گسترش دانشگاه علوم پزشكي ايران است تا رسما كار خود را آغاز كند.

وي با اشاره به اينكه آغاز به كار اين مركز تحقيقات نتايج مطلوبي را براي كشور به همراه خواهد داشت، افزود: هدف از تشكيل و راه‌اندازي چنين مركز تحقيقاتي ارائه خدمات مطلوب به مددجويان و ارتقاء خدمات پرستاري و مامائي مبتني بر شواهد و استانداردهاي علمي است.

دكتر اسكويي رسالت و چشم انداز مركز تحقيقات بهداشت باروري مراقبت هاي پرستاري را روشن و مشخص دانسته و تصريح كرد: تحقيق در امر مراقبت‌هاي ويژه ( قلب، سوختگي و دياليز)، بهداشت باروري و انجام تحقيقات مشترك با دانشگاه هاي داخلي و خارجي از مهم ترين برنامه هاي اين مركز خواهد بود.

وي در پايان خاطر نشان كرد: اين مركز تحقيقاتي همچنين تربيت پژوهشگر در حوزه پرستاري و بهداشت باروري را رسالت مهم خود مي داند.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-923334&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 3:34 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 16 اردیبهشت1386

اخبار روز ماما

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با ارسال پيامي به مناسبت روز جهاني ماما، بر توانمندسازي ماماها در جهت ارتقاي كيفيت زندگي مادران تاكيد كرد.


به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،در بخشي از پيام دكتر باقري لنكراني آمده است:« خوشبختانه امروزه در كشور شاهد دستاوردهاي ارزشمندي در زمينه شاخص‌هاي سلامت زنان و كودكان هستيم و آنچه كه براي ارتقاء بيشتر مورد نياز است وجود نظامي مي‌باشد كه از درون خانه و خانواده و از سطح جامعه شروع و زنان را به زنجيره خدمات و مراقبت‌هاي بهداشتي متصل كند.


وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين پيام با تاكيد بر جايگاه ماماها كه به عنوان حلقه مهم ارتباطي و هماهنك كننده بين اعضاي خانواده و اعضاي تيم بهداشتي درماني نقش بسيار مهمي در تامين سلامت زنان ايفا مي‌كنند، افزوده است: ارائه مراقبت‌هاي مامايي با كيفيت بالا و تلاش در بهبود مستمر آن، عامل بالقوه‌اي در كاهش مرگ و مير و ابتلاي مادران خواهد بود كه ماماها با اخذ آموزش‌هاي لازم، قادر به كسب مهارت‌هاي باليني و مديريت به منظور نيل به هدف بهبود مداوم كيفي خدمات براي ترويج مادري ايمن خواهند بود.


به گزارش ايسنا و به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، در بخش ديگري از پيام دكتر لنكراني ابلاغ آيين نامه آموزش مداوم جامعه مامايي، تصويب دوره phD بهداشت باروري، پيگيري براي برگزاري دوره‌هاي كوتاه مدت آموزشي در زمينه مهارت‌هاي نوين مامايي، راه اندازي 9 مركز براي آموزش و ارائه خدمات استاندارد زايمان طبيعي با روش‌هاي كاهش درد و تشكيل هسته آموزشي از اعضاي هيات علمي مامايي براي آموزش روش‌هاي كاهش درد زايمان به مربيان سراسر كشور، از جمله اقداماتي است كه براي توانمندسازي ماماها انجام شده است.»
http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-917890&Lang=P
رييس شوراي عالي سازمان نظام پزشكي كشور با اعلام اين كه هر ساله، 136 ميليون نوزاد در دنيا متولد مي‌شود، بر لزوم تعريف جايگاه ماما در نظام سلامت كشور تاكيد كرد و گفت: متاسفانه هنوز جايگاه اين قشر در نظام سلامت كشور مشخص نشده است.


به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا، دكتر سيادتي، صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز جهاني ماما با ابراز نارضايتي از تعداد زياد زايمان سزارين در كشور و با بيان اينكه سزارين فقط بايد در موارد خاص انجام گيرد، گفت: متاسفانه بسياري از نوزاداني كه با سزارين به دنيا مي‌آيند دچار مشكلات جسمي و به ويژه مشكلات تنفسي مي‌شوند كه اين موضوع ميزان مرگ و مير را در اين نوزادان افزايش داده است.


وي با اعلام اين كه در دنيا سزارين بسيار كم انجام مي‌شود به دستمزد 4 برابري زايمان طبيعي نسبت به سزارين در بسياري از كشورها اشاره كرد و گفت: به كار بردن چنين روش‌هايي مي‌تواند در كشور ما نيز در كاهش سزارين موثر باشد.


رييس شوراي عالي نظام پزشكي با اشاره به مشكلات جامعه مامايي و به ويژه مشكل بيكاري اين قشر در كشور پيشنهاد داد: افزايش جذب ماما به عنوان طرح نزديك برد و كاهش پذيرش در رشته مامايي در دانشگاه‌ها به عنوان دور برد از سوي مسوولان تصميم گيرنده، دنبال شود.


سيادتي با بيان اينكه برخي از فارغ التحصيلان رشته مامايي در طول تحصيل زايمان طبيعي انجام نداده‌اند، از اساتيد و مسئولان دانشگاه‌ها خواست تا در آموزش و ارائه تجربه به دانشجويان توجه بيشتري اعمال كنند.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-917800&Lang=P
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

 

عضو شوراي عالي سازمان نظام پزشكي، با بيان اينكه 60 درصد زايمان‌ها در صورت حضور ماما به طور طبيعي و تنها 20 درصد در صورت وجود متخصص زنان و زايمان به شكل طبيعي انجام مي‌گيرد، گفت: سلامت دو سوم از افراد كشور در ارتباط مستقيم با ماماها است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، دكتر زنده زبان در مراسم بزرگداشت ماما يكي از دلايل افزايش سزارين در كشور را كمرنگ شدن نقش ماما دانست و گفت: بسياري از عمل‌هاي سزارين در كشور بر اساس استاندارد انجام نمي‌گيرد.

وي با اشاره به اين كه از 47 هزار ماما در حدود 14 هزار نفر در بخش‌هاي خصوصي و دولتي مشغول به كار هستند، 3 هزار و 700 نفر نيز در طرح پزشك خانواده به كار گرفته شده‌اند، بيكاري را يكي از اساسي ترين مشكلات اين قشر از جامعه پزشكي عنوان كرد.

عضو شوراي عالي نظام پزشكي با ابراز نارضايتي از شركت نكردن مسئولان وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشكي در مراسم بزرگداشت روز جهاني ماما، اين عمل را نشانه بي توجهي مسوولان به مشكلات ماماها عنوان و اظهار كرد: سال گذشته در حالي كه سعي در طرح و حل مشكلات جامعه مامايي مي‌شد، دفتر مامايي وزارتخانه منحل شد كه اين امر مشكلات بيشتري را براي ماماهاي كشور به وجود آورد.

زنده زبان عمده مشكلات ماماهاي كشور را عدم عقد قرارداد شركت‌هاي بيمه گر، نبود پست‌هاي مديريتي براي آنها، متزلزل بودن جايگاه اين قشر از جامعه، عدم وجود امنيت شغلي و عدم برخورداري از سختي كار عنوان و ابراز كرد: كارايي ماماها در حالي تخمين زده مي‌شود كه امكانات كم و محدوديتهاي بسيار، آنها را در انجام وظيفه با مشكل روبرو مي‌كند.

زنده بان در ادامه با بحران ساز دانستن حذف اداره مامايي از وزارت بهداشت و درمان خواستار ابقاي مديريت مستقل مامايي در وزارتخانه شد.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-917867&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 17:48 |  لینک ثابت   • 

شنبه 15 اردیبهشت1386

خبرگزاري دانشجويان ايران - قزوين سرويس: بهداشت و درمان - عمومي رييس جمعيت مامايي استان قزوين گفت: وزارت بهداشت پاسخ قانع كننده‌اي جهت تعطيل كردن دفتر مامايي اين وزارت خانه ندارد. زهرا مدرسي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان ايسنا گفت: پيگيري مسايل و مشكلات حرفه مامايي مهمترين وظيفه دفتر مامايي وزارت بهداشت بود. وي گفت: تشكيل اداره سلامت، مادر و كودك و تنظيم خانواده موجب از هم گسيختگي جامعه مامايي شده است و ديگر پاسخگوي واحدي جهت مسايل مامايي وجود ندارد. مدرسي نبود قانون سختي كار در خصوص ماماها، عدم عقد قرارداد سازمان‌هاي بيمه گر با كارشناسان مامايي و عدم ارائه تعرفه‌هاي واقعي در مركز خدمت را از جمله مشكلات جامعه مامايي بيان كرد. وي با بيان انتخاب استان قزوين به عنوان نخستين پايلوت كشوري در ارائه مشاوره قبل از ازدواج توسط مراكز خصوصي گفت: اين طرح در حال حاضر در مرحله اجرا مي‌باشد و نخستين كارگاه آن برگزار شده است. اين كارشناس مامايي حذف دوره كارداني و تخصيص پست‌هاي سازماني به ماماها را از جمله برنامه‌هاي مناسب اين دوره از وزارت بهداشت عنوان و درادامه ابراز اميدواري كرد كه هرچه سريعتر به مرحله اجرايي درآيند. در پايان مدرسي گفت: علي رغم ساير كشورها، روز جهاني ماما در ايران تنها فرصت بررسي مشكلات اين قشر است. http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-916954&Lang=P
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:23 |  لینک ثابت   • 

شنبه 15 اردیبهشت1386

در پيام رييس كل سازمان نظام پزشكي به مناسبت روز جهاني ماما تاكيد شد:

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


رييس كل سازمان نظام پزشكي كشور طي پيامي در آستانه 15 ارديبهشت ماه روز جهاني ماما با بيان اين‌ كه «سلامت» حاصل تعامل، همكاري و فداكاري همه اعضاي خانواده پزشكي و هديه آنها به هم نوعان است، گفت: در اين فعاليت گروهي، ‌جامعه مامايي نقش محوري در تامين سلامت بانوان و كودكان بر عهده دارند؛ حاميان اصلي زنان و خانواده‌ها به شمار مي‌آيند، ‌مي‌توانند به تمام زنان صرف نظر از موقعيت مكاني و وضعيت فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي ارايه خدمت كنند و با تضمين سلامت مادران و كودكان در دوران زايمان، حيات، نشاط و طراوت را در جامعه بدمند.


به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در بخش ديگري از اين پيام آمده است:« روز جهاني ماما،‌ فرصت مناسبي است براي جلب توجه هرچه بيشتر مردم و مسوولان نسبت به جايگاه و اهميت حرفه مامايي در تامين سلامت جامعه، تجليل از خدمات ارزنده جامعه مامايي، توجه به ديدگاه‌ها و انتظارات و تبيين جايگاه ايشان در نظام سلامت و بسترسازي براي تحقق هدف دسترسي همه زنان به خدمات مامايي در سنين باروري و ارايه خدمات مامايي در نزديك ترين موقعيت نسبت به محل سكونت زنان نيازمند، به ويژه آن كه همچنان عدم دسترسي نيمي از زنان در سراسر جهان به مراقبت‌هاي مامايي در زمان زايمان، سلامت مادران و كودكان را به طور جدي تهديد مي‌كند.»


در ادامه اين پيام با اشاره به اين كه جامعه مامايي ايران حدود چهل و پنج هزار نفر از اعضاي خانواده پزشكي كشور را در بردارد آمده است: «جامعه مامايي كشور دانش و مهارت حرفه‌اي را به زيور ايثار، اخلاص و معنويت آراسته و توفيقات چشمگيري در زمينه تامين سلامت مادر و كودك و تنظيم خانواده در كارنامه خود ثبت كرده‌اند كه مايه مباهات و مورد ستايش هم ميهنان به ويژه اعضاي محترم جامعه پزشكي است.


سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران از حضور پرفروغ همكاران ماما در جمع اعضاي خويش ابراز مسرت و خشنودي و از خدمات ارزنده اين عزيزان تجليل و قدرداني مي‌كند.


عزم و اراده سازمان نظام پزشكي براي اصلاحات در نظام سلامت متكي بر سرمايه عظيم مشاركت فراگير و اقتدارآفرين جامعه پزشكي با محوريت راهبرد اصلاح سياست‌هاي نيروي انساني در نظام سلامت،‌بهره گيري از ديدگاه‌هاي كارشناسي و توجه به خواسته‌هاي منطقي و انتظارات طبيعي جامعه پزشكي است. در اين مسير همراهي و همگامي همه گروه ها از جمله تمامي همكاران ماما، به ويژه منتخبان اين گروه در اركان مختلف سازمان نظام پزشكي و نيز انجمن‌ها و محافل علمي و صنفي مامايي براي سامان يافتن نظام سلامت متناسب با شايستگي‌هاي بي پايان همكاران ضرورتي انكارناپذير است.»


صدر درپايان اين پيام ابراز اميدواري كرده كه همگرايي و انسجام گروه‌هاي مختلف جامعه پزشكي و همنوايي ايشان در مسير رفع مشكلات نظام سلامت، چشم انداز اميدبخشي از توسعه پزشكي و سلامت را در ايران اسلامي به تصوير بكشد.


http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-916872&Lang=P

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:15 |  لینک ثابت   • 

شنبه 23 دی1385

نيم قرن از آموزش هاي دوران بارداري در دنيا مي گذرد ما در اين زمينه دير اقدام کرده ايم

به گفته دبير انجمن مامايي ايران، علي رغم آنکه نيم قرن از ارائه آموزش هاي دوران بارداري به مادران باردار در دنيا مي گذرد و نتايج نيز نشان داده اين آموزش ها در کاهش صدمات جسمي، رواني و مرگ و مير مادران و نوزادان موثر است اما در کشور ما دراين زمينه اقدامات موثري انجام نشده است.

«ناهيد خداکرمي» دبير انجمن مامايي ايران ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، گفت: پس از رايزني هاي بسيار متخصصان و کارشناسان مامايي عضو انجمن مامايي ايران و اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها ،وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي پروتکلي را تهيه کرد تا در راستاي افزايش آگاهي زنان در رابطه با مراقبت هاي دوران بارد اري برنامه هايي را به اجرا برساند.
وي با اشاره به اينکه در حالي که بيش از نيم قرن از آموزش هاي دوران بارداري در دنيا مي گذرد، اقدامات در اين زمينه در کشور دير شروع شده است، تصريح کرد: به اين ترتيب پيگيري سريع مسئولين بهداشتي کشور مبني بر ارائه آموزش هاي دوران بارداري به عموم زنان و اجراي سريع برنامه هاي پيش بيني شده در اين زمينه امري ضروري است.
خداکرمي به آموزش هاي استانداردي که توسط سازمان بهداشت جهاني براي زنان تعيين شده اشاره کرد و گفت: اين آموزش ها بايد ضمن آشنا کردن زنان با مفاهيم کلي بهداشت باروري و بارداري، مادران را با تغذيه صحيح، تغذيه با شيرمادر، چگونگي مراقبت از خود و نوزاد در دوران بارداري و پس از زايمان و نحوه استفاده از داروهاي کم عارضه آشنا کند.
وي در ادامه اظهار داشت: همچنين اين برنامه ها بايد خانواده ها را نيز با راه هاي آرام سازي و نيازهاي مادران باردار آشنا کند.
دبير انجمن مامايي اير ان در پايان خاطر نشان کرد: مطالعات و تجربه کشورهاي پيشگام در اين زمينه نشان داده است؛ توجه به سلامت مادران و نوزادان در دوران بارداري بسيار مقرون به صرفه است چرا که از اقدامات وهزينه هاي درماني ناشي از زايمان که به جامعه و خانواده ها تحميل مي شود مي کاهد

http://medisna.ir/viewNewsDetail.asp?id=5097

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:26 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 5 شهریور1385

جهان اكنون به ماما بيش از هر زمان ديگرى نياز دارد

 


مشخص نبودن جايگاه صحيح حرفه مامايى در جامعه، سلامت زنان، دختران و نوزادان را با مخاطراتى روبه رو كرده است؛ مخاطراتى كه قابل اغماض نبوده و كنفدراسيون بين المللى ماما را بر آن داشته تا در روز جهانى ماما در ۱۵ ارديبهشت (مقارن با ۵ ماه مه) شعار زير را مدنظر قرار دهد. «جهان اكنون به ماما بيشتر از هر زمان ديگرى نياز دارد.» مامايى رشته اى است كه در ايران نيز قدمتى كهن دارد و شروع فعاليت هاى آكادميك آن به سال ۱۳۰۸ برمى گردد؛ رشته اى كه در طول زمان به جاى پيشرفت با مشكلات زيادى روبه رو بوده است و به رغم كهولت سن هنوز نتوانسته دانشكده مستقلى به نام مامايى داشته باشد. از جمله مشكلات اين حرفه معضلات آموزشى دانشجويان و مربيان مامايى است. سيده طاهره ميرمولايى نايب رئيس جمعيت مامايى ايران در رابطه با مشكلات آموزشى اين رشته اظهار كرد: «عدم استفاده ماماها در امور رياست يا معاونت آموزشى دانشكده هاى موجود (در بسيارى از موارد) باعث شده است كه اين رشته از ارتقاى علمى لازم برخوردار نبوده و قدرت اجرايى لازم را در امور مرتبط به مامايى نداشته باشد. «بنا بر اظهارات وى اين عدم استقلال حرفه اى حتى آموزش هاى بالينى دانشجويان را نيز تحت الشعاع قرار داده است. از آنجايى كه مربيان مامايى جايگاهى در بخش هاى بالينى ندارند و در بخش هاى مربوط مسئوليتى به آنها واگذار نمى شود اين مسئله خود به خود منجر به افت كيفيت آموزشى دانشجويان شده است و اين در حالى است كه در زايشگاه هاى آموزشى سراسر دنيا ماماها از قدرت اجرايى بالايى برخوردارند. آنها ضمن اين كه به پذيرش بيماران مى پردازند مسئوليت زايمان و آموزش دانشجوها را نيز به عهده دارند. اما در بيمارستان هاى آموزشى ايران به رغم اين كه انجام زايمان طبيعى جزء شرح وظايف ماما است، ماماها اجازه زايمان ندارند. نايب رئيس جمعيت مامايى معتقد است مشكلات موجود بر باد رفتن هزينه و نارضايتى شغلى اين افراد را به همراه داشته است. با وجود چنين مشكلاتى هنوز ماماهاى كشور خواهان ادامه تحصيل هستند اما زمينه ادامه تحصيل در مقطع دكترا براى رشته مامايى فراهم نيست و برخلاف ساير رشته هاى پزشكى در مقطع كارشناسى ارشد متوقف شده است. در تشريح اين مسئله ميرمولايى اظهار كرد: «به رغم تلاش هاى ۱۰ ساله اى كه براى تصويب دوره دكترا انجام شده است هنوز اين مقطع راه اندازى نشده است، اگرچه دكتراى بهداشت بارورى جهت ادامه تحصيل ماماها به تصويب رسيده است اما تاكنون مجوزى از سوى وزارت بهداشت براى دانشكده هاى متقاضى (تهران، شهيد بهشتى، اصفهان و اهواز) صادر نشده است.» معصومه شاه محمدى كارشناس مسئول امور مامايى وزارت بهداشت ضمن تأكيد بر تطابق بر ابعاد آموزشى ماماها با نياز جامعه مى افزايد: «از آنجا كه همگام بودن با تحولات علمى روز از ضرورت هاى هر جامعه اى است ما اميدواريم در كشور ما نيز نگرش هاى جديد مباحث مامايى دنيا مورد توجه قرار گيرد تا از تازه هاى اين رشته عقب نمانيم.»
• افزايش زمينه اشتغال
در سال هاى گذشته جذب بى رويه دانشجويان مامايى و همچنين تربيت افرادى كه به نوعى در خدمات مامايى اشتغال دارند (نظير كاردانان بهداشت خانواده) و عدم تناسب مراكز بهداشتى با اين ازدحام باعث شده است تا امروز از ۴۷ هزار ماماى فارغ التحصيل تنها ۱۳ هزار ماما جذب كار شوند كه از اين تعداد ده هزار نفر در بخش هاى دولتى مشغول به كار هستند. ميرمولايى در اين زمينه مى گويد: «در سراسر دنيا ماماها علاوه بر فعاليت در حيطه شرح وظايف خود گام را فراتر نهاده در قالب فعاليت هاى مشاوره اى طيف وسيعى از خدمات بهداشت بارورى را نيز انجام مى دهند، در حالى كه در ايران ماما اجازه ندارد حتى كارى را كه جزء وظايف تعريف شده اش است، انجام دهد.» وى در ادامه تصريح كرد: «پيشنهاد جامعه مامايى گسترش خدمات جديد بهداشت بارورى در كشور است تا در كنار ارتقاى كيفيت خدمات به مردم، زمينه اشتغال براى ماماهاى فارغ التحصيل فراهم شود. «بنا بر اظهارات وى در راستاى اشتغال زايى راه اندازى مراكز زايمانى از ديگر پيشنهادات مطرح شده است، مراكزى كه تحت پوشش بيمارستان بوده و به طور كامل توسط ماماها اداره مى شوند و محيط آن  طورى طراحى شده است كه خانواده زائو مى توانند كنار زائو حضور داشته باشند. مراكزى كه ضمن اشتغال زايى، محيط خوشايندى را براى زائو فراهم كنند كه متأسفانه اين پيشنهاد هم توسط مسئولين پذيرفته نشد. در راستاى كاهش بيكارى ماماها، شاه محمدى اعلام داشت: «از سال ۸۵ قرار بر اين شده است كه دانشگاه ها در مقطع كاردانى، ماما جذب نكنند، ضمن اين كه امسال همچون سال هاى قبل در دانشگاه هاى دولتى حداكثر بيست دانشجوى كارشناسى جذب مى شوند.»
• تعرفه ها
در ادامه شاه محمدى ضمن اشاره به عدم دريافت تعرفه مامايى در بخش دولتى تصريح كرد: «به رغم اين كه ماماها طيف متنوعى از خدمات را در بخش هاى دولتى ارائه مى دهند تعرفه اى در ازاى اين خدمات دريافت نمى كنند.» سپس در ادامه افزود: «از سال ۱۳۸۲ قرار شد كه به ازاى هر زايمانى كه ماما و پزشك به طور مشترك انجام مى دهند ده درصد حق الزحمه پزشك به ماما اختصاص داده شود، اين مسئله كه منجر به ترويج زايمان طبيعى مى شود متاسفانه در بيش از ۵۰ درصد بيمارستان هاى كشور اجرا نمى شود و انگيزه كارى را از ماماها سلب كرده است.» در ادامه شاه محمدى ضمن اشاره به بيمه مسئوليت حرفه اى اظهار داشت: «با توجه به اين كه در ارتكاب خطاى پزشكى هزينه سنگينى بر فرد مرتكب شده تحميل مى شود اميدواريم در بخش هاى مختلف خصوصاً در بخش دولتى بيمه مسئوليت حرفه اى با حمايت مراكز درمانى فراهم شود.»
• بازنشستگى
به رغم اين كه اداره بهداشت محيط حرفه اى وزارت بهداشت مامايى را از مشاغل سخت و زيان آور معرفى كرده است هنوز سازمان مديريت و برنامه ريزى در اين راستا اقدامى نكرده است و در حال حاضر ماماها با سى سال سابقه كار بازنشسته مى شوند. در حالى كه جامعه مامايى خواستار پنج سال بخشودگى در بازنشستگى است، تقاضايى كه اگر پذيرفته شود ضمن رفاه حال ماماها اشتغال زايى را نيز به دنبال خواهد داشت.
•حذف اداره مامايى
در سال هاى اخير اداره مامايى در وزارت بهداشت حذف شد. اين حذف اعتراضات زيادى را دربرداشت، چرا كه جامعه مامايى معتقدند فقدان اداره مامايى در سطح وزارت بهداشت مى تواند مشكلاتى را براى اين گروه كثير در زمينه سياستگزارى و برنامه ريزى ايجاد كند. در حال حاضر سازمان هاى بيمه گر خدمات مامايى (از جمله: حق ويزيت، سونوگرافى در باردارى، تنظيم خانواده) را تحت پوشش قرار نمى دهند. سابقاً  سازمان هاى بيمه گر متقاضى انجام فعاليت  ماماها در قالب يك سازمان قانونى بودند تا دسترسى آسان تر به آنها داشته باشند. با وجود چنين شرطى از سال ۱۳۷۴ كه ماماها به عنوان اعضاى رسمى سازمان نظام پزشكى درآمدند هنوز اين سازمان ها از عقد قرارداد با اين قشر دريغ مى كند.
•••
از آنجا كه خدمات مامايى ارتباط مستقيمى با سلامت زنان، دختران و نوزادان دارد اميدواريم در ايران از تخصص  ماماها در جهت ارتقاى كيفيت سلامت كشور استفاده بيشترى شود.
http://www.sharghnewspaper.com/850224/html/ppez.htm#s411501

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 18:57 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 22 خرداد1385

نامه اعضاي مامايي شوراي عالي نظام پزشكي به وزير بهداشت سرويس: بهداشت و درمان -
 
 
 
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي


اعضاي مامايي شوراي عالي نظام پزشكي كشور در نامه‌اي به دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي خواستار رفع مشكلات جامعه مامايي شدند.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران،‌ در اين نامه آمده است: حرفه مامايي قدمتي به وسعت طول تاريخ بشريت دارد و تحصيلات آكادميك آن در ايران به حدود هشتاد سال قبل بر مي‌گردد. اما متاسفانه با اين قدمت و خدمات كليدي و انكارناپذير ماماها، از سوي مسوولان مورد بي توجهي قرار گرفته و آن چنان كه شايسته است يكبار و فقط يكبار به مسايل و خواسته‌هاي به حق آنان توجه ننموده‌اند، در كشور ما كه توقع آن مي‌رود زنان جايگاه ويژه داشته باشند و مسايل و مشكلات آنان در اولويت قرار داشته باشد، اما براستي اينگونه نيست و حقوق ماماها ناديده و بعضا پايمال مي‌شود.

مگر مسؤوليت امانتي از سوي خدا نيست امانتي كه محدوديت دارد و گذراست ولي در زمان تصدي آن و با حداكثر استفاده از آن مي‌توان معدل كارنامه خود را در نزد خدا، وجدان و مردم افزايش داد و دعاي خير خيل عظيمي را همراه داشت.

در ادامه تصريح شده است: شايد بيش از نيمي مسئولين فرزند مادراني باشند كه به كمك يك ماما زايمان نموده‌اند و حس قدرداني از زحمات آن ماما در حساس ترين لحظات زندگيشان كه بعد از خدا ياور ديگري نداشته‌اند تا سالها و بعضا تا آخر عمر با آنان همراه بوده است، پس چرا زماني كه مي‌توانيم براي رضا خدا و بندگانش قدمي برداريم و منشا اثر خير باشيم توجه نمي‌كنيم؟

جناب آقاي وزير، امسال در روز ماما بيش از 40 هزار ماماي كشور منتظر تبريك جنابعالي به آنان بودند تا شما بگوييد مشكلات آنان را مي‌دانيد و در راه رفع مي‌كوشيد. منتظر بودند تا شما بگوييد در دوره تصدي وزارت شما گوشه‌اي از مشكلات آنان حل خواهد شد تا شما بگوييد...

ولي متاسفانه هيچيك از اينها نشد آيا واقعا اختصاص 30 دقيقه وقت در طول يك سال به بيش از 40 هزار از اعضا از جامعه پزشكي كشور و وزارت متبوع توقع زيادي است؟ يا 40 هزار نفر جمعيتي است كه ارزش صرف وقت و هزينه را ندارد؟

آيا ما فقط در مقابل بهداشت و درمان كشور مسئوليم و در مقابل پرسنل ارائه دهنده آن خدمت مسئوليتي نداريم؟ اگر بپذيريم كه اين دو لازم و ملزوم يكديگرند، آن وقت مي‌توانيم صحيح تصميم‌گيري و منصفانه قضاوت كنيم.

جناب آقاي وزير رشته مامايي يك رشته تازه تاسيس نيست كه آينده و وضعيت آن مبهم باشد. مسلما با اتخاذ تدابير لازم و حمايت از آن مي‌توان قدم‌هاي موثري را در راه ارتقا سلامت و بهداشت مادران و كودكان برداشت.

در بسياري از كشورهاي پيشرفته دنيا كه آمار مرگ و مير پايين و ميزان سلامت مادران و كودك در حد بالايي قرار دارد، اولين خط درماني ماماها هستند و دولت و مسئولين ذيربط حامي و مشوق آنانند و ارتقا سطحي علمي ماماها در اولويت قرار داشته و حقوق واقعي آنان رعايت و اجرا مي‌شود.

بياييد به خاطر هزينه‌هاي بسياري كه صرف تعليم و تربيت ماماها شده به خاطر اثبات تساوي حقوق تمامي اعضا جامعه پزشكي و تابعين وزارت بهداشت از ديدگاه مسوولين بي طرف كمي واقع بينانه تر مسايل را بررسي كنيم.

در روز ماما مي‌خواستيم حضور شما را در جمع ماماهاي كشور داشته باشيم، همه منتظر ورود آقاي وزير بودند كه درد دل‌هاي خود را بگويند اما نشد!! و قطعنامه پاياني همايش ماند و سوال‌هاي بي جواب!

در ادامه اين نامه موارد قطعنامه اعلام شده است كه شامل


1 – احيا و ارتقاي جايگاه واقعي ماما در جامعه پزشكي كشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اصلاح ساختار و تاسيس مديريت مستقل مامايي در سطح وزارت.

2 – استفاده از نظرات كارشناسي گروه مامايي جهت حل معضلات صنفي و حرفه‌اي ايشان در سطح وزارت متبوع و جلوگيري از اعمال نظرات غير كارشناسي و دخالت نارواي رشته‌هاي ديگر

3 – ترويج زايمان‌هاي طبيعي و توجه به نقش كليدي ماما در اين زمينه و پرداخت كارانه واقعي به آنان و ثبت نام ماماي عامل زايمان در پرونده‌هاي مربوطه.

4 – ايجاد پست‌هاي مديريتي براي ماماها به خصوص دربيمارستان هاي تخصصي زنان و ستاد وزارت بهداشت

5- برنامه ريزي به منظور توسعه خدمات مامايي در كشور با توجه به نيازهاي روز افزون جامعه زنان به اين خدمات

6- اعمال حق 5 سال بخشودگي سختي كار در خصوص كليه همكاران ماما، ضمن تاكيد مجدد بر اين بند مصرانه از مسئولين مي‌خواهيم پاسخ دهند كه كدام يك از رشته‌هايي كه سالهاست از اين امتياز استفاده مي‌كنند، استرس، سختي كار، آلودگي‌هاي صوتي، ميكروبي، انواع بيماريهاي واگير و مسئوليت جان دو انسان را بيش از ماماها دارند؟

7- اتخاذ راهكارهاي لازم جهت افزايش رديف‌هاي استخدام با توجه به معضلات بيش از 25000 ماماي بيكار و تخصيص حداقل 25 درصد از 6000 سهميه استخدامي ساليانه وزارت بهداشت به ماماها و مشخص نمودن سهميه خاص با توجه به نياز براي هر يك از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور.

8 – لزوم عقد قرارداد سازمان‌هاي بيمه‌گر با ماماها

9 – لزوم به كارگيري ماماهاي بخش خصوصي در طرح ارجاع و حضور يك ماما در كنار يك پزشك و رعايت عدالت در نظام پرداخت.

10- تخصيص وام با كارمزد پايين و بازپرداخت طولاني و تسهيلات خاص و حضور يك ماما در كنار يك پزشك و رعايت عدالت در نظام پرداخت.

11 – اجراي كامل شرح وظايف مامايي مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي توسط سازمان‌هاي بيمه گر و بازنگري كامل آن هر سه سال يكبار

12- اجراي قانون آموزش مداوم مطابق با استانداردهاي جهاني براي تقويت علمي ماماها

13- پايش رشد كودك و آموزش تغذيه با شير مادر در بيمارستان‌هاي دوستدار كودك همچون گذشته منحصرا با ماماها اختصاص يابد و از دخالت رشته‌هاي ديگر در اين رابطه جدا جلوگيري گردد.

14 – پذيرش دانشجوي مامايي متناسب با نياز جامعه

15- افزايش سهميه و گرايش‌ها در مقاطع كارشناسي ارشد و phd مامايي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور

16 – افزايش حقوق و ساير مزايا به گروه‌هاي مختلف مامايي متناسب با ساير رشته‌ها

17 – تاكيد مجدد بر بند يك قطعنامه مبني بر احيا و ارتقا جايگاه ماما در جامعه پزشكي كشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اصلاح ساختار و تاسيس مديريت مستقل مامايي در سطح وزارت

اhttp://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-732822&Lang=P

 
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:32 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 11 خرداد1385

اتاق زايمان با يك گفت و گو آرام مي شود

 

 
عنوان مقاله :اتاق زايمان با يك گفت و گو آرام مي شود 
منبع مقاله :

test1True
◄گفت و گو با شعله فراهاني 
 


امروز بيش از هر زماني جهان به « ماما » نياز دارد . اين شعر روز جهاني ماماست .

وقتي صداي نوزاد در اتاق پرهياهوي زايمان مي پيچد تمام هوش و حواس يك ماما به اين است كه سلامت كودك را حفظ كند . ماما ، يعني همان كه در تمام لحظات درد و رنج همدم مادر است . در لحظات درد آرامش مي دهد و در لحظات بي درد آموزش . ماما ياد گرفته است كه به مادر بگويد چطور راه برود ، چطور نفس بكشد ، چطور « تن آرامي » داشته باشد تا اين منحصر به فردترين تجربه را به تجربه اي شيرين تبديل كند . شيرين ترين تجربه اي كه از ابتداي خلقت تاكنون همراه زنان بوده است .

« شعله فراهاني » وقتي با مادران در آخرين لحظات پيش از تولد فرزندشان صحبت مي كرد تمام شادي دنيا را در چهره اش به مادر منتقل مي كرد . او به مادران مي گفت : مي داني سال ديگر در اين لحظه چه كار خواهي كرد ؟ و آنها را به ياد شيرين خنده هاي اين موجود خدايي و كيك شيرين تولدش مي انداخت ، تا سمفوني جيغ اتاقهاي زايمان آرام بگيرد و هيچگاه يك مادر تحقير نشود ، وحشت نكند چون او مادر است ، انسان است ، بزرگ است و بايد بزرگمنشي را به نسل بعد از خود ياد بدهد .

مصاحبه اي كه مي خوانيد هر چند نمي تواند زبان گويايي براي بيان لحظات پردرد ، اضطراب ، هيجان و خستگي بين مادر ، نوزاد و ماما باشد اما بازگوكننده تلاشي براي تهيه پايان نامه اي است كه نقش فرد به فرد ماما و مادر را بيان كند .

شعله فراهاني با 145 مادر با همين روش آزموني را تجربه كرده است كه به تولد نوزاداني با علايم سلامت بالاتر منجر شده و طول مدت زايمان را كوتاه كرده است . او آنچه را با اين مادران آزموده تا پيش از او آزموده نشده بود .

او مي گويد : شما بايد ديدي وسيع نسبت به مامايي در ايران و جهان پيدا كنيد . مشكل مامايي در كشور ما اين است كه جايگاه آن مشخص نيست . در حالي كه در دنيا براي روز جهاني ماما جشن مي گيرند . اينقدر مامايي برايشان اهميت دارد ولي ما چي ؟

* چرا شما فكر مي كنيد ماما در ايران جايگاه مشخص ندارد ؛ در حالي كه من در منطقه محروم كشورمان شاهد بودم در حالي كه در روستاهاي كوهستاني پزشك ايراني نبود ، ماماها كاملاً حضور داشتند . جراحي مي كردند ، به وضعيت اورژانسي مادران رسيدگي مي كردند ، زايمان ها را مديريت مي كردند و ...

( اين مربوط به قبل از طرح خودگرداني بيمارستان ها بود )

- درست است . اين را بايد شما بگوييد . ماماهاي ما آنقدر تحت فشارند كه آنطور كه خوانده اند ، در كتابها نوشته و مي دانند نمي توانند به مادران رسيدگي كنند .

مي دانيد كه ماماها هم مثل بقيه كادر درماني امين مردم هستند . در دنيا افرادي را براي كاردرماني انتخاب مي كنند كه امين مردم باشند ، مردم ايشان را محرم خود مي دانند ، پس از نظر رفتار و كردار و منش اين انسانها بايد ويژگيهاي خاصي را دارا باشند . در حالي كه ماما در كشور ما از صبح تا غروب در يك اتاق زايمان ، پنج نفر را كنترل مي كند و از چند زائو مراقبت مي كند و در برخي از مواقع سرتاپايش غرق در خون مي شود بدون اينكه حتي يك عينك محافظت كننده داشته باشد و يا حمام كه دوش بگيرد .

تمام لحظات كار در اتاق زايمان پر از هيجان و اضطراب است و ماما به شدت تحت فشار جسمي و روحي قرار مي گيرد .

در مراكز درماني بايد ماما فرصت زيادي داشته باشد و حداقل يك ساعت بتواند با مادران صحبت كند . تاريخچه زندگي آنها را ياد بگيرد ، شرايط جسمي ، رفتاري ، رواني و فكري او را بداند و از طرفي رابطه او با همسرش را بپرسد و به مادر آگاهيهاي لازم را بدهد تا او ، خود درباره آمادگيش براي مادري انتخاب كند ، در حالي كه در شرح وظايف اين ماما چنين فرصتي اصلاً لحاظ نشده است .

* ماما براي خانواده ها چه كارهايي بايد انجام دهد ؟

- اصلاً اينطور مي توانيم شروع كنيم . درباره فلسفه مامايي و تفاوت آن با تخصص زنان در پزشكي .

در بعضي نقاط اين دو ، كاملاً مجزا هستند و بعضي جاها اشتراكاتي دارند . در دنيا اعتقادي كه وجود دارد اين است كه پزشك زنان از نظر بيماري شناسي به زن و جنين نگاه مي كند ، در حالي كه بارداري بيماري نيست .

الآن جنينها را در دنيا درمان مي كنند . درباره فشار خون بارداري و تمام بيماريهايي كه توأم با بارداري ايجاد مي شود پزشك متخصص زنان فعاليت مي كند .

همينطور متخصص زنان ، زنان سالمي كه بايد از نظر بيماري و سلامت بررسي شوند را غربال مي كند .

مامايي فلسفه و اساسش در دنيا اينطور است : زايمان و بارداري را پديده اي طبيعي مي دانند كه اگر از حالت طبيعي خارج شد به متخصص ارجاع مي دهند . ولي هر خانم باردار تعداد ترسها ، احتياجات و سؤالاتي دارد كه همراه بارداريش ايجاد مي شود ولي ربطي به بيماري ندارد .

ماما درباره اينكه يك بچه جديد مي خواهد وارد زندگي شود زن را آماده مي كند . به او مادر شدن را ياد مي دهد و زن را از همه نظر آماده اين واقعه عظيم زندگيش مي كند . اين در دوران بارداري و در طي 9 ماه مشاوره مادر و ماما صورت مي گيرد . ايده آل اين است كه يك ماما از ابتداي بارداري از زمان تولد نوزاد همراه بيمار باشد . يعني هر مادر باردار بايد يك ماما براي خودش داشته باشد ؛ ولي در ايران در درمانگاه فقط ماما قد ، وزن فشار خون ، رشد جنين و ... را كنترل مي كند . البته به تازگي حركتهايي دارد صورت مي گيرد .

* اين مشاوره چه فرايندي دارد ؟

- به صورت واحد تئوري خيلي سال است كه در دانشگاههاي ما آموزش داده مي شود . ولي هم مردم و هم مسؤولين براي اين مشاوره وقت و ارزشي نمي گذارند . هنوز مشاوره مامايي در مملكت ما جا نيفتاده .

* چطور بايد جا بيفتد ؟

- خانم جواني كه تازه ازدواج كرده در يك فرصت خوب و نسبتاً وسيع بايد با ماماي مسوول تنظيم خانواده صحبت كند . او شرح حال بگيرد و از نظر ارتباط با همسر ، روش هاي جلوگيري از بارداري و شرايط بارداري به اين خانم جوان آگاهيهاي لازم را بدهد . ماما به اندازه اي بايد آگاهي خود را بالا ببرد كه او خودش تصميم بگيرد ؛ در حالي كه در ايران فقط براي فرد تصميم مي گيرند . از اين روش پيشگيري استفاده كن ...

مامايي كه هم بايد پرونده بنويسد ، هم صحبت كند و هم كارهاي ديگري برعهده اش قرار مي گيرد خوب فرصت اين مشاوره را ندارد .

ماما نبايد كاري كند كه آمار بيماران پايين بيايد ، مؤاخذه مي شود ؟ و اين در صورتي است كه تعداد ماماها كم است و ماما بايد در عين حال به همه كارهايي برسد كه بيشتر شبيه منشي گري است .

* خانمهاي ما از نظر فرهنگي سزارين را بيشتر انتخاب مي كنند .

- دقيقاً همينطور است . چرا زن اروپايي كه براي اندام ، زيبايي و مسائل زناشويي خودش خيلي اهميت قائل است زايمان طبيعي را انتخاب مي كند . اگر زايمان طبيعي به زيبايي و سلامت زن آسيب وارد مي كرد ، هيچوقت اين انتخاب صورت نمي گرفت .

ببينيد اداره زايمانها در كشورهاي اروپايي به گونه اي شده است كه زايمان يك تجربه خوشايند است و مادر آن را انتخاب مي كند .

انتخاب زن ايراني به ترس او برمي گردد و اين هم به اداره زايمان در بيمارستانها مربوط مي شود .

من از زنان مي پرسيدم شما كه اصرار داري سزارين شوي مي داني خودت چطور به دنيا آمده اي ؟ از زن 15 تا 40 ساله همه مي گفتند با زايمان طبيعي . حالا چه تغييري ايجاد شده كه زن ايراني سزارين را انتخاب مي كند .

* خوب ، چون 40 سال پيش سزارين را بيماري مي دانستند ؟

- دقيقاً ؛ خوب حالا چرا خوب مي دانند ؟

من به عنوان كارشناس ارشد مامايي حاضرم اين خدمت را به جامعه انجام دهم كه ببينيم سزارين در چند درصد افراد عارضه ايجاد مي كند . اگر در 10 نفر هم عارضه اي ايجاد شود زياد است .

ما بايد فكر كنيم آيا خدا ، خلقت و آفرينش اين جنيني كه به اين زيبايي و كاملي ايجاد كرده ، مي گويد من ديگر اين آفريده را نمي توانم بيرون بياورم ؟ مگر مي شود ؟ پس اين همه انسان از اول تاريخ چگونه به دنيا آمدند .

* چطور اين اتفاق مي افتد ؟

- مادران ما همه زايمان طبيعي را انتخاب كرده اند . چون زن با تجربه اي كنارشان بود كه به آنها آموزش مي داد . افراد خانواده در كنار آنها بودند و آنها حامي داشتند و از سويي حريم شخصي شان حفظ مي شد . هيچ مردي در اتاق آنها وارد نمي شد . در حالي كه زن ما ، در اتاق زايمان تنها و بي حمايت است و افراد زيادي از جمله دانشجويان ( در بيمارستانهاي آموزشي ) حريم شخصي آنها را از بين مي برند .

* دوستان من دربيمارستانهايي زايمان كرده اند كه يكي از آنها سه روز درد را تحمل كرد چون مي خواست زايمان طبيعي كند و ديگري در حالي كه از شدت درد از حال رفته بود ، دو مرد را ديد كه وارد ليبر ( اتاق زايمان ) شدند تا او را با برانكارد به اتاق عمل ببرند و يكباره اين زن از حال رفته به او شوك وارد شد .

- دقيقاً همينطور است . امروزه در مامايي نوين اين عقيده وجود دارد كه در بسياري از موارد نبايد زن محدود به بستر شود اساساً وضعيت خوابيده به پشت براي جنين خطرناك است . ولي ما شاهديم كه در اكثر مراكز زايمان هنگام زايمان يك سرم به زن وصل مي كنند و او را مي خوابانند . نبايد به طور معمول به زن سرم فشار وصل كنند و به زور بخواهند بچه را بيرون بياورند . پس روند طبيعي زايمان چه مي شود ؟

در كتب علمي آمده است ايجاد محدوديت در بستر هنگام زايمان براي همه غلط است . خانمي كه براي زايمان آمده نبايد « محدوديت در بستر » داشته باشد . در اتاق زايمانهاي ما براي همه زنها محدوديت در بستر و يك سرم تجويز مي شود . در صورتي كه روش علميش اين است كه زن راه برود با حمايت ماما يا همراهش به طور متناوب تغيير وضعيت بدهد . حركات چرخشي لرزش لگن به او بدهند ، روشهاي تن آرامي را به او آموزش دهند و حتي رقصهايي براي آمادگي و سهولت زايمان وجود دارد . زن از هر نظر راحت است و حرفه مامايي يك ديد طبيعي نسبت به زايمان دارد . در كشورهاي اروپايي ماماها مسؤول اداره زايمان هستند و اين كارها را انجام مي دهد . ولي اكنون در كشور ما ، ماما زيردست متخصص شده است و فقط نقش كمك كننده به همكار خود را دارد . اين است كه آمار سزارين اينقدر بالا رفته .

* چه كار بايد كرد ؟

- بايد آگاهي را بالا برد . آمادگي قبل از زايمان و روشهاي اداره زايمان اصلاح شود . سرم فشاري كه در دست مادر است ، به او بگوييم اين چه ماده اي است و چكار مي كند و چه اثري دارد . بگوييم الآن در جسم و روح تو چه اتفاقي مي افتد ؟ و لحظه به لحظه را برايش تشريح كنيم تا با اين آگاهي آرامش پيدا كند . نحوه خروج جنين ، علت دردهاي زايمان و همه چيز به زبان ساده توضيح داده شود . خوب زني كه آگاهي ندارد از شدت ترس به رزيدنت خود لگد مي زند و يا به او توهين مي كند . اين را خودم شاهد بودم . ما نمي دانيم اين زن با چه پيشينه اي ساعت 3 نيمه شب به ما رسيده . بايد اين ارتباط از ابتدا بين مادر و ماما ايجاد شود . مراقبت دوران بارداري نبايد صرفاً مراقبت باليني و جسمي باشد . زن بايد ياد بگيرد چگونه هنگام زايمان نفس بكشد .

چگونه عضلات بدنش را شل كند و چگونه با ماما و پزشك همكاري كند . ولي ماماها و رزيدنتهاي ما در مراكز شلوغ فشار زيادي را تحمل مي كنند .

امروزه در دنيا مي گويند محيط اتاق زايمان و برخورد پرسنل بايد طوري باشد كه وقتي خانم وارد مي شود احساس اضطراب نكند . نحوه برخورد اوليه در لحظه ورود بسيار مهم است . حتي رنگ پرده هاي اتاق زايمان و تخت هاي زايمان در اكثر مراكز ، غيراستاندارد است من مي پرسم چگونه براي اين همه سزارين و سونوگرافي بودجه داريم ولي براي تجهيز يك اتاق زايمان آرامش بخش ، با تعداد پرسنل كافي نه ؟

* چرا ماماهاي ما از كنار جيغ زن در حال زايمان مي گذرند و كمكي نمي كنند ؟

- همه اينطور نيستند ، ماماها خيلي زحمت مي كشند . خوب عده اي هم خيلي بي انگيزه شده اند . مامايي كه در هر شيفت 20 زايمان گرفته و سر تا پايش غرق خون شده چه حق و حقوقي برايش قائل شده اند ؟ لحظه شماري مي كند بازنشسته شود و خلاص شود .

و حالا هم كه درصدي به زايمانها تعلق گرفته ، اين حق از ماماها گرفته شده ، در حالي كه تخصص ماما اداره زايمان طبيعي است .

* مگر زنان قديمي يا كوچ نشينها احتياجات عاطفي و رواني نداشتند كه به تنهايي زايمان مي كردند . آنها ماما نداشتند ؟

- در خانه و در ميان خانواده استرس بيمارستان نيست و زن از حمايتهاي خانواده بهره مي گيرد . مداخله در روند طبيعي زايمان نيست . در ساير كشورها همه تغييرات طبيعي بارداري و زايمان به خود او و همسرش آموزش مي دهند حتي در آمريكا گروهي زايمان بدون كمك را آموزش مي دهند .

* شما از چند نفر مراقبت و حمايت مي كرديد ؟

- در اين پژوهش و مراقبت اختصاصي – يك ماما از يك زن بود . چون هر زني شرايط خاص خودش را دارد . وضعيت جسمي و رواني او ، وضعيت خانواده ، رابطه با همسر ، روحيات و ... هر زن با ديگري متفاوت است .

ماما و پزشك توأماً بايد كشف كنند ، از تحقيقات جديد بايد استفاده كرد و علم روز را داشت . علم مامايي به ماما مي گويد چه ماساژهايي به مادر بدهد ، چگونه او تغيير وضعيت بدهد و ... كه زايمان بهتر و بادرد كمتر انجام شود .

* شما در پايان نامه خودتان چگونه كار كرده ايد ؟

- من در مورد نحوه اداره زايمان در كشورهاي پيشرفته تحقيق و بررسي كردم براي زن انتخابهاي مختلفي براي زايمان مطرح مي شود . آيا او مي خواهد از دستگاه تنس استفاده كند . زايمان در آب را ترجيح مي دهد ، بي حسي اپيدورال ( نخاعي ) مي خواهد ... همه اين روشها با عوارض و محاسنش براي زن توضيح داده مي شود و او با آگاهي انتخاب مي كند .

خانم با ماماي خود دوست و رفيق مي شود . زايمان فرايندي است كه زمان و طول مدتش مشخص و قابل پيش بيني نيست و براي همين در دنيا كاري مي كنند كه ماما در تمام طول مدت زايمان زن حضور داشته باشد . نه اينكه فقط دارو بدهد پرونده بنويسد صذاي قلب گوش كند .

* درباره زايمان در خانه چه نظري داريد ؟ نقش ماماها در اين نوع زايمان چه مي تواند باشد ؟

- زايمان در خانه در بعضي استانهاي ما هم وجود دارد . هر جا فرهنگ مردم چيزي را قبول مي كند زايمان هم با آن فرهنگ هماهنگ مي شود . اگر بگذارند در خيلي از مناطق ماماها مي توانند اين كار را انجام دهند . اين از روشهاي جديدي است كه در كشورهاي پيشرفته انجام مي شود .

* درباره پژوهش خود بيشتر توضيح دهيد .

- عنوان اين پژوهش ONE TO ONE MIWIFERY CARE است . يعني هر يك زن بايد توسط يك ماما حداقل از ابتداي زايمان تا انتهاي آن تحت مراقبت و حمايت مداوم قرار بگيرد . علاوه بر مراقبت باليني ماما حضور داشته باشد و عوض نشود و يك سري اقدامات خاصي را انجام دهد .

چون اين زن ارتباط خاص و ويژه اي با ماماي خودش برقرار كرده ، حداقل در فاز فعال زايمان تا انتها مسؤوليت مراقبت از مادر – جنين و هماهنگي ، كنترلها و آموزش براي از بين بردن اضطرابهاي زن و توانمند كردن او كه مي تواند از عهده زايمان برايد با همان ماماي اختصاصي مي باشد . حمايتهاي روحي و عاطفي ، آموزش تن آرامي ، روشهاي غير دارويي به عهده اين ماماست .

ماما از تمهيداتي براي انحراف حواس مادر از درد استفاده مي كند . در كشورهاي انگلستان و كانادا براساس پروتكل 1993 مراقبت اختصاصي مامايي در دستورالعمل هاي مراكز درماني قرار گرفته است . پژوهش ها نشان مي دهد كه اين نحوه مراقبت باعث مي شود مداخلات پزشكي ، سزارين ، بي حسي نخاعي و استفاده از ابزار و استفاده از داروهاي كاهنده درد به مراتب كم مي شود .

* شما با چند نمونه كار كرديد ؟

- 145 نفر گروه مراقبت اختصاصي ( مداخله ) 145 نفر گروه مراقبت معمولي ( كنترل ) .

* نتايج چه تفاوتي را نشان مي داد ؟

- كاهش طول مرحله اول و دوم زايمان

كاهش ميزان سزارين

كاهش ميزان زايمان با ابزار

و كاهش ارجاع نوزاد به بخش مراقبتهاي ويژه نوزادان نتايج ، اين كاهش ها را به طور معناداري نشان داد . علي رغم اينكه استفاده كمتري از سرم اكسي توسين ( فشار ) جهت تشديد دردهاي زايمان شده است . خانمها پس از اين مراقبت اختصاصي و پس از اين زايمان مي گفتند زايمان اين بود و ما اينقدر مي ترسيديم ؟

اگر هر گونه اضطراب ، ناراحتي ، تنش و دلشوره را از زن بگيريم فرآيند فيزيولوژي زايمان را تسهيل كرده ايم ؛ ولي وقتي زني از ابتداي ورود به اتاق زايمان تنها و بي كس مي خوابد حتي از نيروي جاذبه زمين محروم مي شود ، چگونه زايمان كند ! بايد ماماها فرصت پيدا كنند حمايت منحصر به فرد و اختصاصي از زن ارائه كنند . حتي طرز سلام ماما در ابتداي ديدن مادر ،‌ طرز برخورد و روش او پيامي به زن منتقل مي كند . مي تواند اين پيام را منتقل كند تو بيمار هستي . ولي مراقبت اختصاصي فلسفه اش اين است كه زايمان پديده اي طبيعي است .

* ماماها هم در اتاق زايمان با شما ارتباط برقرار مي كردند ؟

- ماماها مي گفتند اين مراقبت اختصاصي در حقيقت كار مامايي است . رزيدنتها هم وقتي مي ديدند زني آرام شده است مي گفتند معلوم است اين شيوه مراقبت خيلي اثر دارد .

تكنيك مهم نيست ارتباط مهم است .

* چند درصد زايمان اول بودند ؟

- 70 درصد زايمان اول بودند و زايمان دومي ها هم مي گفتند شما هر كاري را به ما مي گوييد بكنيم در زايمان قبلي مي گفتند نكنيد .

حضور يك فرد حرفه اي آموزش دهنده آرامش و امنيت ايجاد مي كند وقتي با خنده و روي باز و همدلي صحبت مي كردم همان زني كه تا آن لحظه گريه مي كرد مي خنديد و دردش را هم خوب تحمل مي كرد . وقتي ماما ارتباط دست برقرار مي كند مادر حرفش را گوش مي كند ، مي فهمد كه او راست مي گويد و كارهايي كه او مي گويد انجام مي دهد .


► 
 http://81.28.44.13/webpages/News/newstest/newmagalat2.asp?codma=17162&piclogo=

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:11 |  لینک ثابت   • 

جمعه 15 اردیبهشت1385

ضرورت بازنگري اساسي جايگاه مامايي

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

كارشناس مسؤول امور مامايي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، از تدوين پيش‌نويس آيين‌نامه مراكز آمادگي زايمان خبر داد و گفت: علي‌رغم يكسال پيگيري اما هنوز اين آيين‌نامه به امضاي نهايي وزير بهداشت نرسيده است.

معصومه شاه‌محمدي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به شعار بين‌المللي كنفدراسيون جهاني مامايي مبني بر اين كه جهان امروز به ماما بيش از هر زمان ديگري نياز دارد، اظهار كرد: محتواي اين شعار به خوبي گوياي جايگاه مامايي در كشورهاي توسعه‌يافته است.

وي با اشاره به ضرورت بازنگري اساسي جايگاه مامايي در ايران گفت: كارگاه مشتركي با حضور معاونت سلامت و آموزش و واحدهاي مرتبط تشكيل تا نسبت به جايگاه مامايي در كشور تصميم‌گيري جدي شود.

شاه‌محمدي افزود: بحث زايمان يكي از مهمترين وظايف ماما نه تنها وظيفه آن تعريف شده اين در حاليست كه ماما مي‌تواند در بخش‌هاي بهداشت و آموزشي نقش اساسي را بازي كند.

وي با بيان اين كه حتي زنان تحصيل كرده نيازمند آموزش در خصوص مسايل بهداشت جنسي هستند، ادامه داد: اين آموزش در مباحث خصوصي مي‌تواند توسط يك ماما ارايه شود، در حالي كه به علت وجود برخي مسايل در سياستگذاري نقش ماما در حوزه بهداشت و درمان كم رنگ‌تر شده است كه اين نيازمند تغيير نگرش است.

شاه محمدي با تاكيد بر اين كه ميزان سزارين در كشور بالاتر از حد استاندارد جوامع بين‌المللي است، تصريح كرد: هراس ناشي از درد زايمان سبب شده كه زنان جوان از زايمان گريزان باشند در حالي كه با ارايه آموزش‌هاي لازم در خصوص روند طبيعي زايمان و فرآيند آن مي‌توان او را با طيب خاطر وارد اين فاز كرد كه اميدواريم با ايجاد تغييراتي در وزارت بهداشت جايگاه ماما در بعد زايمان ايمن تقويت شود.

وي با تاكيد بر اين كه سزارين شيوه زايمان ايمن نيست، از آغاز حركتي طي 2 تا 3 دهه گذشته خبر داد و به ايسنا گفت: اميدواريم با بروز اين تغيير و تحولات جايگاه مامايي در سيستم وزارت بهداشت احيا شود.

كارشناس مسؤول امور مامايي وزارت بهداشت افزود: جامعه 47 هزار نفري مامايي كه براي سيستم بهداشتي و درماني تربيت شدند نيازمند سياست‌هايي هستند تا به جايگاه مناسب خود در اين سيستم دست يابند.

وي با بيان اين كه دفتر مامايي در وزارت بهداشت در اداره سلامت خانواده گنجانده شده در ادامه اظهار اميدواري كرد كه اين واحد نظير ساير واحدها واجد واحد سياستگذار باشد.

شاه محمدي در ادامه از تصويب ph.D بهداشت باروري براي جامعه مامايي خبر داد و بيان كرد:‌ با توجه به قول مساعد داده شده از سوي معاونت آموزشي و دانشگاه‌ها از مهرماه شاهد پذيرش دانشجوي ph.D بهداشت باروري خواهيم بود كه قطعا ماماها از گروه‌هاي اساسي براي شركت در اين مقطع تحصيلي خواهند بود و اين امكان براي همكاران كاردان ايجاد شده تا به مقاطع كارشناسي و بالاتر راه يابند.

وي در ادامه از حذف مقطع كارداني از سال 85 خبر داد و افزود: بدين ترتيب 20 هزار امكان ارتقاي تحصيلي مامايي كاردان در كشور فراهم و از اين پس ماماي كاردان در كشور تربيت نمي‌شود.

شاه محمدي يادآور شد: مامايي از جمله مشاغلي است كه مي‌تواند در بخش خصوصي صاحب دفاتر كار باشند اما به علت مشكلات عديده چون تعرفه‌هاي غير واقعي و ماليات‌هاي دريافتي مانع چرخش كاري اين دفاتر شده است.

كارشناس مسؤول امور مامايي وزارت بهداشت با اشاره به اين كه از جمعيت 26 هزار نفري جامعه مامايي عملا 3500 ماما صاحب دفاتر كار هستند، ادامه داد: راه‌اندازي مراكز آمادگي زايماني با هدف ارايه خدمات مشاوره‌اي و آموزشي به مادران 16 هزار فرصت شغلي را براي جامعه مامايي فراهم مي‌كند اين در شرايطي است كه فرصت مناسب براي دريافت پاسخ مناسب به سوالات مطرح در دوران بارداري و زايمان فراهم مي‌شود. طي اين آموزش‌ها مادر و همراه وي با كسب اطلاعات مفيد آمادگي لازم براي پذيرش زايمان را پيدا مي‌كنند.

وي با اشاره به آموزش اعضاي هيات علمي مامايي طي هفته‌هاي اخير توسط مربي استراليايي گفت: در سال 82 در خصوص زايمان طبيعي ضريب خاصي به ماما تعلق مي‌گيرد تا به موجب آن 10 درصد تعرفه زايمان انجام شده به همراه متخصص به ماما تعلق گيرد در حالي كه فقط 50 درصد مراكز اين مصوبه را اجرا و مابقي از انجام آن سر باز مي‌زنند.

وي با بيان اين كه تعرفه گذاري خدمات بايد شامل حال قشر مامايي هم شود،‌ ادامه داد: 5 سال بخشودگي در بازنشستگي و عقد قرارداد سازمانهاي بيمه‌گر با ماماهاي بخش خصوصي از ديگر خواسته‌هاي اين جامعه محسوب مي‌شود.

شاه محمدي با تاكيد بر اين كه بر اساس نتايج كار كارشناسي ماما در معرض استرس، ‌اضطراب و مشكلات اسكلتي هستند، به ايسنا گفت: ابتلا به ايدز و هپاتيت، مشكلات شنوايي ناشي از صداهاي ناهنجار بخش زايمان از ديگر خطرات كار مامايي محسوب مي‌شود و علي‌رغم كار كارشناسي و پيگيري‌هاي به عمل آمده هنوز سازمان مديريت و برنامه‌ريزي با اين امر موافقت نكرده است.

وي با بيان اين كه از سال 76 بخشي از خدمات مامايي تحت پوشش بيمه قرار گرفته است، گفت: اما هنوز بخشي از خدمات پاراكلينيك و آزمايشگاه‌ها تحت پوشش بيمه نيست، در حالي كه براي ارايه خدمات بهتر و جلوگيري از تضييع حقوق بيمار بايد اين خدمات اضافه شود.

وي با بيان اين كه تعرفه اعلامي از سوي سازمان نظام پزشكي جوابگوي نياز ماماي بخش خصوصي نيست، ادامه داد: اميدواريم شاهد واقعي شدن تعرفه‌ها باشيم.

به گفته وي، ماليات اخذ شده از ماماهاي صاحب دفاتر كار بايد بر اساس نوع درآمدشان باشد.

شاه محمدي در ادامه افزايش گرايشات مامايي در سطح مقاطع كارشناسي ارشد را از ديگر خواسته‌هاي جامعه مامايي عنوان كرد و افزود: سالانه 200 ماما فارغ‌التحصيل مي‌شوند كه سهميه ارشد فقط 50 و اندي است لذا با افزايش گرايشات مقاطع كارشناسي ارشد و يا برگزاري دوره‌هاي كوتاه مدت آموزشي و اخذ مدارك توان خدماتي ماما افزايش مي يابد.

وي در پايان حقوق پايين ماما را از ديگر مشكلات اين قشر عنوان كرد و يادآور شد: ماما با ارايه خدمات در دور افتاده‌ترين مناطق روستايي حداكثر 340 هزار تومان دريافت مي‌كند در حالي كه سقف دريافتي يك پزشك عمومي در اين مناطق يك ميليون و 200 هزار تومان است كه اين نيازمند بازنگري است.

معصومه شاه‌محمدي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به شعار بين‌المللي كنفدراسيون جهاني مامايي مبني بر اين كه جهان امروز به ماما بيش از هر زمان ديگري نياز دارد، اظهار كرد: محتواي اين شعار به خوبي گوياي جايگاه مامايي در كشورهاي توسعه‌يافته است.

وي با اشاره به ضرورت بازنگري اساسي جايگاه مامايي در ايران گفت: كارگاه مشتركي با حضور معاونت سلامت و آموزش و واحدهاي مرتبط تشكيل تا نسبت به جايگاه مامايي در كشور تصميم‌گيري جدي شود.

شاه‌محمدي افزود: بحث زايمان يكي از مهمترين وظايف ماما نه تنها وظيفه آن تعريف شده اين در حاليست كه ماما مي‌تواند در بخش‌هاي بهداشت و آموزشي نقش اساسي را بازي كند.

وي با بيان اين كه حتي زنان تحصيل كرده نيازمند آموزش در خصوص مسايل بهداشت جنسي هستند، ادامه داد: اين آموزش در مباحث خصوصي مي‌تواند توسط يك ماما ارايه شود، در حالي كه به علت وجود برخي مسايل در سياستگذاري نقش ماما در حوزه بهداشت و درمان كم رنگ‌تر شده است كه اين نيازمند تغيير نگرش است.

شاه محمدي با تاكيد بر اين كه ميزان سزارين در كشور بالاتر از حد استاندارد جوامع بين‌المللي است، تصريح كرد: هراس ناشي از درد زايمان سبب شده كه زنان جوان از زايمان گريزان باشند در حالي كه با ارايه آموزش‌هاي لازم در خصوص روند طبيعي زايمان و فرآيند آن مي‌توان او را با طيب خاطر وارد اين فاز كرد كه اميدواريم با ايجاد تغييراتي در وزارت بهداشت جايگاه ماما در بعد زايمان ايمن تقويت شود.

وي با تاكيد بر اين كه سزارين شيوه زايمان ايمن نيست، از آغاز حركتي طي 2 تا 3 دهه گذشته خبر داد و به ايسنا گفت: اميدواريم با بروز اين تغيير و تحولات جايگاه مامايي در سيستم وزارت بهداشت احيا شود.

كارشناس مسؤول امور مامايي وزارت بهداشت افزود: جامعه 47 هزار نفري مامايي كه براي سيستم بهداشتي و درماني تربيت شدند نيازمند سياست‌هايي هستند تا به جايگاه مناسب خود در اين سيستم دست يابند.

وي با بيان اين كه دفتر مامايي در وزارت بهداشت در اداره سلامت خانواده گنجانده شده در ادامه اظهار اميدواري كرد كه اين واحد نظير ساير واحدها واجد واحد سياستگذار باشد.

شاه محمدي در ادامه از تصويب ph.D بهداشت باروري براي جامعه مامايي خبر داد و بيان كرد:‌ با توجه به قول مساعد داده شده از سوي معاونت آموزشي و دانشگاه‌ها از مهرماه شاهد پذيرش دانشجوي ph.D بهداشت باروري خواهيم بود كه قطعا ماماها از گروه‌هاي اساسي براي شركت در اين مقطع تحصيلي خواهند بود و اين امكان براي همكاران كاردان ايجاد شده تا به مقاطع كارشناسي و بالاتر راه يابند.

وي در ادامه از حذف مقطع كارداني از سال 85 خبر داد و افزود: بدين ترتيب 20 هزار امكان ارتقاي تحصيلي مامايي كاردان در كشور فراهم و از اين پس ماماي كاردان در كشور تربيت نمي‌شود.

شاه محمدي يادآور شد: مامايي از جمله مشاغلي است كه مي‌تواند در بخش خصوصي صاحب دفاتر كار باشند اما به علت مشكلات عديده چون تعرفه‌هاي غير واقعي و ماليات‌هاي دريافتي مانع چرخش كاري اين دفاتر شده است.

كارشناس مسؤول امور مامايي وزارت بهداشت با اشاره به اين كه از جمعيت 26 هزار نفري جامعه مامايي عملا 3500 ماما صاحب دفاتر كار هستند، ادامه داد: راه‌اندازي مراكز آمادگي زايماني با هدف ارايه خدمات مشاوره‌اي و آموزشي به مادران 16 هزار فرصت شغلي را براي جامعه مامايي فراهم مي‌كند اين در شرايطي است كه فرصت مناسب براي دريافت پاسخ مناسب به سوالات مطرح در دوران بارداري و زايمان فراهم مي‌شود. طي اين آموزش‌ها مادر و همراه وي با كسب اطلاعات مفيد آمادگي لازم براي پذيرش زايمان را پيدا مي‌كنند.

وي با اشاره به آموزش اعضاي هيات علمي مامايي طي هفته‌هاي اخير توسط مربي استراليايي گفت: در سال 82 در خصوص زايمان طبيعي ضريب خاصي به ماما تعلق مي‌گيرد تا به موجب آن 10 درصد تعرفه زايمان انجام شده به همراه متخصص به ماما تعلق گيرد در حالي كه فقط 50 درصد مراكز اين مصوبه را اجرا و مابقي از انجام آن سر باز مي‌زنند.

وي با بيان اين كه تعرفه گذاري خدمات بايد شامل حال قشر مامايي هم شود،‌ ادامه داد: 5 سال بخشودگي در بازنشستگي و عقد قرارداد سازمانهاي بيمه‌گر با ماماهاي بخش خصوصي از ديگر خواسته‌هاي اين جامعه محسوب مي‌شود.

شاه محمدي با تاكيد بر اين كه بر اساس نتايج كار كارشناسي ماما در معرض استرس، ‌اضطراب و مشكلات اسكلتي هستند، به ايسنا گفت: ابتلا به ايدز و هپاتيت، مشكلات شنوايي ناشي از صداهاي ناهنجار بخش زايمان از ديگر خطرات كار مامايي محسوب مي‌شود و علي‌رغم كار كارشناسي و پيگيري‌هاي به عمل آمده هنوز سازمان مديريت و برنامه‌ريزي با اين امر موافقت نكرده است.

وي با بيان اين كه از سال 76 بخشي از خدمات مامايي تحت پوشش بيمه قرار گرفته است، گفت: اما هنوز بخشي از خدمات پاراكلينيك و آزمايشگاه‌ها تحت پوشش بيمه نيست، در حالي كه براي ارايه خدمات بهتر و جلوگيري از تضييع حقوق بيمار بايد اين خدمات اضافه شود.

وي با بيان اين كه تعرفه اعلامي از سوي سازمان نظام پزشكي جوابگوي نياز ماماي بخش خصوصي نيست، ادامه داد: اميدواريم شاهد واقعي شدن تعرفه‌ها باشيم.

به گفته وي، ماليات اخذ شده از ماماهاي صاحب دفاتر كار بايد بر اساس نوع درآمدشان باشد.

شاه محمدي در ادامه افزايش گرايشات مامايي در سطح مقاطع كارشناسي ارشد را از ديگر خواسته‌هاي جامعه مامايي عنوان كرد و افزود: سالانه 200 ماما فارغ‌التحصيل مي‌شوند كه سهميه ارشد فقط 50 و اندي است لذا با افزايش گرايشات مقاطع كارشناسي ارشد و يا برگزاري دوره‌هاي كوتاه مدت آموزشي و اخذ مدارك توان خدماتي ماما افزايش مي يابد.

وي در پايان حقوق پايين ماما را از ديگر مشكلات اين قشر عنوان كرد و يادآور شد: ماما با ارايه خدمات در دور افتاده‌ترين مناطق روستايي حداكثر 340 هزار تومان دريافت مي‌كند در حالي كه سقف دريافتي يك پزشك عمومي در اين مناطق يك ميليون و 200 هزار تومان است كه اين نيازمند بازنگري است

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:29 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 12 اردیبهشت1385

به بهانه روز بزرگداشت ماما

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

در جلسه‌اي به بهانه روز بزرگداشت ماما و با حضور مديران گروه مامايي دانشگاه‌هايي علوم پزشكي تهران، ايران و شهيد بهشتي، رييس جمعيت مامايي، اعضاي شوراي عالي نظام پزشكي و مسئول دفتر مامايي وزارت بهداشت در سازمان نظام پزشكي عمده مشكلات گريبانگير جامعه مامايي كشور بحث و بررسي شد.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در اين جلسه كه با حضور دكتر ساعي معاون پشتيباني و مجلس سازمان نظام پزشكي برگزار شد ضرورت تعيين جايگاه مامايي در ساختار وزارت بهداشت، رعايت مسئله 5 سال بخشودگي و محسوب شدن شغل مامايي جزو مشاغل سخت و زيان‌آور، بحث عقد قرارداد سازمانهاي بيمه‌گر با ماماهاي بخش خصوصي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در اين جلسه بر تعيين جايگاه شغل مامايي تاكيد شد و از برنامه‌هاي پيشنهادي براي همايش روز جهاني ماما برگزاري پانلي با عنوان ماما و ارتقاي كيفيت خدمات عنوان شد. همچنين بازنگري شرح وظايف ماما در بخش خصوصي، كارانه ماماهاي شاغل در بيمارستانهاي غير دانشگاهي و احقاق حق و حقوق ماما از ديگر موارد مطروحه در اين جلسه بود.

بر پايه اين گزارش،‌ در اين جلسه افزايش بي رويه سزارين را علتي براي كم رنگ تر شدن نقش مامايي و

بي انگيزگي ماماها در جامعه عنوان و بر كارايي ماما در بخش آموزش به مادران در دوران بارداري، زايمان و شيردهي تاكيد كرد.

به گزارش ايسنا، كم رنگ شدن نقش ماما، تبديل رديف مامايي به پرستاري، محول شدن وظايف حاشيه‌اي به ماما، كمبود نيروي انساني در اتاق زايمان و جراحي زنان و عدم بكارگيري ماما‌ها تحت عنوان رابطين شير مادر از عمده مشكلات جامعه مامايي عنوان شد.

گفتني است در اين جلسه به وجود آيين نامه‌ مراكز آمادگي زايمان به عنوان مركز اشتغال به كار مامايي اشاره شد. http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-707504&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:51 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 3 اردیبهشت1385

به استقبال روز جهانی ماما می رويم

 

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

همزمان با «روز جهاني ماما» و به منظور تجليل از خدمات ارزشمند جامعه مامايي كشور جشنواره بزرگ معرفي و تقدير از پيشكسوتان مامايي كشور چهاردهم ارديبهشت ماه در تالار اجتماعات مركز قلب تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران،‌ دكتر سعيد ساعي معاون پشتيباني و مجلس سازمان نظام پزشكي با اعلام اين خبر اظهار كرد: به منظور گسترش اخلاق و معنويت در جامعه مامايي كشور و نيز قدرداني از خدمات شايان و شبانه روزي «ماماها» همزمان با روز جهاني «ماما» اعضاي نمونه و پيشكسوت مامايي كشور معرفي و مورد تجليل قرار خواهند گرفت.

وي افزود: در اين مراسم مشكلات و مسائل مختلف امور حرفه‌اي جامعه مامايي كشور نيز مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.

معاون پشتيباني و مجلس سازمان نظام پزشكي افزود: واقعي كردن تعرفه‌هاي خدمات مامايي، مسائل مربوط به ماليات، مشكلات قراردارد. ماماها با سازمانهاي بيمه گر، مشكلات اشتغال فارغ التحصيلان مامايي، مسائل مربوط به هيات عالي و بدوي انتظامي، تشريح فعاليتهاي شوراي عالي و سازمان نظام پزشكي در زمينه ارائه خدمات و حل مشكلات جامعه مامايي كشور، اعلام برنامه‌هاي جديد نظام پزشكي براي ماماها از جمله مباحثي است كه در مراسم بزرگداشت روز جهاني ماما با حضور مسؤولان نظام پزشكي، وزارت بهداشت،‌ ماماهاي منتخب هيات مديره نظام پزشكي‌هاي شهرستانهاي كشور و ماماهاي شاغل در بيمارستانها و مراكز درماني مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.

انتهاي پيامhttp://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-701685&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:21 |  لینک ثابت   • 

شنبه 2 اردیبهشت1385

تعرفه‌هاي پزشكي بخش غيردولتي

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران در مشهد دكتر سيد شهاب الدين صدر رييس سازمان نظام پزشكي كشور در حاشيه جلسه شوراي عالي نظام پزشكي كشور در جمع خبرنگاران گفت: سعي شد با بررسي دقيق تمام جوانب، تعرفه‌هاي پزشكي بخش غيردولتي افزايش چنداني پيدا نكند. وي تعرفه ماماهاي ليسانس را 75 درصد پزشكان عمومي دانست و گفت: سقف تعرفه ويزيت ماماهاي ليسانس در سال 85، 2600 تومان است كه در خصوص ماماهاي داراي مدرك فوق ليسانس اين رقم 2900 تومان يعني 85 درصد حق ويزيت پزشك عمومي است ضمن اين كه سقف تعرفه ماماهاي داراي مدرك PHD و دكترا معادل پزشك عمومي است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-700767&Lang=P


نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:20 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 28 فروردین1385

تعيين تعرفه خدمات مامايي، برنامه اصلي سازمان نظام پزشكي كشور است


عضو هيئت مديره سازمان نظام پزشكي كشور تعيين تعرفه كليه خدمات مامايي را از برنامه‌هاي اصلي سازمان نظام پزشكي كشور در سال جاري برشمرد.

«ناهيد خداكرمي»، دبير انجمن مامايي ايران ضمن اعلام اين خبر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، گفت: سازمان نظام پزشكي كشور هر ساله تعرفه خدمات پزشكي از جمله خدمات مامايي را تعيين مي‌كند اما امسال سعي شده است، با همكاري اين سازمان و شوراي عالي نظام پزشكي كشور تمام خدمات مامايي كه بسيار متنوع و شامل مراقبت‌ها و مشاوره‌هاي دوران بلوغ، قبل  از ازدواج، قبل از بارداري، دوران بارداري، بعد از زايمان، تنظيم خانواده، دوران يائسگي و سالخوردگي و مراقبت از نوزاد و كودك است، تعيين شود.
وي ادامه داد: اميدواريم با تعيين تعرفه‌هاي خدمات مامايي دربخش خصوصي و دولتي گام مهمي در نظام‌مند كردن خدمات مامايي برداشته شود؛ چرا كه از اين نظر خلائي در حرفه مامايي وجود دارد.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، به عضويت 20 هزار ماما در نظام مامايي كشور اشاره كرد و اظهار داشت: به اين ترتيب بايد با راه اندازي اداره مستقل مامايي در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به طور جدي به مشكلات اين جمعيت نسبتا زياد حرفه مامايي رسيدگي شود.
وي افزود: نگرش منفي جامعه پزشكي به حرفه مامايي و وجود تبعيض در اختصاص مزايا، حقوق و پرداخت‌ به ماماها از جمله اين مشكلات است.
دبير انجمن مامايي ايران در پايان اظهار داشت: به اين ترتيب در صورت عدم حل مشكلات فوق در نظام سلامت به ويژه اجراي برنامه‌هايي در خصوص كاهش مرگ و مير نوزادان و مادران كه ارتباط نزديكي با حرفه مامايي دارد، دچار مشكل خواهيم شد.

http://www.medisna.ir/viewNewsDetail.asp?id=3477

   

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:16 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 20 فروردین1385

آموزش روش لاماد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

رييس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت از آموزش روش لاماد (تكنيك‌هاي تنفسي، ورزش و ريلكسيشن براي كنترل درد زايمان) به 30 ماماي كشور از اعضاي هيات علمي و كارشناسان ستادي دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت توسط مشاوري بين‌المللي در امر آموزش و تربيت مربي از استراليا خبر داد.

دكتر آرش عازمي‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به برگزاري كلاسهاي تئوري و عملي در نيمه دوم بارداري با يك همراه با هدف حمايت روحي - رواني و مراقبت از سلامت مادر در دوران بارداري و پس از زايمان‏ گفت: در اين كلاسها يك مربي آموزشهاي لازم را در خصوص علايم خطر، تغذيه، بهداشت دوران بارداري،‌ مسافرت، ‌تنظيم خانواده، شيردهي و روابط جنسي به مادران باردار ارايه مي‌كند.

وي افزود: لذا در اين راستا و در قالب برگزاري كارگاه‌هايي ماماهاي كشور آموزش‌هاي لازم را در اين خصوص مي‌بينند كه پس از ارزشيابي به عنوان مربي ارشد كشوري شناخته مي‌شوند.

رييس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت تصريح كرد: در نهايت مجوزهايي براي مربيان ارشد آموزش ديده جهت راه‌اندازي كلاسهاي آموزشي براي مادران باردار صادر مي‌شود.

به گفته وي، طبق يك برنامه زمان بندي شده طي يك تا پنج سال آينده مربيان ارشد ماماهاي كشور را آموزش مي‌دهند.

دكتر عازمي خواه در خاتمه يادآور شد: نخستين كارگاه آموزشي با حضور 30 ماما در 21 فروردين ماه 85 در بيمارستان آرش واقع در تهرانپارس برگزار مي‌شود.

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-690485&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 6:16 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 2 اسفند1384

دوازدهمين سمينار باروري و ناباروري برگزار مي‌شود


انجمن باروري و ناباروري ايرن با همكاري پژوهشكده رويان، دوازدهمين سمينار باروري وناباروري را 18 و 19 اسفند ماه سال جاري در سالن همايش‌هاي رازي برگزار مي‌كند.

دكتر «مهناز اشرفي» رئيس دوازدهمين سمينار باروري و ناباروري ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، ‌گفت:  در اين سمينار مطالب علمي و تحقيقاتي  با موضوع باروري و ناباروري مردان و زنان به صورت مقاله، سخنراني و ميزگرد توسط متخصصان زنان و زايمان، ماماها، پزشكان عمومي و جنين شناسان داخلي و خارجي ارائه مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه محور اصلي بحث‌ها در اين سمينار ارائه روش‌هاي جديد پيشگيري از ناباروري بيماران مبتلا به سرطان است، ‌افزود : خوشبختانه روش‌هاي درماني جديد، اميد به زندگي و طول عمر بيماران مبتلا به سرطان را افزايش داده اما از عوارض شايع اين نوع درمان‌ها (شيمي درماني و راديوتراپي)،‌ ناباروي است كه مي‌توان با ارائه روش‌هايي از بروز آن پيشگيري كرد.
دكتر اشرفي ادامه داد: برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي با موضوع روش‌هاي تشخيص سريع و دقيق ناهنجاري‌هاي جنين و مادر در دوران بارداري براي شركت كنندگان، از برنامه‌هاي جنبي دوازدهمين سمينار باروري و ناباروري است.
وي در پايان اظهار داشت: اميد است همكاران بتوانند با حضور در اين برنامه ضمن كسب اطلاعات نوين در مورد علم كاربردي باروري و طب آزمايشگاهي مرتبط با آن هرچه بيشتر در درمان ناباروري  موفق شوند.

انتهاي پيام
http://medisna.ir/viewNewsDetail.asp?id=3148

 
 
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 9:56 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 2 اسفند1384

عدم انگيزه»

 مشكل اساسي رواني-اجتماعي اعضاي هيئت علمي دانشكده‌هاي پرستاري و مامايي است

يافته‌هاي يك پژوهش حاكي از آن است، «عدم انگيزه» مشكل اساسي رواني-اجتماعي اعضاي هيئت علمي شاغل در دانشكده‌هاي پرستاري و مامائي شهر تهران محسوب مي‌شود.

«اكرم ثناگو» دانشجوي دكتراي پرستاري دانشكده پرستاري و مامائي دانشگاه علوم پزشكي ايران ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، گفت: نظام‌هاي آموزشي به منظور دستيابي به هدف والاي خود، يعني تعليم و تربيت، مستلزم برخورداري از معلمان تلاشگر، دلسوز و متعهد هستند و به اين وسيله مي‌توانند اثر بخشي و بهره وري آموزشي را افزايش دهند.
وي ادامه داد: به دليل اهميت اين موضوع سعي شده  است در اين پژوهش ديدگاه تعهد سازماني اعضاي هيئت علمي شاغل در دانشكده‌هاي پرستاري و مامائي شهر تهران بررسي شود.
ثناگو در مورد پايان نامه دكتراي خود گفت: به اين منظور با 34 تن از اعضاي هيئت علمي در مورد ميزان تعهد شان به دانشگاه، انگيزه انجام فعاليت و راهبردهايي كه در مواجهه با مشكلات شغلي خود دارند مصاحبه انجام شد.
وي به نتايج بدست آمده اشاره كرد و گفت: دراين پژوهش مشخص شد اغلب اعضاي هيئت علمي مورد مطالعه با تبعيت از قانون و اجراي وظايف، كفايت و صلاحيت آموزشي، عشق ورزيدن به كار و به كارگيري حداكثر توانمندي از عهده تعهدشان در قبال دانشگاه بر مي‌آيند.
ثناگو ادامه داد: همچنين، عدم انگيزه به دليل وجود تبعيض در محل اشتغال، ناديده گرفته شدن نيازها و بي‌انگيزگي دانشجويان، عمده ترين مشكل رواني اجتماعي اعضاي هيئت علمي شاغل در دانشكده‌هاي پرستاري و مامائي عنوان شد.
وي در پايان پيشنهاد كرد: يافته‌هاي اين مطالعه، ضرورت توجه بيشتر مديران مراكز آموزش عالي را به اعضاي هيئت علمي نشان مي‌دهد؛ چرا كه اين شناخت و توجه به طور غيرمستقيم به طراحي، اجرا و ارزيابي بهتر برنامه‌هاي آموزشي مي‌انجامد.

انتهاي پيامhttp://medisna.ir/viewNewsDetail.asp?id=3146

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 9:54 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 13 بهمن1384

هفته سلامت

 

 

به سلامت تک تک مادران و کودکان اهمیت دهید

 

روز جهاني سلامت همه ساله در هفتم آوريل برگزار مي شود . موضوع اين روز در امسال سلامت مادران و کودکان است .

سلامت جوامع مستقيماً بستگي به سلامت و بقاي مادران و کودکان دارد . بسياري از مادران و کودکان در سراسر دنيا از اثرات سوء بيماريها ، تغذيه ناکافي و مراقبت هاي بهداشتي کم در رنج هستند . سالانه بيش از نيم ميليون مادر درهنگام زايمان مي ميرند . همچنين تقريباً سالانه ۶/۱۰  ميليون کودک زير ۵ سال به علت يک بيماري قابل پيشگيري و قابل درمان مي ميرند . تقريباً تمامي مرگ ها در کشورهاي بادرآمد کم و متوسط و عمدتاً در بين فقيرترين فقراي اين کشورها رخ مي دهد .

روز جهاني سلامت در سال ۲۰۰۵ يک موقعيت منحصر به فرد براي افزايش آگاهي از اين تراژدي و تلاش هاي مورد نياز توسط تمامي افراد براي ارتقاء سلامتي و زندگي اين اعضاي ارزشمند جامعه مي باشد .

اهداف روز جهاني سلامت در سال ۲۰۰۵

هدف روز جهاني سلامت در سال ۲۰۰۵ ايجاد جرياني براي فعال کردن دولتها ، جوامع بين المللي و افراد در جهت بهبود سلامت و رفاه مادران وکودکان و بخصوص نجات جان ميليونها مادر و فرزندي است که سالانه در هنگام زايمان و يا در اوايل طفوليت مي ميرند .

* اهداف اصلي اين روز عبارتند از :

افزايش آگاهي از ميزان بيماري ، رنج و مرگ در میان مادران و فرزندان و تأثير آن بر سلامتي و توسعه اجتماعي و اقتصادي

افزايش اطمينان بخشي از وجود راه حل ، راههاي مؤثري براي پيشگيري از مرگ و رنج اين گروه وجود دارد . مسئله اصلي ، انتقال اين راه حل ها به مادران و فرزنداني است که به آنها نياز دارند .

ايجاد حرکت و اقدام عملي . خانواده ها ، گروههاي اجتماعي ، جوامع تخصصي ، دولتها و سازمانهاي بين المللي همگي بايد از انتقال برنامه ها و خدمات به مادران و کودکان حمايت کنند .

پيامهاي روز جهاني سلامت

پيام کلي اين روز اميدبخشي به تمامي مادران و کودکان است .

پيام اول : سالانه بسياري از مادران و کودکان در حال رنج و مرگ هستند .

هر دقيقه يک مادر بعلت عوارض ناشي از حاملگي و زايمان مي ميرد . اين به اين معناست که روزانه ۱۴۰۰  مادر و ساليانه بيش از نيم ميليون مادر مي ميرند .

هر دقيقه ۲۰ کودک زير ۵ سال مي ميرند . اين به معناي مرگ روزانه ۳۰ هزار و ساليانه ۶/۱۰  ميليون کودک مي باشد . و بيشترين خطر مربوط به نوزادان کمتر از يکماه مي باشد .

در تمام کره زمين تقريباً به ازاي هر دو نفري که در حوادث رانندگي مي ميرند يک مادر و ۲۰ کودک بعلت مسائل قابل پيشگيري و قابل درمان جان خود را از دست مي دهند .

تقريباً ۹۹ درصد مرگ هاي مادران و کودکان زير ۵ سال در کشورهاي با درآمد کم و متوسط بخصوص در افريقا و جنوب آسيا رخ مي دهد .

۷۰  درصد تمام مرگ هاي مادران ناشي از ۵ عامل مي باشد . خونريزي ۲۴٪ ، عفونت ۱۵٪ ، سقط غيرمطمئن ۱۳ درصد ، فشارخون بالا ۱۲٪ ، اختلال در زايمان ۸ درصد . البته فقر ، سطح پائين تحصيلات  و خشونت عليه زنان علل مهم زمينه اي مرگ مادران مي باشد . زناني که در سنين پائين حامله مي شوند . زايمانهاي مکرر دارند ، دچار بيماريهاي عفوني مثل مالاريا ، سل و ايدز هستند و يا دچار سوء تغذيه و کم خوني مي باشند احتمال بيشتري دارد که جان خود را از دست بدهند .

بيماري ايدز يک خطر رو به افزايش براي مادران و کودکان آنان است .

گروهي از بيماريهاي قابل پيشگيري و قابل درمان مسئول بيش از ۷۰درصد مرگهاي کودکان هستند . اين بيماريها شامل ذات الريه ، اسهال ، مالاريا ، سرخک ، ايدز و بيماريهاي دوره نوزادي مي باشد . البته سوء تغذيه در بيش از نيمي از اين مرگها نقش دارد .

پيام دوم : مادران و کودکان سالم ثروت واقعي جوامع هستند .

بيماري يکي از دلائل اصلي است که افراد فقير مي شوند و فقير باقي مي مانند . مادران و اطفال بيمار نياز به هزينه هاي اضافي دارند .

زماني که مادري بيمار شده و يا مي ميرد سهم توليدي وي در منزل ، محل کار ،‌اقتصاد و جامعه از بين مي رود . سالانه يک ميليون کودک به علت مرگ مادر خود مي ميرند .

سلامتي کودکان براي توسعه اقتصادي و اجتماعي ضروري است . تخمين زده شده است که به ازاي هر يک دلار که براي سلامتي کودکان سرمايه گذاري مي شود ۷ دلار از طريق کاهش هزينه هاي رفاه اجتماعي و افزايش قدرت توليدي افراد جوان و بالغ بازگردانده مي شود . زماني که کودکي بيمار است و يا مي ميرد . هم خانواده کودک و هم جامعه زيان مي بينند .

پيام سوم : جان ميليونها نفر با دانشي که امروزه داريم قابل نجات دادن است . مسئله اصلي تبديل اين دانش به اقدامات عملي مي باشد .

در دنيا فقط ۶۱درصد زايمانها توسط افراد با تجريه انجام مي شود و اين رقم در بعضي از کشورهاي بادرآمد پائين به حدود ۳۴ درصد مي رسد .

* اقدامات مؤثر براي کاهش مرگ مادر و نوزاد عبارتند از :

تغذيه با شيرمادر بايد ظرف يک ساعت بعد از تولد شروع شود .

تمامي زايمانها بايد به طريقه صحيح انجام شده و نوزاد خشک و گرم نگهداشته شود .

در طي حاملگي به تمامي زنان آهن و اسيدفوليک داده شود تا از کم خوني ، مادر جلوگيري شود.

در صورت لزوم درمان فشارخون حاملگي و يا عفونت انجام شود .

* اقدامات اساسي جهت افزايش بقاي کودکان :

زايمان صحيح و مراقبت هاي بعد از زايمان

تغذيه مناسب شامل تغذيه با شيرمادر براي ۶ ماه اول تولد ، شروع تغذيه تکميلي در ۶ ماهگي به همراه تداوم شيرمادر تا دو سالگي و افزودن ويتامينهاي لازم

پيشگيري از بيماريها توسط واکسيناسيون ، رعايت بهداشت آب و مواد غذائي و استفاده مناسب از حشره کش ها

پيشگيري از انتقال ايدز از مادران به کودکان

درمان بيماريهائي مثل اسهال ، عفونت و مالاريا

پيام چهارم : براي ايجاد تغييرات همه بايد با هم متحد شده و با هم اقدام کنيم .

اتحاد تمامي نيروها مي تواند چاره ساز باشد . هرکدام از ما نقشي دارد که بايد ايفا کند. نتيجه گيري صحيح و سريع فقط با اقدام هماهنگ دولتها ، سازمانهاي غيردولتي ،‌گروههاي تخصصي ، مؤسسات دانشگاهي ، وسائل ارتباط جمعي و نهادهاي اقتصادي ميسر است .
 

 


 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:44 |  لینک ثابت   • 

شنبه 8 بهمن1384

نقش پرستاران و ماماها در سيستم سلامت مهم و اساسي است

رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران، نقش پرستاران و ماماها در سيستم سلامت را به دليل برخوردهاي طولاني مدت ايشان با بيماران مهم ارزيابي كرد.

دكتر «مهدي فتحي» رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران، در اين باره به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، گفت: هدف از ارائه خدمات بهداشتي- درماني، بهبود وضعيت سلامت جامعه است؛ پس لازم است دست‌اندر كاران اين سيستم با استفاده از راهكارهاي متنوع و تجربيات صاحبنظران نظام سلامت با صرف وقت هزينه كمتر اما بازدهي بيشتر به اين مهم دست يابند.
وي افزود: در اين ميان نقش پرستاران و ماماها به دليل ارتباط بيشترشان با بيماران و خانواده‌هاي ايشان، مهمتر از سايرين، حتي پزشكان است؛ چرا كه اين قشر علاوه بر برخورد حرفه‌اي، اقدام به برقراري برخورد معنوي و عاطفي با بيماران نيز مي‌كنند.
دكتر فتحي، آن  جامعه پزشكي را موفق دانست كه به پرستاران و ماماها اهميت بيشتري دهد و در ادامه تصريح كرد: باتوجه به اينكه حضور پرستاران از خانه‌‌هاي بهداشت تا اتاق عمل بيمارستان لازم و ضروري است، لذا بدون اين عضو از جامعه پزشكي، ارائه خدمات مطلوب بهداشتي غير ممكن خواهد بود.
وي در پايان خاطر نشان كرد: اميد است در آينده، پرستاران و ماماها كه هنرمندان عرصه پزشكي هستند هرچه بيشتر در ارتقاء سلامت جامعه به موفقيت دست يابند.

انتهاي پيام

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:29 |  لینک ثابت   • 

جمعه 7 بهمن1384

مطالبات جامعه مامايي در گفت‌وگوي ايسنا با عضو هيات مديره نظام پزشكي تشريح شد


 
 
 
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

 

مطالبات و خواسته‌هاي جامعه مامايي طي نامه‌اي و در 8 بند تقديم رييس سازمان نظام پزشكي كشور شد.

ناهيد خداكرمي عضو هيات مديره سازمان نظام پزشكي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران با اعلام اين خبر اظهار كرد:‌ بر اساس نيازسنجي انجام شده از ماماهاي شاغل در تهران بزرگ و سراسر كشور و نيز در راستاي توانمندسازي، ساماندهي و بررسي مشكلات حرفه‌اي آنان و ارايه راهكارهاي علمي براي ارتقاي سلامت زنان و مادران، جهت اجراي هرچه بهتر برنامه‌ها اقدامات لازم صورت مي‌گيرد.

وي با اشاره 8 بند اين نامه خاطرنشان كرد: تشكيل تيم عملياتي متشكل از اعضاي هيات علمي ماماهاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور و نمايندگان مامايي در هيات مديره‌هاي سازمان براي تدوين عملياتي استانداردسازي خدمات مامايي در ايران منطبق با اهداف وزارت متبوع، سازمان نظام پزشكي و سازمان جهاني بهداشت و نيز تعيين تعرفه‌هاي مامايي در همه زمينه‌ها اعم از خدمات سرپايي و بيمارستاني در بخش خصوصي و دولتي و تدوين پروتكل‌هاي خدمات مامايي از خواسته‌هاي جامعه مامايي است.

خداكرمي افزود: فراخوان و حمايت از طرح‌هاي تحقيقاتي مرتبط با خدمات مامايي، سلامت زنان، نوزادان و استخراج استانداردهاي جهاني مرتبط با خدمات مامايي در سيستم ارجاع، ترتيب روز جهاني ماما در 15 ارديبهشت 85 به صورت سمينار يك روزه، اجراي برنامه‌ها به ويژه بازآموزي با اولويت برنامه‌هاي كاربردي خدمات مامايي در سيستم پزشك خانواده از ديگر مطالبات جامعه مامايي است.

وي همچنين در ادامه خاطرنشان كرد: تشكيل تيم نظارت بر چگونگي اجراي دستورالعمل‌هاي شرح وظايف مامايي صادره از سازمان نظام پزشكي و وزارت متبوع براي شناسايي موانع در زمينه اجراي قانوني، تشكيل تيم نظارتي كنترل كيفيت مراقبت‌هاي ارايه شده به زنان باردار و نوزادان كه اين تيم متشكل از ماما و پزشكان مسلط بر استانداردهاي كيفيت خدمات باشند،‌ ترتيب گردهمايي دو روزه دارندگان مطب‌هاي خصوصي مامايي در تهران بزرگ براي بررسي معضلات از نزديك و تشكيل كارگاه‌هاي آموزشي مرتبط و بالاخره برگزاري گردهمايي سه روزه از نمايندگان مامايي در سازمان‌هاي نظام پزشكي سراسر كشور در تهران در تابستان 85 از ديگر خواسته‌هاي جامعه مامايي است.

اين عضو هيات مديره سازمان نظام پزشكي كشور يادآور شد: حل هر بند از اين درخواست مشكل گشايي معضلات بسياري در زمينه بهداشت و سلامت مادران و نوزادان است توجه به صنف مامايي توجه به همه مادران، دختران و نوزادان، كشور است.

وي با اشاره به نقش مؤثر ماماها در حوزه مديريتي، آموزش و پژوهش و درمان كشور به ايسنا گفت: اگر امروز استراليا در سيستم سلامت زنان موفق و ايرلند رتبه اول كيفيت سلامت را در دنيا كسب كرده صرفا مرهون استفاده صحيح از توانايي‌هاي مامايي آن كشور بوده است.

خداكرمي با بيان اينكه مامايي به لحاظ آيين نامه و شرح وظايف خلا قانوني ندارد،‌ بيان كرد: حضور نداشتن ماماها در حوزه‌هاي مديريتي سبب شده كه شرح وظايف و دستورالعملها به راحتي اجرا نشود.

وي با بيان اين كه زايمان طبيعي و مراقبت‌هاي دوران بارداري توسط ماما در كشور انجام نمي‌شود، ادامه داد: هيچ پرونده پزشكي در خصوص خطاهاي پزشكي بدون حضور ماما در دادگاه‌ها و سازمان نظام پزشكي مطرح نشود زيرا هر جا كه پرونده‌اي مفتوح است پزشك و ماما هر دو با هم محاكمه مي‌شوند و براي هر دو ديه مقرر مي‌شود.

عضو هيات مديره سازمان نظام پزشكي كشور ادامه داد: اين در حاليست كه حين پرداخت شراكتي وجود ندارد و حقوق ماما پايمال مي‌شود.

وي ضمن تقدير از عملكرد وزارت بهداشت مبني بر مطرح كردن بحث تقسيم تعرفه‌ها بين ماما و پزشك گفت:

اين صحيح نيست كه زايمان با مسئوليت ماما انجام شود اما پرداخت به پزشك تعلق بگيرد و چنانچه خطايي صورت بگيرد ماما مقصر باشد.

به گفته وي، عقد قرارداد سازمانهاي بيمه‌گر با ماماها واجد دفاتر كار خصوصي از ديگر مطالبات به حق جامعه مامايي است.

وي در ادامه تصريح كرد: عدم عقد قرارداد سازمانهاي بيمه‌گر با ماماها براي سيستم سلامت كشور پسنديده نيست و اين به معناي پايمال كردن حقوق بيمارست. در بيمارستانها هم ويزيت توسط ماما انجام و تعرفه متخصص از سازمان‌هاي بيمه‌گر گرفته مي‌شود در حالي كه مي‌بايد ويزيت ماما گرفته شود.

وي با اشاره به شعار عدالت محوري در ادامه خواست كه خدمات مامايي هرچه سريعتر تحت پوشش بيمه قرار بگيرد و علي‌رغم درخواست‌هاي مكرر اما متاسفانه هنوز به اين خواسته مامايي جامع عمل پوشانده نشده است.

خداكرمي با اشاره به ضرورت برنامه‌ريزي در امور سلامت مادران و استاندارد سازي خدمات مامايي به ايسنا گفت: هم اكنون كساني براي استانداردسازي نيروي انساني ماما و عقد قرارداد با سازمانهاي بيمه‌گذار تصميم مي‌گيرند كه ماما نيستند و اطلاعي از استانداردهاي موجود جهاني ندارند.

اين عضو هيات مديره سازمان نظام پزشكي، با اشاره به جمعيت 20 هزار نفري جامعه مامايي تصريح كرد: يك مسئوليت مديريتي در سيستم ستادي نظام پزشكي به ماما سپرده نشده حال آن كه ماماها از توانايي‌هاي بالقوه‌اي برخوردارند و جامعه را از خدمات مديريتي مامايي محروم كرده‌ايم.

وي با اشاره به تشكيل كميته مرگ و مير مادران در كشور افزود: اين كميته بدون حضور ماماست در حالي كه اين كميته ارتباط مستقيمي با حرفه مامايي دارد. توجه به حرفه جامعه نگر مامايي توجه به ارتقاي سلامت زنان و مادران باردارست .

خداكرمي در پايان با انتقاد از پزشك محور بودن سيستم سلامت كشور، يادآور شد: كنار رفتن ماما از سيستم مديريتي معضلاتي را در پي داشته است.

انتهاي پيام

کد خبر: 8410-

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:29 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1 بهمن1384

كنگره سراسري مراقبت‌هاي پرستاري و مامايي برگزار مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

چهارمين كنگره سراسري مراقبت‌هاي پرستاري و مامايي (ارتقاي سلامت) از تاريخ 4 لغايت 6 بهمن ماه سال جاري توسط دانشگاه علوم پزشكي ايران و با همكاري ساير مراكز علمي و دانشگاهي كشور در مركز همايش‌هاي رازي برگزار مي‌شود.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، آسيه سلحشوريان فرد، دبير اين كنگره در مورد هدف كنگره گفت: اين كنگره با هدف ارائه آخرين دستاوردهاي علمي و پژوهشي و تبادل نظر متخصصان، اساتيد، كارشناسان، دانشجويان و ساير علاقمندان اجرا مي‌شود.

وي افزود: مشاركت فعال و گسترده همكاران در تحقق اهداف اين همايش موثر و ارزشمند خواهد بود و جامعه از ثمرات و دستاوردهاي اين كنگره بهره مند خواهد شد.

در اين كنگره موضوعاتي چون: سياستگذاري و ارتقاي سلامت الكترونيك، فرهنگ و ارتقاي سلامت، مفاهيم بنيادي، ارتقاي سلامت، مراحل زندگي و ارتقاي سلامت و چندين عنوان ديگر توسط سخنرانان مطرح و مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.

انتهاي پيام

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:7 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1 بهمن1384

همایش بارداری ایمن

سرويس: بهداشت و درمان - خانواده
1384/10/30
01-20-2006
13:58:42
8410-15988: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

همايش بارداري ايمن با حضور دكتر عليرضا زالي و دكتر سيد جليل حسيني رييس و معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و جمعي از متخصصان در تالار امام علي (ع) دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، گيتي ازگلي دبير همايش بارداري ايمن با اشاره به اين كه بارداري ايمن، گستره‌اي است كه پيش از ازدواج تا بعد از زايمان اهميت دارد، گفت: هدف از برگزاري سمينار شناسايي نيازها و مشكلات و راهكارهاي مربوط به بارداري ايمن در دوران نوجواني قبل از لقاح، دوران بارداري، زايمان و پس از زايمان است و سرلوحه آن اين هدف عالي است كه هر حاملگي بايد با خواست قبلي صورت پذيرد و منجر به تولد نوزاد و مادري سالم شود.

وي اضافه كرد: در اين همايش از 396 مقاله رسيده 140 مقاله برگزيده شدند كه 44 مقاله به صورت سخنراني و مابقي به صورت پوستر ارائه مي‌شود.

دبير همايش بارداري ايمن در خاتمه تصريح كرد: در اين همايش 5 سمپوزيوم با عناوين مشاوره و مراقبت‌هاي قبل از لقاح، مشكلات و راهكارهاي ارتقاي سلامت در دوران بارداري، مشكلات و راهكارهاي ارتقاي سلامت در زمان زايمان، مشكلات و راهكارهاي ارتقاي سلامت در دوران پس از زايمان برگزار مي‌شود.

دكتر عليرضا زالي رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در همايش بارداري ايمن با بيان اين كه بارداري ايمن از چالش‌هاي اساسي حوزه سلامت كشور محسوب مي‌شود و اين يك معضل جدي در ارائه خدمات در بحث مادران باردار است و زنجيره‌اي از مشكلات است كه در حوزه سلامت مصداق پيدا مي‌كند، گفت: موضوع بارداري و ايمني در بارداري مشكلي است كه با آن روبرو هستيم و يك بخش مهمي از بانوان را تشكيل مي‌دهد و چون كه سن بارداري در كشورمان نسبت به كشورهاي ديگر پايين‌تر است، بسيار آسيب‌پذير هستند و اگر ساز و كار خوبي فراهم نكنيم باعث مرگ و مير و عوارضي چون اجتماعي، اقتصادي و رواني مي‌گردد.

دكتر زالي با اشاره به اين كه بحث بارداري ايمن در فهرست آموزش مهجور مانده و اين به خاطر مسائل فرهگي است كه نتوانسته‌ايم خوب عمل كنيم، افزود: نگاه ما به زن باردار نگاه نامناسبي است و بسياري از اندكس‌هاي بهداشتي و جهاني براي زنان باردار صورت نگرفته كه بايد كارهاي فرهنگي زياد صورت گيرد.

وي بيان داشت: اگر شرايط ويژه را براي خانم باردار فراهم نكنيم مسلما از بارداري ايمن برخوردار نخواهيم بود چرا كه در نقاط محروم كشور زنان باردار از ايمني مخصوص بارداري برخوردار نيستند و اگر بخواهيم شاخص مرگ و مير مادران باردار كاهش پيدا كند بايد مسايل اقتصادي، اجتماعي، رواني، خشونت و ... خانمهاي باردار برنامه ريزي كنيم.

انتهاي پيام

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:56 |  لینک ثابت   •